Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Siechnicach walczą z gradem też w nocy? Nocne strzelanie bada policja

Redakcja
Szklarnie w podwrocławskich Siechnicach
Szklarnie w podwrocławskich Siechnicach Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Mieszkańcy narzekają, sprawę bada policja. Przeczytajcie szczegóły!

Działko przeciwgradowe zamontowane na terenie Przedsiębiorstwa Produkcji Ogrodniczej Siechnice budzi wśród okolicznych mieszkańców wiele kontrowersji. Jego zadaniem jest ochrona szklarni przez zniszczeniem. Ale czy to jest normalne, że strzelają w środku nocy? - pyta Czytelnik. Wyjaśnieniem sprawy zajęła się nasza reporterka, Celina Marchewka.

- Czy użycie takiej armatki w nocy z niedzieli na poniedziałek o godzinie 3. nad ranem podczas deszczu, bez alertów gradowych RCB, jest uzasadnione i możliwe, czy jest to naruszenie ciszy nocnej? - pyta zdenerwowany Czytelnik, pan Tomasz.

Marcin Dymitruk, dyrektor generalny w PPO Siechnice nie chciał się odnieść do tego konkretnego uruchomienia działka przeciwgradowego. Zapewnił, że spółka przestrzega wszystkich przepisów dotyczących tego urządzenia, a także wyjaśnił jego działanie.

- Działko jest całkowicie zautomatyzowane. Nikt go nie włącza ręcznie. Posiada ono wbudowany bardzo zaawansowany radar, który skanuje niebo na poziomie wysokich partii chmur w przestrzeni kilku kilometrów. Jeśli wyczuje jonizację, która sprzyja tworzeniu gradzin, wówczas uruchamia się automatycznie. Produkowana przez nią powłoka ma rozbijać te bryły lodu i uchronić spółkę, a także okoliczne zabudowania przed zniszczeniem - mówi Marcin Dymitruk.

Szacuje się, że działko przeciwgradowe emituje hałas nawet do 130 dB, czyli tyle, co wybuchy fajerwerków, albo startujący myśliwiec. Dodatkowo, jeśli dźwięk ten wytwarzany jest w nocy i odbijany przez okoliczne budynki, efekt może być bardzo uciążliwy dla mieszkańców.

- Policjanci z komisariatu policji w Siechnicach prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie zakłócania spokoju i spoczynku nocnego poprzez używanie działka przeciwgradowego przez jedną z miejscowych firm. Zgłoszenia w tej sprawie wpływały od mieszkańców 12 oraz 13 sierpnia br. Policjanci rozmawiali już w sprawie używania działka z przedstawicielem przedsiębiorstwa, który zobowiązał się dostarczyć niezbędną dokumentację urządzenia. Jeśli prowadzone czynności wyjaśniające potwierdzą, że działania te wyczerpują znamiona czynu zabronionego, policjanci skierują do sądu wniosek o ukaranie sprawcy czynu - mówi st. sierż. Dariusz Rajski z komendy miejskiej policji we Wrocławiu.

Cisza nocna obowiązuje od 22.00 do 6.00 rano. PPO Siechnice nie poinformowało, że zostało zwolnione z obowiązku je przestrzegania. W art. 51. § 1. Kodeksu wykroczeń czytamy: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny."

St. sierż. Dariusz Rajski informuje, że aby jakieś zdarzenie mogło zostać potraktowane jako zakłócanie ciszy nocnej, musi być spełnione kilka warunków.

- Taki czyn musi stać w sprzeczności z normami obowiązującymi w społeczeństwie. Patrol policji przyjeżdża na wezwanie konkretnej osoby, której hałas przeszkadza i która występuje z imienia i nazwiska. Funkcjonariusz przybyły na miejsce opisuje dokładnie, co zastał, jakie to były dźwięki. Zgłaszający musi wyrazić zgodę na wzięcie udziału w ewentualnym postępowaniu - tłumaczy st. sierż. Dariusz Rajski.

Patrol policji może wystawić mandat do kwoty 500zł lub skierować sprawę do sądu. Dodatkowym ryzykiem, jakie podejmuje osoba emitująca hałas w nocy, są cywilne pozwy, jakie mogą być składane przez okolicznych mieszkańców.

Jacek Gierczak, kierownik wydziału środowiska Urzędu Miasta w Siechnicach, przyznaje, że do nich także spływają skargi na uciążliwości związane z działkiem przeciwgradowym. Urząd prowadzi obecnie rozmowy z PPO Siechnice, współpracuje także z innymi instytucjami, aby po pierwsze otrzymać jasną informację odnośnie obowiązujących przepisów, a po drugie dowiedzieć się, jakie badania naukowe były do tej pory wykonywane w tym zakresie i co można z nich odnieść do siechnickiego przypadku. Konkrety, kiedy się pojawią, będą publikowane na stronie Urzędu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto