Błędy dietetyczne © Pixabay.com
[4/9]

Błędy dietetyczne

Wszyscy wiemy, że dziecko nie powinno jeść zbyt wielu słodyczy, bo grozi to próchnicą i otyłością, ale mało kto wie, że za rozwój otyłości malucha może odpowiadać także nadmiar białka w diecie.
Kiedy spożywamy zbyt dużo białka, zmienia się metabolizm węglowodanów i tłuszczów, a tymczasem polskie dzieci w wieku 2-3 lat jedzą go aż o 600% za dużo! Nadmiar białka w diecie może także prowadzić do uszkodzenia nerek i zwiększenia poziomu cholesterolu. Z drugiej strony niedobór białka hamuje wzrost i może być przyczyną niedowagi.
Normy białka w dziennej diecie to 1,52g/kg masy ciała u dzieci do 6. miesiąca życia, 1,6g/kg masy ciała u dzieci w 6-12 miesiącu życia, 1g/kg masy ciała u dzieci powyżej 1 roku życia.

Co szkodzi dziecku? Teoretycznie każdy rodzic ma na ten temat pewną wiedzę, w praktyce jednak każdemu z nas zdarzają się wpadki. Często chcemy dobrze, a wychodzi źle, dlatego warto wiedzieć, co może zaszkodzić dziecku, chociaż wydaje się być potencjalnie nieszkodliwe. Zagrożenia czyhają na każdym kroku!

reklama