Co oznacza, że oliwa jest extra virgin?

Materiał informacyjny Olini
Oliwa z oliwek to bogactwo smaku i aromatu. Jest doceniana zarówno przez profesjonalnych szefów kuchni, jak i osoby, które stawiają na wysoką jakość w połączeniu z niesamowitymi walorami zdrowotnymi. W każdej odsłonie sprawdza się znakomicie - niezależnie od tego, czy pojawia się w kuchni jako dodatek do sałatek i makaronów czy też jako tłuszcz na którym przygotowywane są warzywa czy też soczyste mięso. Sprawdź, czym jest oliwa extra virgin i dlaczego warto jest po nią sięgać.

Jak powstaje oliwa z oliwek?

Oliwa z oliwek i jej właściwości zdrowotne oraz walory smakowe znane są już od pokoleń. O ile większość z nas zna jej aromat i wielokrotnie podkreślał nią smak różnych potraw, o tyle nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób powstaje. Już spieszymy z odpowiedzią.

Proces produkcji oliwy z oliwek ma swój początek wraz ze zbiorem owoców z drzewa oliwnego. Mowa rzecz jasna o oliwkach. Gdzie je znajdziemy? Między innymi w krajach, które położone są nad Morzem Śródziemnym.

Kolejny krok, to usuwanie z nich zanieczyszczeń, a więc dokładne mycie. Następny, to tłoczenie na zimno. Mówiąc o dobrej jakości oliwach, bez względu na to czy pod lupę bierzemy takie jak oliwa polifenolowa czy też inną, proces tłoczenia rozpoczyna się najpóźniej do 24 godzin od zbioru owoców.

Oliwa extra vergine, czyli produkt najwyższej jakości w wyniku tłoczenia na zimno zawiera mniej niż 0,8 procent kwasu oleinowego. Trzeba wiedzieć, że skład chemiczny oliwy jest uzależniony od wielu czynników. Wśród nich należy wymienić takie jak między innymi uprawę, zbiory, system uzyskiwania. Nie bez znaczenia pozostaje także pakowanie. Istotne jest to, aby bez względu na etap produkcji utrzymywać oliwę z oliwek w optymalnej temperaturze. Mowa o przedziale pomiędzy 27 a 32 st. C. W przeciwnym razie można doprowadzić do nieodwracalnych już zmian w jej konsystencji.

Właściwości oliwy z oliwek

Co sprawia, że oliwa z oliwek extra virgin jest tak chętnie używana nie tylko przez miłośników kuchni śródziemnomorskiej? To w dużej mierze zasługa jej cennych właściwości, które działają z korzyścią dla naszego zdrowia. Jest źródłem m.in. nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3 i omega-6), które stanowią duże wsparcie m.in. dla układu odpornościowego. Do tego trzeba dodać kwas tłuszczowy jednonienasycony, czyli kwas oleinowy, który posiada zdolności do obniżania poziomu trójglicerydów we krwi, a ponadto bierze udział w procesie przemiany materii.

Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia znajdziemy szereg witamin, w tym z grupy A, B, C, D, E i K. Zawiera również pierwiastki takie jak magnez i fosfor, które odpowiadają za regulację wielu procesów w naszym organizmie.

Dobrej jakości oliwa extra virgin posiada w swoim składzie oleuropeinę. To substancja chemiczna, której źródło stanowi liść oliwny, jak również oliwki europejskie. Nie bez powodu sięgali po nią już starożytni Grecy - jej potencjał prozdrowotny pozwalał na leczenie różnego rodzaju dolegliwości. Oleuropeina wykazuje działanie m.in. antyoksydacyjne czy też przeciwbakteryjne, dlatego też jest ważnym czynnikiem w profilaktyce wielu schorzeń.

Z dobrodziejstw oliwy z oliwek extra virgin powinny korzystać osoby, które mają problemy z trawieniem. Regularnie dodawana do potraw reguluje te procesy. Co istotne, przeciwdziała powstawaniu wrzodów żołądka. Ponadto jest cennym wsparciem dla odchudzających się - oliwa przyczynia się do odczuwania sytości.

Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi oliwa włoska, grecka, hiszpańska bądź też francuska z pierwszego tłoczenia, wprowadzenie jej do jadłospisu to bardzo dobre rozwiązanie dla osób zmagających się z cukrzycą. Powód? Doskonale asymiluje cukry.

Oliwa extra virgin - co to znaczy?

Oliwa z oliwek extra virgin to oliwa z pierwszego tłoczenia. Powstaje w wyniku wyciskania świeżych owoców drzew oliwnych, a w grę wchodzi tylko i wyłącznie metoda mechaniczna. Nie bez znaczenia pozostaje kwasowość oliwek. W przypadku oliwy extra virgin nie może ona przekroczyć wartości 0,8 procent - tak wynika z norm Unii Europejskiej. Należy jednak mieć na uwadze to, że za produkty wysokiej jakości uznaje się te, które mogą “pochwalić się” kwasowością na poziomie 0,3 procent lub niższą. Oliwa, której kwasowość mieści się w przedziale między 0,8 a 2 procent, oznaczana jest jako oliwa virgin. Ta, która przekracza górną granicę nie nadaje się do bezpośredniego spożycia i wymaga rafinacji.

Bardzo istotne jest również to, że oliwa z oliwek extra vergine składa się tylko i wyłącznie z soku wyciśniętego z całych owoców. Do jego pozyskania wykorzystuje się metodę mechaniczną, a oleju roślinnego nie wzbogaca się żadnymi dodatkami chemicznymi czy też rozpuszczalnikami. Ponadto na wysoką jakość oliwy extra virgin wpływa także moment jej tłoczenia. W przypadku najlepszych produktów na rynku w grę wchodzi tłoczenie zaraz po zbiorze oliwek - nie dłużej niż dobę po. Dzięki temu możemy liczyć na świeżość produktu, co pozytywnie wpływa zarówno na jego walory smakowe, jak i właściwości prozdrowotne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto