To jubileuszowa,10 edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania w ramach której politechnika otworzyła drzwi centrum kongresowego i zaprosiła najmłodszych do udziału w Code Week. Organizuje ją NASK we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. W wydarzeniu wziął udział minister Janusz Cieszyński – sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM oraz Wojciech Pawlak – dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego NASK.
- Ciesze się, że jest tu tyle osób zainteresowanych kodowaniem. Tutaj są pierwsze kroki, jakie stawiacie w stronę tego, żeby kiedyś w życiu jako studenci, a może nawet profesorowie ścisłych nauk o kodowaniu wiedzieć najwięcej — mówił minister Janusz Cieszyński – sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM.
Dodał, że takie wydarzenia jak Code Week zmienia rzeczywistość, każdy może przyjść i przekonać się o tym, że kodowanie nie jest tylko dla tych, którzy mają wyjątkowe zdolności, ale jest to umiejętność jak dodawanie, odejmowanie czy czytanie, czyli coś, czego każdy może się nauczyć i jest bardzo przydatne.
Minister zapowiedział także uruchomienie nowej gałęzi kursów w ramach ogólnopolskiej sieci edukacyjnej. Do polskich szkół trafić mają kursy szachowe, które są już dostępne na rządowych stronach.
- Dzięki temu każdy będzie mógł zacząć w młodym wielu uczyć się gry w szachy. To jest piękna królewska gra — dodał minister.
Swoich sił i umiejętności w szachy sprawdzić można było już podczas Code Week na Politechnice Wrocławskiej. Na kilkunastu szachownicach chętni grali z partnerem, albo arcymistrzami, którzy opowiadali również o skutecznych zagrywkach. Natomiast o tajnikach programowania opowiadali najlepsi nauczyciele w Polsce. Przez kilka godzin podczas bezpłatnych warsztatów pokazywali dzieciom m.in. jak zaprogramować robota czy neon, albo drukarkę 3D. Nie zabrakło też innych atrakcji, jak wizyta w świecie Minecrafta.
Oto wybrane atrakcje:
- Warsztaty programowania dla dzieci w wieku 7 -14 lat, m.in. „Poszukiwacze skarbów”, „Robot też lubi tańczyć”, „Ikony, które mówią…” (Cyfrowy Dialog)
- Nauka programowania z Ozobotami i GeniBotami (EduSense)
- Giganci Programowania pokażą, jak tworzyć strony internetowe oraz zabiorą Was - od tej programistycznej strony - w świat Minecrafta,
- Warsztaty – jak zaprogramować neon (Centralny Dom Technologii)
- Mówiący robot, aplikacje edukacyjne prezentujące aspekty uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, pojazdy sterowane tabletem (Fundacja Orange)
- Szkoła Podstawowa nr 16 we Wrocławiu zmieni Was w cyfrowych detektywów. Specjalnie na tę okazję przygotowuje zaszyfrowane stacje…
- Narzędzia dla rodziców i nauczycieli do wykorzystania w nauce programowania dzieci (VEX Robotics)
- Kosmiczna podróż z sympatycznym robotem Scottie (Urząd Komunikacji Elektronicznej)
- Lot mini dronami i wyścig robotów (Aktin i Pro Futuro)
- Druk 3D, sterowalne roboty i warsztaty z robienia gier komputerowych
- (Stowarzyszenie Robisz.to)
- Warsztaty Klubu Młodego Programisty
- Szachy z arcymistrzami.
CodeWeek - co to za wydarzenie?
CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W akcji mogą wziąć udział wszyscy, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z kodowaniem. W poprzedniej edycji tego przyjacielskiego wyścigu Polska stanęła na piątym miejscu podium.
- Pożar uniwersytetu we Wrocławiu. Płomienie na tyłach tzw. Akwarium. Mamy nowe zdjęcia
- Konstrukcja nowego mostu we Wrocławiu jest już nad rzeką. Prace robią wrażenie
- Autostrada A18 na Dolnym Śląsku - układanie nawierzchni i zmiany w okolicy węzłów
- Komunalne mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu – zobacz, jak wyglądają w środku!
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?