Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co to jest Yerba Mate?

Redakcja

1. Z czym to się pije?

Swoją ciekawą nazwą yerba mate sukcesywnie przywołuje skojarzenie “egzotycznego odpowiednika herbaty”. Nic bardziej mylnego! Mimo pozornego podobieństwa, yerba i herbata różnią się prawie wszystkim. Od smaku, przez składniki, po działanie, które zdecydowanie bardziej można przyrównać do efektów otrzymanych po wypiciu kawy (jednak i tu w przyrównaniach należy być ostrożnym). Czym więc jest tajemniczy napar?

Yerba mate to ostrokrzew paragwajski - roślina, której ususzone i zmielone liście oraz łodygi zalane wodą o temperaturze w granicach 80 stopni tworzą ów napój. Rośnie głównie w krajach Ameryki Południowej (Argentyna, Paragwaj, Urugwaj, Brazylia), gdzie jest praktycznie “napojem narodowym” oraz Bliskiego Wschodu (Syria, Liban). Swoją nazwę najprawdopodobniej wzięła od łacińskiego słowa herba czyli ziele oraz mati, które znaczy tykwa (z języka keczua, którym posługują się mieszkańcy niektórych państw Ameryki Płd.).

Legenda głosi, że boginie Księżyca oraz Chmur odwiedzając Ziemię spotkały na swojej drodze niebezpieczeństwo, przed którym obronił je pewien mężczyzna. W zamian dostał nowy rodzaj rośliny, z którego miał przygotować “napar przyjaźni”. Wobec tej przypowieści ciekawym jest fakt, że Paragwajczycy do tej pory spożywają yerba mate bardziej w formie rodzinnego rytuału siadając wspólnie w koło i dzieląc się jednym napojem aniżeli w samotności :)

2. Dlaczego warto spróbować Yerba Mate?

Posiada masę witamin i minerałów takich jak: wit. A, C, E, B-1, B-2, karoten, wapń, cynk, krzem, żelazo i wiele innych. Dzięki takiej zawartości wyróżniamy masę pozytywnych “efektów ubocznych” jej zażywania. Jest świetną, zdrowszą alternatywą wypłukującej ważne minerały kawy. Yerba mate:

● Działa pobudzająco. Zwiększa koncentrację. Wszystko za sprawą kofeiny, której zawartość w yerba mate wacha się między 0,7 a 2% (nie wiele mniej niż w samej kawie).
● Rozjaśnia umysł, likwiduje zmęczenie psychiczne i fizyczne, a witamina B działa na nas jak naturalny antydepresant. Zwalcza bezsenność. Idealna dla pracoholików czy osób trwale narażonych na stres!
● Wspomaga odchudzanie. Wydłuża uczucie sytości, polepsza trawienie, ma właściwości przeczyszczające. Usuwa nadmiar substancji toksycznych z krwi
● Pozytywnie wpływa na naszą kondycję fizyczną - działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Obniża poziom złego cholesterolu LDL. Wzmacnia stan naszych włosów, skóry i paznokci.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć i pić smakowe yerba mate - poprzez dodanie innych ziół, np. mięty, anyżku czy trawy cytrynowej zabiera nasze kubki smakowe w zupełnie nową, dotąd nieznaną podróż. Można również dosładzać ją stewią.

3. Zestaw dla początkujących

Żeby prawidłowo przygotować Yerba mate potrzebne nam będą:

Tykwa - drewniany “kubek” służący specjalnie do picia Yerba mate zrobiony z wysuszonej rośliny o tej samej nazwie. Oprócz stylowego i ciekawego wyglądu posiada dodatkowy atut - nigdy się nie rozbije. Najłatwiej zakupić go w internetowym sklepie yerba mate.
● Bombilla - rurka do picia yerba mate. W kształcie przypominająca łyżkę, wyposażona w sitko idealnie oddziela fusy od pitego naparu. Wykonywana z metali, najczęściej srebra, alpaki lub stali nierdzewnej, ale robione są też z bambusa. Zawsze wkładamy ją do tykwy po wsypaniu Yerba mate a przed zalaniem wodą. Sklepy Yerba mate oferują szeroki wybór tych produktów.
● Woda w temperaturze ok. 80 stopni
● No i oczywiście Yerba mate :)

Tykwę napełniamy w 1/3 naszą yerba mate, wkładamy bombille i zalewamy wodą. Czekamy aż ta całkowicie wsiąknie w susz i ponownie wlewamy. Po odczekaniu paru chwil delektujemy się niezapomnianym smakiem wywaru i nadchodzącą poprawą samopoczucia :)

Czy przybory do Yerba mate są niezbędne i należy się w nie zaopatrzyć?

I tak i nie. O ile picie napoju z “normalnego” kubka nie wydaje się być zbrodnią, to już użycie zwykłej słomki lub (o, zgrozo!) żadnej spowoduje wielki dyskomfort podczas spożywania napoju w postaci miliona fusów napływających do naszej jamy ustnej.

Dlatego aby w pełni cieszyć się smakiem i działaniem Yerba mate zalecamy zakup przynajmniej tykwy oraz bombilli, bez których owa praktyka w pewnym sensie nieco traci ze swojej egzotycznej otoczki.

Zagorzałym fanom Yerba mate już dziś doceniającym jej zbawienne działania polecamy także zakup innych ciekawych akcesoriów typu drewniana nabierka, termometr kuchenny czy szczoteczka czyszcząca do bombilli. Świetnie się sprawdzą i uzupełnią Waszą przygodę z Yerba mate.

Żeby rozpocząć przygodę wystarczy znaleźć odpowiedni sklep z yerba mate, co w dobie Internetu nie będzie problemem. Miłego siorbania!

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto