Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dane pacjentów trafią do "chmury". Otworzono Medyczne Centrum Przetwarzania Danych

Redakcja
W środę, 17 września, we Wrocławiu otworzono najnowocześniejsze ...
W środę, 17 września, we Wrocławiu otworzono najnowocześniejsze ... materiały prasowe
W środę, 17 września, we Wrocławiu otworzono najnowocześniejsze w Europie archiwum danych pacjentów. Inwestycja pochłonęła 230 mln zł.

Medyczne Centrum Przetwarzania Danych przy ul. Borowskiej, to ośrodek, w którym są udostępniane oraz archiwizowane dane pacjentów z całej Polski. Budowa ośrodka nawiązuje do ustawowego obowiązku wdrażania elektronicznej dokumentacji medycznej. Już od 1 sierpnia 2017 roku cała dokumentacja musi znajdować się tzw. "chmurze". Dzięki temu placówki medyczne, poradnie oraz szpitale nie muszą inwestować we własne systemy informatyczne.

Czytaj: Nowy Szpital Wojewódzki na Stabłowicach [zdjęcia]

- Wyposażenie szpitalnej serwerowni i zakup aplikacji z licencjami na ich użytkowanie, to wielomilionowe inwestycje, ale niestety nie jednorazowe. Taki system starzeje się po pięciu latach, więc wydatki trzeba ponawiać, co przy obecnej kondycji finansowej szpitali jest niebagatelnym wydatkiem – mówi Marek Girek, Prezes Zarządu Data Techno Park. - Medyczne Centrum Przetwarzania Danych nie tylko odciąży szpitale od obowiązku rozbudowy infrastruktury informatycznej i przechowywania dokumentacji medycznej przez dziesiątki lat, ale także zagwarantuje najwyższej klasy zabezpieczenia, dzięki którym dane pacjentów nie dostaną się w niepowołane ręce.

Jak zapewnia rzecznik prasowy inwestora Anna Smych-Michalak, wszelkie zabezpieczenia są najwyższej jakości, a internetowa "chmura", która kojarzy się z wyciekiem nagich zdjęć gwiazd Hollywood, nie ma nic wspólnego z Centrum Przetwarzania Danych.

- Zabezpieczenia centrum są na najwyższym poziomie. Jeśli chodzi o zdjęcia gwiazd, to nikt się nie włamał do chmury, tylko do konta. Haker wykorzystał pytania pomocnicze przy odzyskiwaniu haseł. Jeśli celebryta ma pytania dotyczące imienia psa, to nietrudno dojść do prawdziwych danych - mówi Smych-Michalak. - Nasze zabezpieczenia są na poziomie giełdy w Nowym Jorku. Zresztą wymogi dotyczące przechowywania danych wrażliwych są tak wysokie, że nie może być inaczej.

Na wprowadzeniu e-dokumentacji i utworzeniu Medycznego Centrum Przetwarzania Danych skorzystają również pacjenci. Nie będą oni musieli na każdą wizytę do lekarza zabierać ze sobą historii choroby, wyników badań, zdjęć rentgenowskich, zapisów z tomografu itp. Uprawniony lekarz, mając dostęp do internetu, będzie mógł z każdego miejsca na świecie sięgnąć do elektronicznej kartoteki pacjenta umieszczonej w „chmurze” w Medycznym Centrum Przetwarzania Danych.

MCPD docelowo będzie wyposażone w 512 szaf serwerowych, z których każda może zmieścić do 42 serwerów. Centrum ma niezależne systemy zasilania, dzięki czemu nie ma obaw, że nagła awaria spowoduje utratę danych. Prąd do budynku doprowadzają dwie niezależne linie energetyczne (każda po 10 megawatów). MCPD ma także własny generator prądu zasilany paliwem, który jest w stanie wytworzyć energię mogącą oświetlić średniej wielkości osiedle mieszkaniowe i zapewnić pracę Centrum w przypadku awarii systemów podstawowych.

Inwestycja pochłonęła 230 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej.

Koszt inwestycji – 230 mln złotych – w tym 85% dofinansowania z UE z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto