Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz mniejsza zdawalność egzaminów na prawo jazdy we Wrocławiu. Dlaczego?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Krzysztof Kapica/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
W Dolnośląskim Ośrodku Ruchu Drogowego maleje liczba kursantów, którzy zdają egzamin państwowy na prawo jazdy za pierwszym razem. Egzaminatorzy podnieśli swoje wymagania czy kursanci coraz mniej przykładają się do nauki? Przeczytajcie poniżej.

Spis treści

Jak podaje Przemysław Kliszczak z Działu Egzaminowania i Promocji DORD, zdawalność w okresie od 1 stycznia do 30 września 2022 r. wynosiła 49,16 proc. dla egzaminów teoretycznych i 39,34 proc. dla egzaminów praktycznych. A jeszcze w 2020 roku ogólny rezultat egzaminów na prawo jazdy kategorii B zakończonych sukcesem wynosił we Wrocławiu 41,63 proc.

Kursanci są coraz starsi

Co jest przyczyną oblewania egzaminu na prawo jazdy? Może brak odpowiedniego przygotowania do egzaminu młodszych kandydatów na kierowców? Okazuje się, że z roku na rok coraz bardziej spada zainteresowanie kursami wśród nastolatków.

- Średnia wieku uczących się obecnie osób przesunęła się w górę. Nadal są młodzi ludzie, którzy cały czas byli chętni na zdobycie prawa jazdy - niektórzy zapisują się już w wieku 14 lat (kat. B1). Jednak zainteresowanie licealistów maleje. Wracają dopiero po zdobyciu wyższego wykształcenia, kiedy mają już źródło utrzymania – mówi nam Marta Świsulska ze szkoły jazdy Kursant.

Inflacja nie pomaga

Wpływ na statystyki DORD mają też rosnące ceny.

- Wiąże się to z coraz droższym paliwem, wymagającym większego budżetu utrzymaniem pojazdu, a także wysokim OC dla młodego kierowcy. We Wrocławiu uczniowie i studenci wolą korzystać z komunikacji miejskiej, która jest dobrze rozbudowana – dodaje Świsulska.

Kandydaci na kierowców uczą się sami

Jeśli demografia nie gra większej roli w coraz słabszej zdawalności na prawo jazdy w Dolnośląskim Ośrodku Ruchu Drogowego, to może jest ona związana z brakiem ambicji wśród kursantów? Zdarzają się jednostki, które na własną rękę uczą się teorii i po zdaniu egzaminu teoretycznego, przystępują do praktyki.

- Jest takie prawo, ale przeważająca liczba osób woli zajęcia z kursantem. Szkoły nauki jazdy oferują 30 godzin zajęć teoretycznych, podczas których instruktor jest dostępny i otwarty na wszystkie nurtujące pytania. Kursanci starają się rozumieć przepisy i wykorzystać wiedzę podczas właściwych testów – kontynuuje pani Świsulska.

Egzaminatorzy bardziej wymagający?

Spadająca zdawalność zasugerowała internautom, że to egzaminatorzy mogą być złośliwi i wystawiać coraz mniej pozytywnych wyników praktycznych testów.

- Już dawno nie zdarzyło się nam, aby kursant przyszedł po egzaminie i narzekał na osobę egzaminującą. Nie szukają oni powodów do „oblania” przyszłego kierowcy. Są natomiast przypadki, kiedy egzaminator zwraca uwagę na niewykonane polecenie, ale to już kwestia zależna od samego kursanta, któremu najczęściej towarzyszy duży stres – podsumowała.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Cennik opłat egzaminacyjnych nie zmienił się od stycznia 2013 roku. Za egzamin teoretyczny na każdą kategorię należy zapłacić 30 złotych. Koszt praktycznego testu to kwota w zakresie od 140 złotych (AM, B) do nawet 245 złotych (C+E, C1+E, D1+E, D+E).

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz mniejsza zdawalność egzaminów na prawo jazdy we Wrocławiu. Dlaczego? - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto