Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cztery wrocławskie szpitale dostały od miasta dotacje

Arek Gołka
Arek Gołka
Pieniądze zostaną przeznaczone na sprzęt do ratowania dolnośląskich noworodków.
Zobacz fotorelację z Wielkiego Tchnienia Życia we Wrocławiu - Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej2010

Czeki otrzymały cztery wrocławskie szpitale: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 przy ul.  Marii Curie-Skłodowskiej 58 (dotacja w wysokości 62,5 tys. zł), Akademicki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego przy ul. Borowskiej 213 (dotacja 30 tys. zł), Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza przy ul. Warszawskiej 2 (wsparcie kwotą 56 tys. 673 zł) i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. H. Kamieńskiego 73a (dofinansowanie w postaci 50 tys. zł).

- Nie ma nic tak cenniejszego niż dzieci, nie można szczędzić środków na ich ratowanie - mówił prezydent Dutkiewicz. - To jest już norma, że wrocławski podatnik co roku przed świętami Bożego Narodzenia wspiera finansowo szpitale, w których rodzą się dzieci. Trzeba tę piękną tradycję pięlęgnować - dodaje.

Według danych z 2009 r. współczynnik umieralności noworodków wyniósł na Dolnym Śląsku 8,2 promila, czyli około jeden punkt mniej niż rok wcześniej. Choć jest niestety dalej wyższy niż w całej Polsce, który wyniósł wtedy ok. 7,2 promila.

Grażyna Szybejko-Machaj, zastępca dyrektora Samodzielnego Szpitala Klinicznego nr 1Wojciech Wikiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu

Z lewej - Grażyna Szybejko-Machaj z czekiem dla Samodzielnego Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu, z prawej dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu Wojciech Witkiewicz


- Przeznaczymy dotacje na potrzeby Oddziału Neonatologicznego w Klinice Ginekologii i Położnictwa oraz na sprzęt do Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej - tłumaczy Grażyna Szybejko-Machaj, zastępca dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego ds. lecznictwa. - Planujemy zakup kardiomonitora FX 2000P z funkcją EKG i RR oraz pompę przepływową i dwie strzykawkowe. Pomoże to w ratowaniu dzieci i opiece nad noworodkami.

W innych placówkach pieniądze także zostaną wykorzystane przy zakupie nowoczesnego sprzętu do ratowania dolnośląskich noworodków.

- Część naszego sprzętu się już zużyła, teraz będziemy go mogli wymienić na nowy - opowiada Wojciech Wikiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. - Te dodatkowe pieniądze przydadzą się na kupno aparatu do pomiaru bilirubiny metodą przeskórną, stetoskopu neonatologicznego typu Lira, neonatologicznego resuscytatora ręcznego AMBU, larygoskopu i czterech jednotorowych strzykawkowych pomp infuzyjnych.

Akademicki Szpital Kliniczny przeznaczy dotację na pulsoksymetr do pomiaru saturacji we krwi i tętna, cztery strzykawkowe pompy infuzyjne z pomiarem ciśnienia  i cztery jezdne łóżeczka noworodkowe. Z kolei w w Szpitalu Speclaistycznym im. A. Falkiewicza dzięki czekowi zostaną zakupione stanowiska do resuscytacji noworodków (w tym jedno oddechowe) oraz aparat KTG z oprogramowaniem.


Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto