Co się stanie z Łaźnią Miejską przy Teatralnej?

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Łaźnia Miejska ma przejść gruntowny remont, którym zajmie się ...
Łaźnia Miejska ma przejść gruntowny remont, którym zajmie się ... lj
Udostępnij:
Nowy właściciel Wrocławskiego Centrum Spa zapowiada remont. Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia boi się, że zabytek zostanie zniszczony.

K**ąpieliska i baseny we Wrocławiu: godziny otwarcia, cennik [informator]**


Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia wysłało list do prezydenta Rafała Dutkiewicza, w którym dzieli się swoimi obawami co do przyszłości Miejskich Zakładów Kąpielowych przy ul. Teatralnej. Wrocławskie Centrum Spa, znajdujące się w dawnych budynkach Łaźni Miejskiej, zostało sprzedane za 15,2 mln zł łódzkiej firmie Central Fund of Immovables.

Co czeka Wrocławskie Centrum Spa?

Towarzystwo obawia się, że obiekt, wpisany na listę wrocławskich zabytków, zostanie przez łódzką firmę zniszczony. Przemysław Filar, prezes TUMW, tak tłumaczy w liście powody zainteresowania łódzką firmą:

"Nasze obawy wynikają z faktu, że firma Central Fund of Immovables powiązana była z dwiema inwestycjami w Łodzi, które zakończyły się tragicznie. W 2009 roku został zdewastowany i częściowo wyburzony bez stosownego pozwolenia zabytkowy kompleks fabryczny Zygmunta Richtera" - pisze Filar. - Natomiast w 2005 roku w trakcie prowadzenia prac porządkowych runął stylowy, zabytkowy budynek znanego fabrykanta Karola Scheiblera przy dawnym Wodnym Rynku.(...)"

Miasto: to nieeleganckie

Co na to władze Wrocławia? Jak zapewnia Paweł Czuma, rzecznik prasowy Urzędu Miasta, TUMW otrzyma odpowiedź na list.

- TUMW jako organizacja społeczna ma prawo do formułowania ocen i wyrażania obaw, ale treść pisma wskazuje, że jego autorzy nie wiedzą lub udają, że nie wiedzą, że tego rodzaju transakcje obwarowane są licznymi przepisami z zakresu prawa zamówień publicznych czy ochrony zabytków. Działania w tym zakresie podlegają surowemu nadzorowi i licznym kontrolom - podkreśla Czuma.

Rzecznik zaznacza, że Wrocławiowi, tak jak towarzystwu, zależy na przyszłości tego miejsca i utrzymaniu dotychczasowej funkcji pływalni jako miejsca rekreacji.

- Wyrazem tego są bardzo precyzyjne i restrykcyjne zapisy umowy. Nie sposób też nie zauważyć, że podważanie - i to w formie listu otwartego - intencji i profesjonalizmu firmy, która dopiero zaczyna działalność przy tym przedsięwzięciu, jest delikatnie mówiąc nieeleganckie - komentuje Czuma.

Nowy właściciel zapowiada remont

Łódzka firma Central Fund of Immovables z oskarżeniami TUMW się nie zgadza i obiecuje, że Wrocławskie Centrum SPA zostanie wyremontowane.

- Mamy ponad 50 nieruchomości w całej Polsce, te dwa wypadki, o których wspominało w liście TUMW, nie wydarzyły się z naszej winy - mówi Adam Krawczyński z Central Fund of Immovables. - W przypadku nieruchomości przy pl. Zwycięstwa prace, które doprowadziły do zawalenia się ściany, prowadziła firma zewnętrzna. Jeśli chodzi o kompleks fabryczny Zygmunta Richtera, to przejęliśmy tę nieruchomość w bardzo złym stanie od przedsiębiorstwa państwowego. Kiedy to się stało, konserwator zabytków, zdecydował wpisać część tego miejsca na listę zabytków i wniósł do prokuratury zawiadomienie, że niszczymy obiekt. A tak naprawdę te miejsca niszczały przez ostatnie kilkadziesiąt lat i nikt nie zareagował - dodaje. - Pierwsza sprawa jest w toku, druga została umorzona.

Łódzka firma przygotowuje się do remonty budynku Wrocławskiego Centrum SPA. Na pierwszy ogień ma póść nieczynna łaźnia, która do użytku może zostać oddana jeszcze w tym roku. Potem firma zajmie się renowacją miejsca, m.in. remontem basenów. W planach są także nowe usługi sportowe i rekreacyjne.

Wrocławianie liczą na remont

A co o Wrocławskim Centrum Spa sądzą mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska? Marysia Małkiewicz z Wrocławia chciałaby, żeby budynek przy Teatralnej został odświeżony. Z kolei Małgorzata Kałuża uważa, że miejsce jest ładne, ale jego czystość pozostawia wiele do życzenia.

- To bardzo fajne, klimatyczne wnętrza, ale jeśli chodzi o higienę, to już nie za bardzo - mówi Małgorzata Kałuża.- Jeżeli miałabym już coś zmieniać, to odnowiłabym ten budynek, ale nie zmieniałbym jego charakteru. Byłaby wielka szkoda, gdyby zrobiono z niego drugi wrocławski aquapark.

Łaźnia miejska przy Teatralnej ma już ponad sto lat

Pomysł powstania basenów przy ul. Teatralnej pojawił się pod koniec XIX wieku. Wtedy to m.in. prezes Wrocławskiego Towarzystwa Pływackiego G. Kallenbach stworzył Towarzystwo Akcyjne Łaźnia Wrocławska, którego celem było postawienie krytej pływalni we Wrocławiu. Pod koniec 1895 rozpoczęto budowę kompleksu, autorem projektu był architekt Wilhelm Werdelmann ze Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Wuppertalu. Kompleks został oddany do użytku w czerwcu 1897 roku.

Budynek łączył w sobie funkcje sportowo-rekreacyjne, łaźnię publiczną i lecznicze zakłady kąpielowe. Główną ozdobę wnętrz stanowiły rzeźbione elementy z piaskowca, witraże, sztukaterie na sklepieniach i kafle ceramiczne. W 1977 roku budynek wpisano do ogólnopolskiego rejestru zabytków. Obecnie w budynku mieszczą się trzy baseny, siłownia i fitness.


Czytaj też:
Regiopedia - twój region w sieciAquapark - Wrocławski Park Wodny [godziny otwarcia, ceny]Przystanek Woodstock 2011 [program]
Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławKąpieliska i baseny we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie