Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Był żółty, będzie... Wiemy, jakie kolory miał most Zwierzyniecki i jak pomalują go po remoncie [ZDJĘCIA SPOD MIKROSKOPU]

Błażej Organisty
Błażej Organisty
Paweł Relikowski / Polskapress
Przez 33 lata nosił żółty, ale zrzuca ten kolor. W jakiej barwie Zwierzyniecki wystąpi latem? Jak wyglądał w XIX wieku? Odpowiedź na te pytania zna Andrzej Chmielewski. Starszy inspektor pobrał 13 próbek i analizował je pod mikroskopem.

Jaki był pierwszy kolor mostu Zwierzynieckiego? Odpowiedzi na to nurtujące pytanie szukał 71-letni inżynier Andrzej Chmielewski, starszy inspektor robót antykorozyjnych, mieszkaniec Maślic. Poprosił go o to Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, który wraz z miejskim konserwatorem zabytków postanowił pokolorować most odcieniem zbliżonym do początkowego.

13 powłok pod mikroskopem

W celu ustalenia barw pierwotnych i renowacyjnych Andrzej Chmielewski wykonał badania stratygraficzne powłok antykorozyjnych. Taką ekspertyzę przeprowadzono po raz pierwszy w historii. Wcześniej nie było takiej potrzeby.

Pobranie próbek do badań było możliwe, ponieważ kolorowe powłoki odspajają się od stalowego podłoża w wyniku procesów korozyjnych zachodzących pod nimi.

"Wykonałem ocenę przełomu tych powłok. Łamię próbkę, szlifuję ją i oglądam pod mikroskopem - wyjaśnia Andrzej Chmielowski.

Inżynier stwierdził 13 powłok na kracie mostu i 8 na balustradzie. To dowód na to, że most był wielokrotnie przemalowywany:

"W 1911 roku podczas dodatkowego stężania łuków mostu pierwotna powłoka uległa częściowemu uszkodzeniu, więc most pomalowano na szaroniebiesko".

Rozpoznaniu kolorów pomagały inżynierowi stare fotografie. Niestety z pewnych okresów materiałów dowodowych, takich jak zdjęcia i dokumenty, brakuje, dlatego nie udało się ustalić kolejnych warstw farb nanoszonych w okresach przedwojennym i powojennym.

"Natomiast w roku 1961 kratę i balustrady pomalowano jasnym odcieniem szarego" - stwierdził wykonawca ekspertyzy.

Powłoki antykorozyjne mostu Zwierzynieckiego - widok spod mikroskopu
Andrzej Chmielewski
Powłoki antykorozyjne mostu Zwierzynieckiego - widok spod mikroskopu
Andrzej Chmielewski

Zielony i brązowy

Most po raz ostatni zmienił wygląd podczas remontu w roku 1989. Krata przybrała barwę żółtą, a balustrada grafitową.

"Kolor żółty zaproponował Romuald Siepsiak, znany wrocławianin. Żółta powłoka dotrwała do dzisiaj, natomiast spód mostu został w roku 2006 oczyszczony i przemalowany na szaro - opowiada Andrzej Chmielewski.

Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie, w jakim kolorze Zwierzyniecki wystąpił na otwarciu w roku 1897?

"Krata była szarozielona" - ustalił ekspert.

Konstrukcja została w większości pozbawiona starych kolorów aż do surowej stali. Wyniki badań, w których brała udział Agnieszka Witkowska, konserwator sztuki z Wrocławia, trafiły do biura miejskiego konserwatora zabytków.

"Po konsultacjach zapadły ustalenia, że konstrukcja mostu będzie zielona, w odcieniu oliwkowym, a balustrada brązowa, w odcieniu kasztanowym" - informuje Andrzej Chmielewski.

Taki będzie kolor kraty mostu
Taki będzie kolor balustrad

Krata mostu z niedużymi ubytkami

Celem ekspertyzy stratygraficznej oprócz ustalenia barw było określenie historii zabezpieczeń antykorozyjnych konstrukcji stalowej i podstawowych cech powłok. Okazało się, że przez 125 lat krata mostu nie uległa dużej degradacji.

"Zabezpieczenie korozyjne jest trwałe, ponieważ przed laty zastosowano farbę olejno-żywiczną z pigmentem miniowym jako farbę gruntową. Ten pigment doskonale zabezpiecza podłoże stalowe" - tłumaczy starszy inspektor.

Duże ubytki korozyjne występują natomiast pod jezdnią i chodnikami. Inżynier wyjaśnia, że znajdujące się tam części mostu są zanieczyszczone chlorkami roznoszonymi przez samochody w okresie zimowym, kiedy używa się ich do utrzymania dróg. Chlorki mają istotny wpływ na procesy korozyjne.

Andrzej Chmielewski może pochwalić się 50-letnim doświadczeniem w branży zabezpieczeń antykorozyjnych. Pracę w zawodzie rozpoczął od razu po studiach, które ukończył w roku 1975 na Politechnice Gdańskiej.

Remont mostu Zwierzynieckiego powinien zakończyć się latem. Wtedy zaprezentuje się w on zieleni, przypominając tym samym, jak wyglądał w pierwszych latach życia nad Odrą.

Zobaczcie najnowsze zdjęcia z remontu przeprawy:

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto