Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Jaruzelski nosił okulary z Jeleniej Góry? To bardzo możliwe! Zobacz jak wyglądała produkcja w Jeleniogórskim Zakładzie Optycznym

Paulina Gadomska
To bardzo prawdopodobne, bo od 1962 roku w Jeleniej Górze produkowano przyciemniane szkła korekcyjne. Historia Jeleniogórskiego Zakładu Optycznego liczy sobie już 76 lat. Jak to możliwe, że firma utworzona w 1945 roku funkcjonuje nadal, zmienia się i dostosowuje do potrzeb klientów? Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

Początki Jeleniogórskiego Zakładu Optycznego

Firma powstała w 1945 roku jako Państwowa Wytwórnia Optyczna. Najpierw była to przede wszystkim huta szkła, a w pierwszym etapie działalności produkowano tu m.in. optyczne urządzenia pomiarowe. W latach 60-tych fachowcy przyjeżdżali do Jeleniej Góry zachęceni ciekawą pracą i możliwością zdobycia mieszkania. Wyższą kadrę techniczną pozyskiwano przede wszystkim z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie był wydział ceramiczny ze specjalizacją szklarską. Sporą część kadry stanowili też absolwenci takich uczelni, jak: Politechnika Wrocławska i Warszawska, Uniwersytet oraz Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu. Dzięki specjalistom i prowadzonym przez nich pracom badawczo-rozwojowym modernizowano i rozwijano produkcję. Rocznie powstawało około 12 nowych rodzajów szkieł optycznych bezbarwnych i barwionych.

Bogate portfolio

W 1962 r. uruchomiono produkcję przeciwsłonecznych soczewek korekcyjnych, natomiast w 1965 r. produkcję półfabrykatów na prasówki okularowe ze szkła płynnego, która polegała na prasowaniu wielokrążków, z których wycinano „gopsy”, rozważano je na automatycznej wadze i ręcznie prasowano. Doskonalono procesy technologicznych ze zwróceniem szczególnej uwagi na produkcję szkła technicznego.

Przed 1989 produkcja soczewek nie była jedyną działalnością produkcyjną, ale już wtedy myślano o rozwoju portfolio w tym zakresie. W latach 1958-64 uruchomiono własną produkcję donic metodą odlewania przy wykorzystaniu krajowych surowców, a w 1972 r. rozpoczęto automatyczną produkcję prasówek okularowych. Jednak zasadniczy przełom w produkcji szkła nastąpił w 1974 r., kiedy wdrożono najnowocześniejsze wówczas w świecie rozwiązanie – pierwszą linię ciągłego wytopu szkła w platynie, w piecu elektrycznym.

W tym czasie soczewki okularowe bezbarwne wytwarzano początkowo ze standardowego szkła lustrzanego, a następnie ze szkła BKL, którego skład (opracowany i opatentowany w 1986 r.) charakteryzował się m.in. zmniejszoną przepuszczalnością promieniowania ultrafioletowego. Rozwijał się również asortyment pod kątem średnic (56, 60, 65, 70 i 75 mm) oraz większego zakresu mocy czołowej.

Do 1989 roku wyroby JZO produkowano dla różnych branż (wojsko, przemysł optyczny i precyzyjny). Zasadniczo jednak produkcja przeznaczona była dla wojska. Prawdziwa specjalizacja i koncentracja na produkcji szkieł okularowych nastąpiła po 1989, kiedy to pracownicy wykupili udziały firmy od państwa.

Sprostać wyzwaniom rynku

W latach 90. dynamiczny rozwój i inwestycje w nowe technologie stały się warunkiem zachowania pozycji na rynku. W 1996 w ofercie polskiego producenta z Jeleniej Góry pojawiły się szkła progresywne – do dziś najskuteczniejsze rozwiązane dla osób z prezbiopią. W 1997 do oferty dodano powłoki antyrefleksyjne. W 2008 roku w JZO wprowadzono technologię cyfrowej obróbki soczewek okularowych, zwaną również free form. Wprowadzono ją na bazie licencji francuskiej firmy BBGR, łącząc w ten sposób francuską technologię z polską jakością wykonania soczewek. W 2018 JZO nawiązało współpracę z firmą NIKON, wprowadzając do dystrybucji na polski rynek na zasadzie wyłączności szkła okularowe japońskiego producenta z segmentu premium. To tylko wybrane przykłady, pokazujące, że rozwój jest wpisany w DNA jeleniogórskiego producenta.

Ciężko stwierdzić na pewno czy Jaruzelski nosił okulary z Jeleniej Góry. Wiemy jednak, że Jeleniogórskie Zakłady Optyczne dostarczały okulary dla klientów w całym kraju.

Zobacz jak kiedyś produkowano szkła optyczne, a jak produkcja wygląda dziś!

Czy Jaruzelski nosił okulary z Jeleniej Góry? To bardzo możl...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy Jaruzelski nosił okulary z Jeleniej Góry? To bardzo możliwe! Zobacz jak wyglądała produkcja w Jeleniogórskim Zakładzie Optycznym - Jelenia Góra Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto