Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarny poniedziałek we Wrocławiu. To było 57 lat temu (ZDJĘCIA)

Redakcja
Archiwum Państwowe we Wrocławiu / archiwum Gazety Wrocławskiej
Dokładnie 15 lipca 1963 roku ogłoszono stan pogotowia przeciwepidemicznego we Wrocławiu. Ten dzień nazwano "Czarnym poniedziałkiem". Już w środę 17 lipca ogłoszono stan epidemii ospy prawdziwej. Nastąpił ogólny paraliż miasta, które zostało odcięte kordonem sanitarnym.

Do tego roku tamte wydarzenia wydawały się nam odległe nie tylko w czasie. Nie potrafiliśmy sobie nawet tego specjalnie wyobrazić. Rozpoczęto tworzenie izolatoriów, szkolenia dla lekarzy i szczepienia dla mieszkańców. Dziś, w dobie pandemii koronawirusa możemy spojrzeć na tamte wydarzenia zupełnie inaczej. Podobnie jak teraz, również podczas trwającej dwa miesiące epidemii bardzo dużą uwagę zwracano na zachowanie odpowiedniej higieny.

Do Wrocławia nie mogły wjeżdżać osoby, które wcześniej nie zostały zaszczepione. Dwa tysiące osób podejrzanych o kontakt z wirusem trafiło do szpitala i izolatoriów w Szczodrem w gminie Długołęka. Podobny ośrodek powstał w Praczach Odrzańskich. Przewożono tu karetkami osoby z całego Wrocławia.

Stan epidemii trwał we Wrocławiu do 19 września 1963 roku. W czasie dwóch miesięcy zachorowało łącznie 99 osób. Była to ostatnia epidemia ospy prawdziwej w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czarny poniedziałek we Wrocławiu. To było 57 lat temu (ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto