Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy paragony z niektórych supermarketów mogą powodować raka? Przeczytaj!

MW-G za Solidarność
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Przeczytaj szczegóły tej sprawy!

Paragony mogą być groźne dla zdrowia! "Solidarność" sprawdziła 8 sieci handlowych, między innymi Biedronkę, Rossmanna, Kaufland i Auchan. Tylko w jednej z nich nie stosowano rakotwórczego Bisfenolu A na paragonach fiskalnych. Aż 2 miliony pracowników jest narażonych na kontakt z substancjami zwiększającymi ryzyko raka i niepłodności - podaje "Solidarność". I proponuje rozwiązanie.

- Przebadaliśmy 8 losowych sieci handlowych. Wyniki są zatrważające. Bisfenol A jest stosowany przez niemal wszystkie sieci handlowe. Tylko jedna z tych przebadanych przez nas nie stosuje tej substancji na paragonach fiskalnych - poinformował 28 października podczas konferencji prasowej Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

Czytaj więcej

Eksperci przeanalizowali skład chemiczny paragonów ośmiu popularnych sieci handlowych:

  • Jysk,
  • Pepco,
  • Auchan,
  • Kaufland,
  • Castorama,
  • Biedronka,
  • Amazon,
  • Rossman.

Tylko w jednej z nich wynik był poniżej niebezpiecznej wartości - informuje "Solidarność".

- Liczba zachorowań na choroby cywilizacyjne niestety rośnie. W przyszłości prawdopodobnie co trzecia osoba zachoruje na nowotwór. Bisfenol cieszy się niezwykłą popularnością w przemyśle, chociażby właśnie przy drukowaniu paragonów. Jesteśmy więc narażeni na działanie tej substancji. Każdy z nas, klienci i pracownicy sklepów są narażeni na działanie bisfenolu. Może on przedostać się do organizmu doustnie, wziewnie i doskórnie - mówiła dr Aleksandra Rutkowska, autorka stanowiska Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego dotyczącego narażenia ludzi na substancje endokrynnie czynne, prezes DetoxED. - Bisfenol A nie jest substancją toksyczną, jest substancją endokrynną. Więc skutków jego działania nie zobaczymy od razu. Efekt działania tej substancji zależy chociażby od długości narażenia na jego działanie - dodała.

- Mamy 2 mln pracowników i każda osoba ma dziennie kontakt przynajmniej z 400 paragonami. Przez to istnieje poważne ryzyko wzrostu zachorowań na choroby cywilizacyjne i ryzyko wzrostu zaburzeń rozwoju płodów u pracownic, które są w ciąży. A trzeba podkreślić, że szacowane koszty leczenia skutków narażenia ludzi na tego typu substancje to 100-250 mld euro rocznie - podkreśliła dr Rutkowska.

Co trzecia osoba zachoruje na nowotwór. 2 miliony pracowników jest narażonych na kontakt z substancjami zwiększającymi ryzyko raka i niepłodności.

- Wystarczy wykorzystywać papier, który nie będzie zawierał szkodliwych substancji. Od przyszłego roku mają wejść w życie e-paragony. Być może one w jakiś sposób pomogą lepiej zadbać o zdrowie pracowników. Inny pomysł to wprowadzenie dla pracowników bawełnianych rękawiczek czy maseczek ochronnych - dodała Aleksandra Rutkowska.

Należy zmienić przepisy tak, by kasjerzy mogli pracować w rękawiczkach ochronnych oraz masce.

"Solidarność" będzie się domagała, aby zaniechać stosowania paragonów, które są nasączone bisfenolem. - Przede wszystkim będziemy żądali od pracodawców by wyposażyli pracowników w maseczki i bawełniane rękawice, które są stosowane chociażby w Brukseli. Domagamy się także, żeby Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęły wraz z nami kampanie uświadamiające chociażby o tym, że mycie rak przez pracowników jest bardzo ważne - mówił podczas konferencji przewodniczący Bujara.

Bisfenol A (BPA) to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, stosowany do produkcji tworzyw sztucznych. Stałe narażenie na tę substancję może zwiększać ryzyko chorób cywilizacyjnych takich jak niepłodność, otyłość, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia rozwoju płodu czy nowotwory, w tym rak piersi i rak prostaty.

Eksperci uważają, że paragony to ogromny problem i zagrożenie dla zdrowia każdego, kto ma z nimi styczność. Przede wszystkim dla kasjerów, sprzedawców, ale również klientów, którzy każdego dnia, biorąc do ręki taki paragon nieświadomie przyjmują dawkę bisfenolu. Zdaniem związku, pracownicy handlu w Polsce mogą być narażeni na zbyt dużą styczność z tą substancją, co zwiększa ryzyko zachorowania m.in. na niepłodność i na raka.

Bisfenol A (BPA) jest powszechnie wykorzystywany w opakowaniach do żywności, butelkach, opakowaniach do płyt CD i DVD, sprzęcie elektronicznym, plombach dentystycznych, czy soczewkach kontaktowych. Najbardziej narażone na kontakt z BPA przez skórę są kasjerki w sklepach.

Stężenie BPA w paragonach jest nawet 250-1000 razy większe niż w żywności, a jego przenikalność przez skórę wynosi aż 46%.

Niektóre sklepy już zdecydowały się wycofać szkodliwe dla zdrowia paragony kasowe. W salonikach Kolportera będą wydawane wyłącznie paragony pozbawione szkodliwych dla zdrowia bisfenoli. Spółka Kolporter dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Zdrowy Paragon”.

Paragony drukowane znikną zupełnie i zostaną zastąpione przez paragony cyfrowe? Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które wyeliminują konieczność drukowania paragonów. Już od stycznia 2020 r. sprzedawcy będą mogli przesyłać klientom paragony w formie cyfrowej - dzięki nowelizacji ustawy o VAT.

Choć w styczniu wprowadzone zostaną e-paragony, to jednak sklepy w dalszym ciągu będą musiały drukować i wydawać klientom paragony w wersji fizycznej. To jednak również ma się zmienić. Kiedy? Na razie nie wiadomo, jednak jak donosi Gazeta Prawna, nad projektem zmian pracuje Ministerstwo Finansów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto