Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Grabiszyński zamknięty do 31 lipca z powodów bezpieczeństwa [zdjęcia]

red/aip
Janusz Wójtowicz/Polska Press
Otwarcie cmentarza przy ul. Grabiszyńskiej znów zostało przesunięte w czasie. Bramy miały zostać otwarte 24 lipca, ale ostatecznym terminem jest 31 lipca.

Aktualizacja 24 lipca

Skutki nawałnicy jaka przeszła nad cmentarzem Grabiszyn z niedzieli na poniedziałek (19-20 lipca) w dalszym ciągu stanowią realne zagrożenie utraty zdrowia i życia.

- Niezwykle skomplikowany sposób usuwania wiatrołomów i wiatrowałów (metoda alpinistyczna) oraz specyfika miejsca wymagają czasu oraz precyzji w podjętych działaniach. W związku z tym Zarząd Cmentarzy Komunalnych podjął decyzję o przedłużeniu zakazu wejść oraz wjazdów samochodów na cmentarz Grabiszyn do 31 lipca włącznie - informuje Anna Bytońska z urzędu miasta.

Pogrzeby będą się odbywały wg. ustalonego harmonogramu. Osoby biorące udział w pogrzebach zostaną przeprowadzone grupami po ustalonych trasach na miejsce ceremonii.


Cmentarz miał być pierwotnie zamknięty do środy, 22 lipca, ale podjęto decyzję o przesunięciu tego terminu do 24 lipca. Służby cały czas usuwają połamane drzewa. Uszkodzone są też niektóre groby.

Burza we Wrocławiu. Zobacz filmy z nawałnicy, która przeszła przez Dolny Śląsk

- W związku ze skomplikowanym sposobem usuwania szkód po nawałnicy Zarząd Cmentarzy Komunalnych podjął decyzje o wydłużeniu okresu zamknięcia cmentarza Grabiszyn do piątku 24 lipca. Ze względów bezpieczeństwa na teren nekropolii nie mogą wchodzić osoby postronne, za wyjątkiem osób biorących udział w pochówkach, firm usuwających połamane drzewa oraz pracowników ZCK - informuje Anna Bytońska z urzędu miasta.

Na terenie cmentarza jest bardzo wiele nadłamanych konarów zagrażających upadkiem, które należy usunąć metodą alpinistyczną. ZCK czeka na alpinistów i specjalistyczny sprzęt do usuwania gałęzi. Nie ma jeszcze szacunków dotyczących liczby połamanych drzew i zniszczonych nagrobków.

Obecnie na Grabiszynie w wydłużonym czasie pracują dwie firmy. W pierwszej kolejności prace są prowadzone na tych polach, gdzie w najbliższym czasie prowadzone będą pochówki. Zaplanowane wcześniej pogrzeby odbywają się bez przeszkód. Osoby biorące udział w pogrzebach będą przeprowadzane grupami po ustalonych trasach na miejsce ceremonii.

W kolejnym tygodniu (do 31 lipca) niemożliwe będą wizyty samochodowe (wjazd na cmentarz dla samochodów będzie zamknięty).

Podobne prace polegające na sprzątaniu i usuwani konarów są prowadzone na terenie całego miasta i mogą potrwać nawet do końca tygodnia.

Jadwiga Pacholska, kierownik cmentarza przyznaje, że dyrekcja nekropolii odpowiada za bezpieczeństwo osób poruszających się po cmentarzu, jednak zniszczenie nagrobków podczas wichury nie podlega ubezpieczeniu.

– Jest to traktowane jako zdarzenie losowe. Odszkodowania dostaną jedynie ci, którzy we własnym zakresie zadbali o ubezpieczenie grobu – wyjaśnia kierownik cmentarza. W przynajmniej kilku przypadkach trzeba będzie postawić zupełnie nowe pomniki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto