Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawne instrumenty i muzyka epoki renesansu w operze [foto]

moon
moon
Zespół Capriccio Stravagante pod przewodnictwem Skipa Sempé wystąpił 9 września we wrocławskiej operze.

Założony w 1986 r. przez Skipa Sempé zespół Capriccio Stravagante dokonuje własnych reinterpretacji utworów pochodzących z czasów renesansu i baroku. Od momentu powstania zespół gościł na największych festiwalach muzycznych świata i zdobył wiele nagród w konkursach o międzynarodowej randze.

Oprócz bardziej standardowych instrumentów takich jak skrzypce i flety, artyści wykorzystują również dawniejsze i nieco zapomniane instrumenty muzyczne pochodzące z XV-XVI wieku, które często wymagają specjalnej techniki grania. Muzycy Capriccio Stravagante używają m.in. cynku - drewnianego instrumentu dętego w kształcie zakrzywionej rury, violi da gamba przypominającej wiolonczelę, wczesnej wersji puzonu (ang. sackbut), klawesynu i wirginału - poprzedników fortepianu, a także regału, będącego jedną z odmian organów. Wiele z nich w mniej lub bardziej zmienionej formie dotrwało aż do czasów współczesnych.

wratislavia cantanswratislavia cantans

Muzycy koncertują w składzie od kilku do kilkudziesięciu muzyków, we Wrocławiu obecna była także solistka Judith van Wanroij. Wrocławska publiczność mogła usłyszeć utwory Jeana-Baptiste Lully, Marina Marais, Luigiego Rossi, Françoisa Couperina, Jeana-Philippe'a Rameau i Michela de la Barre. W swoim repertuarze artyści mają również kompozycje autorstwa Jana Sebastiana Bacha, Georga Händela i Claudio Monteverdiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto