Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas się zatrzymał w Toruniu. Co się dzieje z zegarem z wieży Ratusza Staromiejskiego?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Czas na zegarze na wieży Ratusza Staromiejskiego w Toruniu zatrzymał się kilka dni temu. Za tydzień powinien być znów odmierzany
Czas na zegarze na wieży Ratusza Staromiejskiego w Toruniu zatrzymał się kilka dni temu. Za tydzień powinien być znów odmierzany Grzegorz Olkowski
Od kilku dni nie działa zegar z wieży Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Konieczna jest jego konserwacja. Kiedy zegar znów zacznie pokazywać czas?

Obejrzyj: Co jest hitem szkolnych wycieczek po Toruniu?

od 16 lat

"Wstrzymujemy dla Was czas na kilka dni!!! związku z pracami konserwatorskimi zegar na Wieży Ratuszowej Muzeum Okręgowego w Toruniu zostanie zatrzymany na kilka dni (bierze urlop). W ten sposób zaoszczędzony czas możecie Państwo przeznaczyć na zwiedzanie oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu: Ratusza Staromiejskiego, Muzeum Toruńskiego Piernika, Domu Mikołaja Kopernika, Muzeum Twierdzy Toruń, Muzeum Historii Torunia oraz Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika" - poinformowało przed kilkoma dniami na swoim profilu na Facebooku Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Zegar z toruńskiego Ratusza do konserwacji: spieszył się o kilka minut

Czas na czterech tarczach ratuszowego zegara zatrzymał się tuż po wpół do drugiej.

- Powodem jest konserwacja mechanizmu zegara. Trzeba ją przeprowadzać co kilka lat - wyjaśnia Agnieszka Tybus-Bugajska, wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Polecamy

Konserwacją zajął się Zakład Zegarmistrzowski Waldemara Porwala z Olsztyna. Specjalizuje się w przywracaniu świetności także czasomierzom wieżowym. Waldemar Porwal zajmował się ponad 40 takimi zegarami w Polsce m.in.: w Henrykowie, Pucku, Gietrzwałdzie, Górowie Iławeckim, Mrągowie, Świdnicy, Legnicy, Giżycku, Kętrzynie. 12 lat temu remontował także ten z wieży ratusza w Toruniu, przy okazji montażu carillonu, czyli 12 dzwonów wieżowych. Zna więc go bardzo dobrze.

- Tak skomplikowany mechanizm jak ten z zegara na toruńskim ratuszu co jakiś czas musi przejść konserwację, to bardzo ważne - podkreśla Waldemar Porwal. - Tym razem regenerację przede wszystkim musi przejść przerzutnik. To element, który odlicza minuty. "Zmęczył" się życiem, a w praktyce powodował, że zegar się spieszył.

"Zmęczony" przerzutnik sprawiał, że kilka razy na dobę wskazówki zegara przeskakiwały nie o minutę, ale o dwie. Dziennie wychodziło więc spore przyspieszenie, które z biegiem czasu oczywiście narastało. Po kolejnych dobrach czas na ratuszowym zegarze coraz bardziej odstawał od rzeczywistego.

Waldemar Porwal wymontował przerzutnik i zabrał go do naprawy do swego zakładu.

- Takiej naprawy nie da się przeprowadzić na miejscu, na wieży. Zajmie mi ona jeszcze kilka dni. Myślę, że na początku przyszłego tygodnia zegar na wieży Ratusza w Toruniu ruszy i znów będzie pokazywał właściwy czas - mówi Waldemar Porwal.

Polecamy

Toruński zegar ratuszowy: ponad 600 lat tradycji

Przypomnijmy, że zegar ratuszowy ma w Toruniu ponad 600-letnią tradycję. Był jednym z pierwszych zegarów mechanicznych na ziemiach polskich. Zaczął działać około 1386 roku. W 1532 roku powstał kolejny, który został zniszczony podczas oblężenia Torunia przez Szwedów w 1703 roku. Nowy zegar zaczął odmierzać czas w 1728 roku.

"Obecnie pracujący na wieży mechanizm jest nakręcany silnikiem elektrycznym i został wykonany prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku. Napisy wyryte w blasze miedzianej oraz warstwie złota świadczą o wykonaniu w 1897 roku nowych elementów metalowych przez mistrza blacharskiego, R. Schulza z uczniami oraz ich zabezpieczeniu w 1897 roku przez zespół zegarmistrza A. Żehorna. Z tego roku pochodzą obecne wskazówki" - czytamy w serwisie internetowym turystyka.torun.pl.

Grubo ponad stuletni oryginalny mechanizm toruńskiego zegara ratuszowego jest sterowany sygnałem radiowym. Dociera on na wieżę z wzorca czasu w Mainflingen koło Frankfurtu nad Menem w Niemczech.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Tarcze toruńskiego zegara ratuszowego mają 3,5 metra średnicy. Duża wskazówka jest długa na 2,1 metra. Z brązu o grubości 3 milimetrów są wykonane cyfry i koliste obręcze tarcz. Pokrywają je płatki 24-karatowego złota. Są zabezpieczone żywicami.

Zegarowi awarie przytrafiają się rzadko. W 2010 roku mechanizm trzeba było zatrzymać podczas trzydziestostopniowego mrozu. Jego przekładnie zaczęły hamować, gdy smary nie wytrzymały zimna.

- Z mechanizmem zegara poważniejszych kłopotów nie ma, podobnie jak z tarczami i wskazówkami - dodaje Waldemar Porwal.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto