Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz się wolniej starzeć i żyć dłużej? Pij wodę. Odpowiednie nawodnienie może spowolnić proces starzenia się i zapewnić ci życie w zdrowiu

Monika Góralska
Monika Góralska
Odpowiednie nawodnienie wpływa nie tylko na wygląd, ale też na wszystkie funkcje życiowe. Za mało wody w organizmie zaburza prawidłowe funkcjonowanie narządów takich jak serce, nerki, płuca, żołądek czy skóra.
Odpowiednie nawodnienie wpływa nie tylko na wygląd, ale też na wszystkie funkcje życiowe. Za mało wody w organizmie zaburza prawidłowe funkcjonowanie narządów takich jak serce, nerki, płuca, żołądek czy skóra. halfpoint/123rf.com
Długotrwałe odwodnienie sprawia, że wyglądasz na starszego, niż jesteś. Przyczynia się również do rozwoju chorób przewlekłych i zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Do takich wniosków doszli naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) po zbadaniu poziomu sodu we krwi uczestników. Okazało się, że prawidłowe nawodnienie może zmniejszyć ryzyko występowania demencji, nadciśnienia czy niewydolności serca. Zobacz, ile wody dziennie pić, aby się nie odwadniać, zapobiegać starzeniu się i dłużej żyć w zdrowiu.

Spis treści

Odpowiednie nawodnienie spowalnia proces starzenia się i przedłuża życie

Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w swoim najnowszym badaniu postanowili udowodnić, że odpowiednie nawodnienie może spowolnić proces starzenia się. Tę hipotezę oparli na wynikach poprzednich swoich badań przeprowadzonych na myszach. Badania te udowodniły, że niskie nawodnienie przyspieszało zmiany zwyrodnieniowe i skracało życie gryzoni o 6 miesięcy, w porównaniu do myszy odpowiednio nawodnionych, co odpowiada 15 latom życia u ludzi.

Czytaj także: Pij te napoje, a będziesz mieć talię osy. Oczyszczają organizm i redukują oponkę. Napoje na płaski brzuch pomogą zmniejszyć obwód w pasie

W najnowszym badaniu specjaliści z laboratorium medycyny sercowo-naczyniowej NIH przeanalizowali dane z lat 1985-2021 od 15 752 osób biorących udział w „Badaniu ryzyka miażdżycy”. W momencie rejestracji uczestnicy byli w wieku od 45 do 66 lat. Obserwowano ich przez 25 lat, a głównym wskaźnikiem nawodnienia był poziom sodu w surowicy krwi. Poziom sodu we krwi wzrasta u osób, które przyjmują za mało płynów.

Odwodnienie sprawia, że wyglądamy starzej

Prawidłowy poziom sodu wynosi 135-145 mmol/l. Badanie wykazało, że osoby w średnim wieku, u których poziom tego pierwiastka był wyższy niż 142 mmol/l mają zwiększone ryzyko, rozwoju chorób przewlekłych i śmierci w młodszym wieku. Dodatkowo wyglądają oni na starszych, niż wskazuje na to ich wiek kalendarzowy (chronologiczny). Aby oszacować względną szybkość starzenia, badacze obliczyli wiek biologiczny na podstawie biomarkerów zależnych od wieku i ocenili ryzyko chorób przewlekłych i przedwczesnej śmierci.

– Nasze badanie sugeruje, że długotrwałe nawykowe odwodnienie zwiększa ryzyko rozwoju chorób przewlekłych w późniejszym życiu i śmierci w młodszym wieku. Niedawno opracowane biomarkery do pomiaru starzenia się u ludzi umożliwiły potwierdzenie tych wyników. Należą do nich ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi, cholesterol i inne wskaźniki, które ujawniają, jak dobrze funkcjonuje układ sercowo-naczyniowy, oddechowy, metaboliczny, moczowy i odpornościowy – powiedziała dr Natalia I. Dmitrieva, główna autorka badania.

Sprawdź również: Błyskawicznie nawilża i chłodzi, przynosi ulgę po opalaniu. Latem musisz ją mieć. To sekret zdrowej skóry. Jak działa woda termalna?

We wnioskach do badania naukowcy zaznaczyli, że poprawa nawodnienia przez całe życie może znacznie zmniejszyć częstość występowania chorób zwyrodnieniowych, takich jak demencja, niewydolność serca, przewlekła choroba płuc, przewlekła choroba nerek i nadciśnienie.

Ile wody dziennie pić, aby zadbać o prawidłowy poziom nawodnienia?

Ciało człowieka nawet w 70 proc. składa się z wody. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz zachodzenia procesów takich jak, chociażby trawienie czy regulacja temperatury. Równocześnie w czasie tych właśnie procesów ją tracimy, wraz z potem, moczem, a nawet w czasie oddychania. Wody w organizmie ubywa również wraz z wiekiem, ponieważ zmienia się skład i struktura ciała. Dlatego szczególnie osoby starsze powinny dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i przyjmować niewielkie ilości płynów, ale dość często np. popijając kilka łyków wody co 20-30 minut.

Zobacz: Narządy mogą starzeć się szybciej od ciebie, co zwiększa ryzyko śmierci. AI pomoże to wykryć zanim zachorujesz

Minimalna zalecana przez ekspertów ilość wody na dobę to:

  • ok. 2,8 litra (ok. 11 szklanek o pojemności 250 ml) – dla kobiet,
  • ok. 3,8 litra (ok. 15 szkl. o poj. 250 ml) – dla mężczyzn.

Nie musimy jednak wypijać takich ilości czystej wody, ponieważ nie każdy lubi jej smak. Można zrobić domową wodę smakową dodając do niej miętę, cytrynę czy imbir lub pić napary ziołowe, herbatki owocowe, soki lub domowe napoje z elektrolitami. Wodę należy też spożywać w postaci zup, koktajli oraz owoców i warzyw składających się z dużej ilości wody np. arbuz, ogórek czy truskawki. Do ogólnego bilansu dziennego można również zaliczyć kawę i herbatę, które jednak nie powinny być głównym źródłem nawodnienia, a jedynie nieznacznym dodatkiem.

Należy pamiętać również o tym, że zapotrzebowanie na wodę zwiększa się w czasie upałów, a także podczas przebywania w klimatyzowanych oraz ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie panuje niska wilgotność powietrza. Wtedy należy zadbać o jeszcze większą ilość spożywanej wody.

Pamiętajmy także, że pragnienie jest sygnałem odwodnienia, nie należy więc do niego dopuszczać i sięgać po napój nawet wtedy, gdy nie chce nam się pić. Dobrze jest więc nosić ze sobą w czasie przebywania poza domem lub zawsze mieć w pobliżu w miejscu pracy czy nauki butelkę z wodą i sięgać po nią co kilka minut. Pijąc niewielkie ilości wody często i w regularnych odstępach czasu zapewniamy organizmowi optymalne nawodnienie i dbamy o swoje zdrowie, młody wygląd oraz gwarantujemy sobie dłuższe życie.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz się wolniej starzeć i żyć dłużej? Pij wodę. Odpowiednie nawodnienie może spowolnić proces starzenia się i zapewnić ci życie w zdrowiu - Strona Zdrowia

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto