Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz, żeby dziecko było zdrowsze? Zapisz je na basen

Karolina Szypuła
Dzięki wykorzystaniu zabawek i  kolorowych pomocy zajęcia w wodzie są ciekawsze, a dzieci bardziej nimi zainteresowane
Dzięki wykorzystaniu zabawek i kolorowych pomocy zajęcia w wodzie są ciekawsze, a dzieci bardziej nimi zainteresowane Fot. N.Kowalik/Aquapark Wrocław
Jeśli Twoje dziecko ma nadwagę, problemy z kondycją czy nieodpowiednie napięcie mięśniowe, zapisz je na basen. To najlepszy sposób, żeby wyzdrowiało.

Pływanie to sport, który można uprawiać praktycznie przez całe życie. Regularne korzystanie z basenu pozwala rozwinąć całe ciało, wzmocnić kondycję i ułatwia rekonwalescencję po wielu urazach. Baseny to również doskonałe miejsce na wypoczynek połączony z aktywnym sposobem spędzenia wolnego czasu.

- Z basenu korzystać mogą nawet niemowlęta - zapewnia Kornel Kempiński z wrocławskiego aquaparku. - Nasze ćwiczenia dostosowane są także do poziomu rozwoju emocjonalnego i psychicznego dzieci- zaznacza.
Najczęściej występującymi problemami u dzieci są: otyłość, nieprawidłowe napięcie mięśniowe i wszelkiego typu schorzenia kręgosłupa oraz skoliozy. - Ćwiczenia, jakie wykonujemy w aquaparku, pozwalają na walkę z tymi problemami - mówi Kempiński. Pływanie na plecach wpływa na rozwój mięśni brzucha,kończyn górnych i dolnych. Wzmacnia też mięśnie grzbietu.

Zaletą korzystania z basenów jest także poprawa działania układu immunologicznego. Dzieci, które od najmłodszych lat przychodzą na basen, są odporniejsze na choroby, ich ciało dłużej zachowuje odpowiednią ciepłotę.

ZOBACZ KONIECZNIE: Jak ryba w wodzie! Tak nurkują niemowlęta (ZDJĘCIA)

-Rodzice, którzy przynoszą dziecko na basen, hartują je od pierwszych tygodni życia- podkreśla Kempiński. Niemowlęta przebywają w nowym otoczeniu i są narażone na działanie szkodliwych czynników, przez co ich odporność się zwiększa.

Rodzice powinni zwrócić uwagę na swoje dzieci już od najmłodszych lat. Ważna powinna być dla nich także sprawność ruchowa ich pociech.

- Wady postawy, które najczęściej leczymy, wynikają z nieprawidłowego siedzenia i chodzenia - wyjaśnia Piotr Dudzic, fizjoterapeuta zatrudniony we wrocławskim parku wodnym. - Te wady postawy zauważane są zazwyczaj u dzieci w wieku szkolnym, kiedy częściej muszą siedzie lub stać bez ruchu - dodaje.

Jeżeli chodzi o zaburzenia napięcia mięśniowego, diagnozuje się je zazwyczaj u niemowlaków. Co może zaniepokoić u takich maluchów ? Stałe odchylanie główki do tyłu lub na bok oraz układanie ciałka"w rożek". Dzieci z nadmiernym napięciem mięśniowym prężą się często podczas karmienia, płaczą, nie lubią się ubierać i nie można zgiąć ich nóżek czy rączek, by włożyć jakiś ciuszek.

Kiedy kilkumiesięczny maluch nie dźwiga główki z pozycji na brzuszku, niechętnie ją podnosi albo gdy głowa opada mu w tył - to znak, że pora naćwiczenia. Powinny zaniepokoić również stale i mocno zaciśnięte piąstki.
Jeśli dziecko nie ma problemów zdrowotnych, i tak warto zapisać je na zajęcia w grupie- uczy się dzięki temu pływania i zabawy z innymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto