Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Fundusz Hipoteczny Dom stosuje niedozwolone klauzule?

Andrzej Gębarowski
Pięć postanowień, które znalazły się we wzorcach umowy dożywocia stosowanych przez Fundusz Hipoteczny Dom, zakwestionował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, składając pozew do sądu. Jeżeli sąd podzieli stanowisko UOKiK, stosowanie tych klauzul będzie zabronione. Urząd wszczął też postępowanie, które zbada, czy reklama funduszu nie wprowadzała konsumentów w błąd.

Oferowana przez FH Dom umowa dożywocia zapewnia starszej osobie prawo do użytkowania lokalu, w którym dotąd mieszkała, do końca życia, a także dożywotnie utrzymanie w postaci comiesięcznej wypłaty pieniędzy. W zamian lokal przechodzi na własność funduszu, co następuje już w momencie podpisania umowy.

Urząd zakwestionował m.in. postanowienie, zgodnie z którym FH Dom może bezwarunkowo zażądać od konsumenta zrzeczenia się prawa do użytkowania lokalu (czyli służebności osobistej mieszkania) w zamian za odpowiednie wynagrodzenie. Tymczasem prawo nie przewiduje takiej możliwości. Zdaniem Urzędu, fundusz umieścił postanowienie w umowie celowo - licząc, że osoby w podeszłym wieku, nieświadome obowiązujących przepisów, zastosują się do niezgodnych z prawem warunków. Zrzekając się prawa do służebności osobistej mieszkania, w rezultacie pozbędą się swojego miejsca zamieszkania, którego zapewnienie stanowiło podstawowy warunek zawarcia przez nich umowy o dożywocie.

UOKiK wszczął także postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przez FH Dom. Urząd zarzuca funduszowi, że wprowadził konsumentów w błąd. W latach 2009-2010 w urzędach pocztowych i klubach seniora pojawiały się plakaty, które sprawiały wrażenie urzędowego komunikatu informującego o rencie hipotecznej przysługującej osobom urodzonym przed 31 grudnia 1944 roku. W rzeczywistości plakaty były reklamą jednego z produktów oferowanych przez Fundusz Hipoteczny Dom. Urząd zamierza zbadać, czy nie doszło do wprowadzenia konsumentów w błąd.

Tymczasem przeciągają się prace nad projektem ustawy o tzw. odwróconym kredycie hipotecznym. Przewiduje ona możliwość podpisania przez bank umowy z seniorem, na mocy której bank wypłacać mu będzie co miesiąc świadczenia, czyli raty odwróconego kredytu hipotecznego, w zamian za przejęcie własności. Ważne jest to, że przejęcie własności lokalu nastąpi dopiero po śmierci świadczeniobiorcy, a nie już w momencie podpisania umowy. Będzie to więc rozwiązanie prawne zapewniające seniorowi wyższy poziom bezpieczeństwa w stosunku do ofert działających obecnie funduszy. Zwłaszcza że będą je mogły oferować wyłącznie banki.

Prawnicy podkreślają, że podpisujący umowy dożywocia z funduszami nie zdają sobie sprawy, że w razie upadłości funduszu lokal wejdzie w skład masy upadłościowej bankruta. I wprawdzie senior nadal będzie zajmował swój były lokal, ale może nie otrzymać renty, gdyż nie będzie już na nią środków w masie upadłości.

Rosnący popyt na usługi typu "renta za mieszkanie" sprawił tymczasem, że w ślad za FH Dom, który działa od kilku lat, powstały Fundusz Hipoteczny Familia oraz Centralny Fundusz Hipoteczny.
Jak informuje FH Familia, "prawo w postaci dożywotniego użytkowania nieruchomości przez naszych klientów jest wpisywane do księgi wieczystej nieruchomości, dzięki czemu nawet z chwilą ogłoszenia ewentualnej upadłości spółki ich prawo nie wygaśnie ani nie dozna żadnego innego uszczerbku".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto