MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Daj zarobić swoim pieniądzom

Mariusz Krysiak
infografika: Maciej Dudzik
infografika: Maciej Dudzik
Fundusze inwestycyjne to oferta dla tych, którzy nie mają czasu i wiedzy, by samodzielnie inwestować Dobra koniunktura na rynkach akcji i wszechobecna reklama spowodowały, że do funduszy inwestycyjnych napływa coraz ...

Fundusze inwestycyjne to oferta dla tych, którzy nie mają czasu i wiedzy, by samodzielnie inwestować
Dobra koniunktura na rynkach akcji i wszechobecna reklama spowodowały, że do funduszy inwestycyjnych napływa coraz więcej kapitału. Wśród osób zamierzających oszczędzać 19 procent stanowią ci, którzy chętnie powierzyliby swoje pieniądze funduszom inwestycyjnym.

Tak wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego na zlecenie Open Finance przez MillwardBrown SMG/KRC. Jeśli dodać, że oszczędza już 38 proc. Polaków, a kolejne 23 proc. deklaruje, że zamierza to robić, przed instytucjami finansowymi rysuje się świetlana przyszłość.

Jak to działa
Fundusz inwestycyjny to najprościej rzecz ujmując forma lokowania pieniędzy. Aby z niej skorzystać, nie musimy być milionerami. Wystarczą niewielkie, nawet kilkusetzłotowe kwoty. Dzięki wielu takim wpłatom do funduszu napływa kapitał liczony w milionach. Zarządzają nim Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, które zatrudniając licencjonowanych doradców inwestycyjnych, lokują pieniądze na wielu lokalnych i światowych rynkach. Zanim to zrobią, analizują sytuację i starają się wypracować jak największe zyski. Jednymi z najlepszych funduszy są te, które inwestują w akcje. Taką sytuację zawdzięczamy systematycznemu wzrostowi ich kursu na całym świecie. Ta sytuacja nie będzie trwać jednak wiecznie. Trzeba pamiętać, że fundusze w swoich reklamach pokazują to, ile udało im się dzięki hossie zarobić w przeszłości (często nawet ponad 100 proc. rocznie), a nie to, ile zarobią w przyszłości. W przypadku gwałtownej zmiany na rynku możemy nawet stracić część pieniędzy powierzonych funduszom inwestującym w akcje. Na szczęście stały dopływ nowych środków powoduje kolejne wzrosty na giełdach i niewiele wskazuje na to, by tendencja ta miała się odwrócić. Według analiz firmy Analizy Online zaangażowanie funduszy inwestycyjnych na rynku akcji przekroczyło barierę 51 mld zł. Jeśli dodać do tego fundusze emerytalne, to ponad 100 miliardów naszych złotówek inwestowane jest na giełdzie w Warszawie.

Nie tylko akcje
Oferta funduszy inwestycyjnych jest tak zróżnicowana, że zarówno hazardziści, jak i osoby, które liczą na małe, lecz stabilne zyski znajdą coś dla siebie. Dla tych ostatnich kuszącą propozycją będą z pewnością cieszące się coraz większą popularnością fundusze zarabiające na wzrostach na rynku nieruchomości.

Choć nie kuszą wizją największych zysków to ich jednostki uczestnictwa rozchodzą się jak świeże bułeczki. Dzięki nim osoby, których nie stać np. zakup mieszkania mogą korzystać z koniunktury zarówno w Polsce, jak i za granicą. Uwagę funduszy przyciąga Bułgaria i Rumunia, a więc kraje, które dopiero co przystąpiły do wspólnoty europejskiej.

Jak pokazują dotychczasowe
doświadczenia. Członkostwo w UE bardzo szybko przekłada się na wzrost wartości nieruchomości. Tak przynajmniej sytuacja wyglądała do tej pory.
Kto zarobił najwięcej?
W ciągu minionego roku te osoby, które swoje pieniądze powierzyły funduszom inwestującym w akcje małych i średnich spółek notowanych na warszawskiej giełdzie mogły się cieszyć z największych zysków. W rękach funduszy jest ponad 13 proc. wszystkich notowanych na GPW akcji. Wysokie zarobki idą w parze z coraz większym ryzykiem.
Dla tych, którzy chcieliby je zminimalizować, z pewnością dobrą ofertą będą fundusze stabilnego wzrostu oraz zrównoważone. Tam zarabia się mniej, ale pewniej, bowiem tylko część pieniędzy lokowana jest w akcje. Pozostałe środki inwestowane są w papiery dłużne oraz inne instrumenty finansowe dające niewielki lecz stabilny wzrost. To idealne zabezpieczenie przed załamaniem się giełdowej koniunktury. W każdym funduszu za zarządzanie pieniędzmi będziemy musieli funduszom zapłacić. Jeśli jednak nie inwestujemy ogromnych pieniędzy koszty nie będą takie straszne.

Lepsze niż lokata
Większości funduszy udaje się osiągnąć większy zysk niż na wolnej od ryzyka lokacie. Choć i tu konkurencja jest spora. Banki coraz częściej oferują oprocentowanie powyżej 4 proc. rocznie. To zarobek porównywalny w stosunku do wielu funduszy inwestujących w obligacje oraz funduszy rynku pieniężnego.
Dla wielu może być kusząca propozycja funduszy hedgingowych, które zarabiają nawet na giełdowych spadkach. W przeszłości przynosiły zarówno miliardowe zyski w bardzo krótkim okresie, ale również doprowadzały do bankructwa największe światowe instytucje finansowe. To jednak na jaką formę oszczędzania się zdecydujemy zależy w dużej mierze od nas samych i od tego, na co i jak długo chcemy oszczędzać. •

A może ominąć podatek?
Od wypracowanych zysków oprócz opłat związanych z zarządzaniem portfelem będziemy musieli zapłacić
19 proc. podatek. I na to jest jednak sposób. Coraz częściej na polskim rynku możemy spotkać ofertę tzw. Polis na „dożycie. Te instrumenty finansowe pozwalają nie tylko nie płacić 19. proc. podatku, ale również oferują możliwość szybkiego wycofania kapitału.

Jak zarabiały

Fundusze Akcyjne
1. PKO/CS FIO Akcji MiŚ Spółek +158.1
2. Pioneer FIO MiŚ Polska +111.4
3. DWS FIO Top 25 MiŚ +110.9
4. BPH FIO Akcji Dynamicznych Spółek +109.2
5. ING FIO ŚiM Spółek +102.4

Fundusze papierów dłużnych
BPH FIZ Bezp. Inwest. 2 +13.2
BPH FIZ Bezp. Inwest. 1 +13.0
Pioneer FIO Dochodu MIX 20+8.7
Skarbiec FIO Depozytowy +7.0
KB Kapitał Plus FIZ +6.0

Fundusze rynku pieniężnego
KBC GAMMA SFIO +4.2
UniWIBID Specjalistyczny FIO +4.0
DWS FIO Płynna Lokata Plus +4.0
KBC Portfel VIP SFIO Sub. Pien. +4.0
DWS FIO Płynna Lokata +3.8

Fundusze stabilnego wzrostu:
SEB FIO Sub. SEB4 Stab. Wzrostu +29.2
Fortis FIO Stab. Wzrostu +28.8
FWP SFIO PKP +28.6
Idea Stab. Wzrostu FIO +27.4
CU FIO Sub. Stab. Inwest. +26.9

Fundusze zrównoważone:
OPERA FNP SFIO +53.0
OPERA NGO SFIO +48.9
LUKAS FIO Sub. Dyn. Polski +44.1
Arka FIO Zrówn. +40.1
PZU FIO Zrówn. +38.7

Fundusze rynku nieruchomości:
Skarbiec FIZ Rynku Nier. +18.5
Arka FIZ Rynku Nieruch. +18.3

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto