Choroby nie wzięły wolnego na czas pandemii

Artykuł sponsorowany ORTHOS SZPITAL WIELOSPECJALISTYCZNY Sp. z o.o.
Prof. Gosk i dr Martynkiewicz utworzyli w szpitalu Orthos Centrum Rekonstrukcji Splotu Ramiennego i Nerwów Obwodowych
Wraz z przyjściem pandemii nie odeszły wszystkie choroby na które do tej pory cierpieli pacjenci. Profilaktyka i nieodkładanie leczenia na później – to elementy, które mogą uratować niejedno zdrowie i życie. Personel szpitala Orthos w Komorowicach koło Wrocławia leczy m.in. schorzenia ortopedyczne, neurochirurgiczne, laryngologiczne, onkologiczne, czy też te z zakresu chirurgii ogólnej. Czas ma znaczenie. Zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie.

Podwrocławski Orthos to szpital obecny na mapie dolnośląskich placówek medycznych już od ponad 12 lat. Początkowo kojarzący się głównie z leczeniem schorzeń ortopedycznych rozwinął zakres swojej działalności na kilkanaście specjalizacji. I chociaż jest to placówka prywatna i większość zabiegów odbywa się tutaj komercyjnie to w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu szpital Orthos realizuje także świadczenia finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przede wszystkim wyleczyć

- Pandemia wpłynęła na zmiany organizacyjne w naszym szpitalu. Konieczność wypełniania ankiet przed wejściem, wykonywanie testów – zarówno przez pacjentów przyjmowanych na oddział jak i personel naszej placówki, zakaz odwiedzin, zachowywanie dystansu, dezynfekcja rąk czy zasłanianie nosa i ust w trakcie pobytu w placówce to tylko niektóre ze zmian. Jednak nie zmieniło się to, że pacjenci wciąż potrzebują pomocy, wsparcia, bezpiecznych, warunków leczenia – relacjonuje sytuację w szpitalu dr Piotr Fudalej, dyrektor medyczny Orthosa.

Obecnie w szpitalu usługi świadczą ortopedzi, neurochirurdzy, chirurdzy ogólni i onkologiczni, chirurdzy plastyczni, geriatra, anestezjolodzy i rehabilitanci. Dodatkowo, w Przychodni Orthos przy ul.Szybkiej we Wrocławiu przyjmują laryngolodzy (także na NFZ), urolodzy oraz ginekolog. Orthos współpracuje też z placówkami partnerskimi, w których konsultują chirurdzy szczękowo-twarzowi operujący w komorowickim szpitalu.

Prof. Gosk i dr Martynkiewicz z nowym Centrum Rekonstrukcji

W trakcie pandemii utworzono w szpitalu Centrum Rekonstrukcji Splotu Ramiennego i Nerwów Obwodowych. Założycielami Centrum są prof. dr hab. n. med. Jerzy Gosk oraz dr n. med. Jacek Martynkiewicz - uznani na całym świecie eksperci w dziedzinie rekonstrukcji nerwów obwodowych.

W ramach Centrum w Orthosie zespół prof. Goska i dr Martynkiewicza realizuje m.in. diagnostykę oraz leczenie chirurgiczne chorób i urazów kończyny górnej, zabiegi z zakresu chirurgii ręki, chirurgii nerwów obwodowych, mikrochirurgii oraz rekonstrukcje wielotkankowe w zakresie narządu ruchu.

Medycyna regeneracyjna w Orthosie

W szpitalu powstał też Ośrodek Biologicznej Rekonstrukcji Stawów dr Bogusława Sadlika. Jest to połączenie działalności leczniczej i naukowej w zakresie tzw. medycyny regeneracyjnej. – W naszym Ośrodku leczymy m.in. pacjentów po przebytych kontuzjach i urazach sportowych, cierpiących na pourazowe zwyrodnienia stawów kolanowego i skokowego oraz wszelkie inne choroby narządu ruchu – mówi dr hab. n. med. Bogusław Sadlik, założyciel Ośrodka.

Większość operacji przeprowadzanych w Ośrodku wykonuje się techniką artroskopową lub mini-inwazyjnymi cięciami, przeprowadzając operację w wąskich dojściach z asystą kamery artroskopowej lub mikroskopu. Ubytki chrząstki stawowej naprawia się poprzez wszczepienie matryc (tzw. skafoldów) z komórkami macierzystymi lub chondrocytami (czyli komórkami pozyskiwanymi uprzednio z fragmentu chrząstki stawowej pacjenta), których celem jest wytworzenie nowej chrząstki stawowej w miejscu jej ubytku.

Kręgosłup pod szczególnym nadzorem

Pandemia wiele zmieniła w życiu każdego z nas. Nawet osoby, które do tej pory uniknęły zarażenia koronawirusem odczuwają pośrednio jego skutki. Zmiana stylu życia, nawyków żywieniowych, praca i nauka w trybie zdalnym często mają zgubny wpływ na stan naszego kręgosłupa. Coraz więcej pacjentów trafia do gabinetów neurochirurgów ze szpitala Orthos z uciążliwymi dolegliwościami bólowymi w obrębie kręgosłupa. Ból często promieniuje do kończyn, utrudnia codzienne funkcjonowanie, daje o sobie znać także w nocy i wpływa niekorzystnie na jakość życia pacjentów.

Istnieje wiele technik terapeutycznych z których można skorzystać przed samym leczeniem operacyjnym, poczynając od rehabilitacji i leczenia zachowawczego przez tzw. interwencyjne techniki przeciwbólowe (zabiegi w znieczuleniu miejscowym polegające na wyciszaniu tzw. generatorów bólu poprzez szereg iniekcji, to tej grupy zabiegów należy również termolezja i kriolezja).

Leczenie operacyjne stosuje się w przypadku braku skuteczności powyższych metod. Zdecydowana większość zabiegów przeprowadzana jest przez bardzo małe nacięcie skóry. Zabiegi tj. discektomia lędźwiowa, szyjna i piersiowa, stabilizacja kręgosłupa, implantacja stymulatora rdzenia kręgowego wykonuje się obecnie technikami minimalnie inwazyjnymi. Standardowy okres ograniczenia aktywności życiowej po operacji wynosi ok. 4 tygodnie. Jednak oczywiście wiele zależy od stanu pacjenta oraz od rodzaju przebytego zabiegu.

W szpitalu Orthos konsultują i operują m.in. neurochirurdzy: dr Krzysztof Chmielak, dr n. med. Maciej Miś, dr Paweł Antczak i dr Przemysław Błauciak.

– Podczas pierwszego lockdownu musieliśmy na chwilę zamknąć nasz szpital i wdrożyć konsultacje online oraz pomoc doraźną. Zrobiliśmy jednak wszystko co w naszej mocy aby wrócić do normalnego trybu pracy. Apelujemy do wszystkich aby nie odkładali swojego zdrowia na później. Wciąż nie mamy pewności jak długo potrwają obostrzenia i kiedy świat wyjdzie z tego kryzysu. Czekanie na lepsze czasy to zgubna droga dla naszego zdrowia – ocenia Krzysztof Kotela, prezes szpitala Orthos w Komorowicach.

Szczegóły dotyczące funkcjonowania placówki znajdują się na stronie www.orthos.pl

Kontakt z Rejestracją tel. 71 73 58 700

Adres: Orthos Szpital Wielospecjalistyczny Sp. z o.o., ul. Wrocławska 2a, Komorowice.

Materiał oryginalny: Choroby nie wzięły wolnego na czas pandemii - Gazeta Wrocławska

Dodaj ogłoszenie