MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej Polaków zarabia bez wiedzy fiskusa

Agata Ałykow
Infograf. Maciej Dudzik
Infograf. Maciej Dudzik
Lepiej na czarno. Ponad 1,3 miliona osób pracuje, ale nie ma etatu i ubezpieczenia. To zwykle ci, dla których brakuje ofert w pośredniaku. Jednak wielu z rozmysłem wchodzi w szarą strefę Prawie czterdziestoletni ...

Lepiej na czarno. Ponad 1,3 miliona osób pracuje, ale nie ma etatu
i ubezpieczenia. To zwykle ci, dla których brakuje ofert w pośredniaku. Jednak wielu z rozmysłem wchodzi w szarą strefę
Prawie czterdziestoletni Piotr z Oleśnicy skończył budowlaną zawodówkę, lecz nawet jednego dnia nie przepracował na etacie. – U nas miałem perspektywę marnych zarobków. Od razu złapałem kontrakt za granicą – opowiada Piotr.
Zaczynał od terminowania u niemieckiego majstra. Potem przez dziesięć lat m.in. kładł kafelki w prywatnych mieszkaniach, remontował niemieckie hotele nad Bałtykiem. Wszystko bez umowy. Po pewnym czasie spróbował swych sił w kraju. – Nawet założyłem firmę, ale gdy zobaczyłem, ile trzeba płacić na ubezpieczenie, ile oddawać na podatki, to zrezygnowałem – wspomina Piotr.
Pracy szukał przy remontach dużych sklepów i prywatnych mieszkań. Za granicę wyjeżdżał, ale rzadziej. Nie obawia się starości i braku emerytury, bo za oszczędności kupił grunty pod Wrocławiem.
Irena odeszła z PKP na wcześniejszą emeryturę. Teraz co miesiąc listonosz przynosi jej około 800 zł. – Nie mam szans się utrzymać. Ponad połowa idzie na czynsz i opłaty. Zaczęłam więc dorabiać – mówi Irena.
Od kilku lat prowadzi dom małżeństwu prawników. Trafiła do nich z polecenia znajomych. Zaczynała od opieki nad jednym dzieckiem za pięćset złotych miesięcznie. Potem urodziło się kolejne i przybyło jej obowiązków, więc zarabia dwa razy tyle za dziesięć godzin dziennie. Na pytanie o podatki puka się w czoło. – Musiałabym zawiesić emeryturę, a uczciwie na nią zapracowałam – tłumaczy Irena.

W mieście i na wsi
Nielegalnie pracuje ponad 600 tysięcy mieszkańców dużych miast. Niemal tyle samo na wsi. W szarej strefie dorabiają też ludzie z wyższym wykształceniem: lekarze, prawnicy, księgowi czy informatycy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto