Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy we wrocławskich szkołach średnich zabraknie w tym roku miejsc? Przeczytaj!

Redakcja
We wrześniu tego roku do liceów pójdzie podwójny rocznik pierwszoklasistów. Dlaczego? To efekt reformy firmowanej przez byłą już minister Annę Zalewską. Z jakimi problemami będą musieli zmierzyć się uczniowie i dyrektorzy szkół?

O miejsce w pierwszych klasach szkół średnich starają się dziś uczniowie, którzy skończyli ośmioletnią podstawówkę oraz ci, którzy właśnie rozstają się z murami gimnazjum. W konsekwencji licea muszą poradzić sobie z większą niż dotychczas liczbą kandydatów. Rekrutacja trwa, ale już teraz pojawiają się problemy. Dyrektorzy wrocławskich gimnastykują się, by pomieścić wszystkich i znaleźć nauczycieli. Z tym ostatnim kłopot jest największy.

Większa liczba uczniów oznacza, że trzeba utworzyć więcej klas. - W tamtym roku mieliśmy siedem klas, w tym będzie 13, z czego 6 to oddziały po gimnazjum, a 7 to klasy po szkole podstawowej - mówi Danuta Ordyłowska, dyrektor LO nr 12 przy placu Orląt Lwowskich. - Prowadzone są dwie osobne rekrutacje. Szykujemy się do tego logistycznie.

A logistyka to także zwiększenie liczby nauczycieli, bo dotychczasowe grono pedagogiczne nie będzie w stanie zapewnić opieki takiej liczbie uczniów.

- Zatrudnimy nowych nauczycieli. Podania o pracę przychodzą, ale nie da się ukryć, że mamy do czynienia z naprawdę trudną sytuacją. Problem jest i będzie się pogłębiał, a sporo nauczycieli będzie stopniowo odchodzić od zawodu - mówi Ordyłowska.

- To trudna praca, więc i płaca powinna być godna. Tymczasem już i w naszej szkole jedna nauczycielka powiedziała wprost, że nie jest w stanie utrzymać się z tej pensji i odchodzi z zawodu - dodaje dyrektor LO nr 12.

Na razie ta szkoła nie zamierza wprowadzić systemu zmianowego. Lekcje potrwają za to dłużej.
- Dotychczas kończyliśmy lekcje o 15.15. Z pierwszych przymiarek do zorganizowania podwójnego rocznika wynika jednak, że od nowego roku zajęcia będą kończyć się o godz. 16.00 z minutami - twierdzi Danuta Ordyłowska.

Okazuje się, że nie wszystkie licea we Wrocławiu mierzą się z problemami. W LO nr 8 przy ul. Zaporoskiej 71 na przykład tak poważnych trudności nie widać.

- Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że mamy dużą liczbę chętnych, a i tak mamy przyznaną sporą liczbę klas. Oddziałów będzie 13, łącznie możemy przyjąć 416 uczniów. Skalę podwójnego rocznika było natomiast widać na naszych drzwiach otwartych. W tym roku mieliśmy dwukrotnie więcej odwiedzających - mówi Anna Niewińska, dyrektor LO nr 8 we Wrocławiu.

O jedno miejsce w tym liceum walczą dwie osoby. Chętnych do nauki w "ósemce" jest 832 uczniów.

O miejsce w LO nr 3 przy ul. Składowej na razie stara się z kolei 496 osób (dla nich to właśnie "trójka" miałaby być szkołą pierwszego wyboru), tymczasem miejsc jest 240 . Oczywiście, te dane mogą się jeszcze zmienić, ponieważ uczniowie na składanie podań mają czas do 25 czerwca. Większość z nich czeka na wyniki egzaminu gimnazjalnego, bo wtedy mogą policzyć punkty i wiedzieć mniej więcej, jakie mają szanse.

Kiedy jednak porównamy dane z dzisiaj do statystyk z ubiegłego roku, stwierdzimy, że proporcje są takie same. W ubiegłorocznej rekrutacji o jedno miejsce w "trójce" również starały się dwie osoby. Tyle że wtedy miejsc było tylko 150. Ze względu na podwójny rocznik także tutaj konieczne było zwiększenie liczby oddziałów. Od nowego roku szkolnego w LO 3 ruszy osiem klas (cztery po szkole podstawowej, cztery po gimnazjum). W poprzednich latach wystarczyło utworzyć 5-6 oddziałów. Nieoficjalnie dowiadujemy się także, że nie będą zatrudniani nowi nauczycieli.

- Pojawiły się może dwa, trzy wakaty, a część nauczycieli już pracujących w szkole zostanie po prostu zatrudniona w pełnym wymiarze - mówi nam pracownik tego liceum.

Najłatwiejszą sytuację mają te licea, przy których wcześniej istniało gimnazjum. - Przez to, że gimnazjum zostało zlikwidowane, praktycznie nie odczujemy zmiany. Tak nasza szkoła, jak i inne szkoły z gimnazjum. Zauważyliśmy jedynie większe zainteresowanie na teście kompetencji i teście predyspozycji - mówi Małgorzata Drwięga, wicedyrektor LO nr 14 przy alei Brücknera.

O miejsce w "czternastce" w ubiegłych latach starały się dwie osoby. W tym roku będzie raczej podobnie. Na razie do szkoły wpłynęło 400 wniosków uczniów, dla których właśnie ta szkoła jest szkołą pierwszego wyboru. Miejsc jest ok. 360 (utworzonych zostanie 12 klas - sześć po gimnazjum, sześć po szkole podstawowej).

W LO nr 9, mimo że również funkcjonowało przy nim gimnazjum, powstanie aż 15 klas (siedem po szkole podstawowej, siedem po gimnazjum).

- To i tak więcej niż zazwyczaj, bo nawet w czasach gimnazjum mieliśmy 9-10 klas - mówi Izabela Koziej, dyrektor LO 9 przy ul. Piotra Skargi.

Na razie wpłynęło 800 podań od osób, dla których "dziewiątka" jest pierwszym wyborem. Gdyby uwzględnić także wnioski drugiego i trzeciego wyboru, byłoby ich aż 3998 (i przypomnijmy, że rekrutacja trwa, więc ta liczba może się zwiększyć). Miejsc jest 480.

- Najbardziej oblegana jest klasa matematyczno-fizyczno-informatyczna. W ubiegłych latach miasto dawało nam zgodę, by utworzyć dwie klasy o tym profilu, tak duże było zainteresowanie. Chodzi przecież o to, by móc spełnić oczekiwania kandydatów - dodaje Koziej. - Na razie nie zauważamy większej liczby osób na jedno miejsce, ale to wszystko może się jeszcze zmienić. Zrobiliśmy oczywiście wstępne przymiarki do przyjęcia podwójnego rocznika i z tego powodu wyremontowaliśmy cztery pomieszczenia, w których będą mogły od nowego roku odbywać się zajęcia. Będziemy też musieli wprowadzić lekcje o godz. 7.15 oraz wydłużyć niektóre zajęcia do 16.15. Nie chcemy systemu dwuzmianowego, bo zależy nam na tym, by w szkole popołudniami móc prowadzić zajęcia pozalekcyjne. Widzimy, że to jest bardzo potrzebne.

W LO nr 9 od nowego roku szkolnego zatrudnionych zostanie sześciu nowych nauczycieli. Wynika to jednak często ze zwykłej rotacji kadry, jeden z nauczycieli przechodzi na emeryturę.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto