Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy ognista panda z Niemiec pokocha Yunnana z wrocławskiego zoo?

Paulina Iwińska
Paulina Iwińska
Jest czerwona, mała i przyjechała z Goerlitz. W zoo czeka na nią Yunnan z Francji. Pierwsza randka już 17 maja. Czy będą z tego dzieci?

czytaj też:

Panda mała dostała we Wrocławiu dwa domy z ogrodem [foto, wideo]

On przyjechał do Wrocławia w lutym znad Zatoki Biskajskiej we Francji (czytaj:**Panda mała we Wrocławiu: zobacz pierwsze zdjęcia**). 17 maja dołączy do niego partnerka z ogrodu zoologicznego w Goerlitz, która teraz przechodzi kwarantannę.

- Panda mała, zwana też czerwoną lub "ognistym lisem", przyjechała do nas w ramach Europejskiego Programu Ochrony Zwierząt, którego celem jest ochrona m.in. zagrożonych wyginięciem gatunków - tłumaczy Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo. - W tej chwili na świecie jest tylko 1500 takich pand - dodaje. - Mamy nadzieję, że we Wrocławiu narodzą się nowe.


Panda mała dostała we Wrocławiu dwa domy z ogrodem [foto, wideo]


Roczna pandzia dzielnie zniosła prawie trzygodzinną podróż samochodem z Niemiec do Wrocławia. Po przejściu kwarantanny dołączy do starszego o rok Yunnana. Czy przypadną sobie do gustu?

- Pandzia jest towarzyska i dobrze zaadaptowała się do nowych warunków. Prawdopodobnie od środy zamieszka z Yunnanem i wtedy zobaczymy ją na wybiegu - zapowiada Mirosław Piasecki z wrocławskiego zoo.

Z lewej panda z Niemiec, z prawej Yunnan


Czy Yunnanowi spodoba się obgryziony ogon Niemki?

Panda z Niemiec ma jednak pewien mankament - w dzieciństwie ojciec odgryzł jej część ogona, który jest charakterystyczny dla ich gatunku. Mirosław Piasecki zapewnia jednak, że nie Yunnanowi nie powinno to przeszkadzać.

- Ogon jest skrócony o 10 cm, dlatego panda nie może się nim przykryć podczas snu tak, jak to robi Yunnan - wyjaśnia. - Jednak w innych czynnościach zupełnie jej to nie przeszkadza. Mamy nadzieję, że Yunnan nie będzie zbyt wybredny i polubi pandę pomimo tego drobnego defektu.

Kiedy pandzia skończy 18 miesięcy, będzie mogła mieć już potomstwo. Pandy małe żyją w parach albo w niewielkich grupach i zazwyczaj trzymają się razem przez wiele lat.

- Jeśli chodzi o sposób wychowania młodych, to dopiero się o tym przekonamy, bo będzie to pierwsza taka para w naszym zoo - dodaje Piasecki.

Miesiąc miodowy z mundżakami

Młodzi dostaną do dyspozycji dwa domki z ogrodem, a wybieg będą dzielić z chińskimi mundżakami z rodziny jeleniowatych. Nie ma jednak obaw, że zwierzęta mogą zakłócać spokój młodej pary. Pandy małe i mundżaki bardzo się lubią - zapewniają pracownicy zoo.

W naturze pandy małe zamieszkują południowo-wschodnią części Himalajów - od Nepalu aż po chińskie prowincje Syczuan i Yunnan (to właśnie od tego terenu pochodzi imię samca pandy). Szczególnie upodobały sobie górskie lasy i bambusowe zarośla, a to dlatego, że bambus jest ich ulubionym przysmakiem. Chętnie żywią się też gryzoniami, ptakami czy wołowiną.

- U nas Yunnan dostaje i suchą karmę dla psów, i owoce cytrusowe. Bardzo lubi banany i jabłka, a za figi dałby sobie chyba obciąć ogon - mówi Andrzej Miozga, kierownik sekcji małych ssaków w zoo. - Najbardziej aktywny jest nocą.

Młodej parze życzymy wszystkiego najlepszego. Pandzia z Niemiec nie ma jeszcze imienia. Jeśli macie jakieś propozycje, to do 23 maja możecie je wysyłać na adres [email protected].

  • Poniżej możecie zobaczyć Yunnana we wrocławskim zoo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto