MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy szwajcarski pieniądz jest niebezpieczny?

Agata Ałykow
Infograf Maciej Dudzik
Infograf Maciej Dudzik
Czy szwajcarski pieniądz jest niebezpieczny? Kredyty walutowe prawdopodobnie pozostaną, ale mogą stać się mniej dostępne. Dlatego chętnych wciąż przybywa, a telefony bankowych infolinii grzeją się do ...

Czy szwajcarski pieniądz jest niebezpieczny?
Kredyty walutowe prawdopodobnie pozostaną, ale mogą stać się mniej dostępne. Dlatego chętnych wciąż przybywa, a telefony bankowych infolinii grzeją się do czerwoności

Aleksandra Kwiatkowska z GE Money Banku przyznaje, że przytłaczająca większość kredytów hipotecznych zaciągana jest w obcej walucie.
– Mamy w ofercie także pożyczki złotowe, ale zainteresowanie nimi jest małe. Prawie 80 proc. kredytów jest we frankach szwajcarskich i dolarach – twierdzi Kwiatkowska. – Klienci zawsze długo zastanawiają się, zanim je zaciągną, konsultują z rodziną, analizują oferty wielu banków.
Przy dzisiejszym poziomie kursów walutowych raty kredytu we frankach są o ok. jedną trzecią niższe od identycznego w złotówkach. Czy istnieje niebezpieczeństwo, że nagle ten pierwszy stanie się dużo mniej korzystny?
– Analitycy twierdzą, że nie – mówi Kwiatkowska.
Obawy klientów wzbudziła propozycja Związku Banków Polskich, który chce wprowadzenia całkowitego zakazu udzielania kredytów walutowych. Paradoksalnie, klienci zaczęli częściej o nie pytać.
– Od końca listopada, gdy po raz pierwszy zaczęto mówić o takim zagrożeniu, odnotowaliśmy znacznie większe zainteresowanie – twierdzi Maciej Kossowski z firmy doradczej Expander.
Na razie nadzór bankowy zachowuje milczenie, lecz nieoficjalnie wiadomo, że nie jest zachwycony propozycją zakazu.
– Komisja zbiera się dopiero w lutym – mówi Karol Smoląg z NBP. – Nawet jeśli zapadnie decyzja, to nie wejdzie od razu w życie.
Skąd wzięła się niechęć niektórych banków do kredytów walutowych? Obarczone są one ryzykiem zmiany kursu, więc banki muszą tworzyć rezerwy na wypadek niewypłacalności klientów. Są i takie, które kierują się wytycznymi zagranicznego właściciela.
– We Włoszech czy Holandii kredytów walutowych w ogóle się nie udziela – twierdzi Karol Smoląg z NBP.
Do sprawy wmieszał się też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który chce zbadać, czy reklamy kredytów walutowych nie wprowadzają klientów w błąd czy są oni w pełni świadomi skutków zmian kursowych. Eksperci spodziewają się, że zakazu nie będzie, ale banki będą musiały staranniej badać sytuację finansową klientów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto