Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Buen Camino, czyli kulisy pielgrzymowania

Arkadiusz Nauka
O wędrowaniu, pokonywaniu własnych słabości i (nie)planowaniu na zapas będzie można posłuchać podczas najbliższego „Twórczego piątku na Ficinusie” /28.10, godz. 17.00/. Na zabytkowym osiedlu robotniczym przy ul. Kubiny spotkają się tegoroczni pielgrzymi podróżujący do Santiago de Compostela. August Jakubik opowie o tym, jak w 43 dni biegiem pokonał dystans blisko 3 tys. km. Będą też dwie młode rudzianki, które powspominają codzienne wędrowanie po Camino z plecakiem.

Do Santiago de Compostela prowadzą szlaki z całej Europy. Najpopularniejszy, francuski, liczący blisko 800 km, zaczyna się w Saint-Jean-Pied-de-Port. – Nasza przygoda z Camino Frances rozpoczęła się w Sahagun. Wcześniej przez kilka dni miałyśmy okazję wędrować szlakiem madryckim, który znacząco różni się od francuskiego – wspomina Joanna Oreł. – Podczas spotkania na Ficinusie chciałybyśmy przybliżyć wszystkim naszą podróż i zachęcić do wybrania się na szlak. Opowiemy m.in. o noclegach, żywieniu, różnych sposobach na pielgrzymowanie czy też o tym, co warto spakować do plecaka. Spróbujemy odpowiedzieć też na ewentualne pytania. Nie zabraknie anegdot i zdjęć – wymienia. - Zapraszamy osoby planujące hiszpańską wyprawę do Santiago, jak też i te, które o tym miejscu słyszą po raz pierwszy. Może to właśnie coś dla nich – zachęca druga z podróżniczek - Dominika Rusin.

Elementem charakterystycznym dla wędrowania po Drogach św. Jakuba jest posiadanie paszportu pielgrzyma, w którym podczas podróży zbierane są pieczątki tzw. sellos. Aby otrzymać certyfikat potwierdzający odbycie pielgrzymki po dotarciu do celu należy się wylegitymować wspomnianym dokumentem. Istotne są też przebyte kilometry. Wędrowiec pieszo musi przejść minimum 100 km.

Przebytymi do Santiago de Compostela kilometrami może pochwalić się August Jakubik, kolejny gość najbliższego spotkania na Ficinusie. Rudzki ultramaratończyk w przeciągu 43 dni, wyruszając z Rudy Śląskiej, biegiem pokonał blisko 3 tys. km. Do celu swojej wyprawy dotarł 25 lipca, w dzień, w którym w kościele katolickim wspominany jest św. Jakub. - Ten projekt to było szalone wyzwanie i niewiele osób wierzyło w jego realizację. Zdroworozsądkowe myślenie na to by wskazywało, jednak podjęli się jego realizacji prawdziwi pasjonaci i udało nam się osiągnąć cel – mówił ultramaratończyk po dotarciu do celu. August Jakubik opowie o kulisach swojej biegowej eskapady.

Camino de Santiago, czyli Droga św. Jakuba, to jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych prowadzący do Santiago de Compostela, miasta leżącego w hiszpańskiej Galicji, w którym według legendy spoczęło ciało św. Jakuba Apostoła. Początki związanego z nim kultu religijnego sięgają IX wieku, jednak dopiero staraniem św. Jana Pawła II w 1982 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za trasę o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. Camino de Santiago wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 r.

Przypomnijmy, że cykl „Twórczy piątek na Ficinusie” to inicjatywa miasta, biblioteki miejskiej i parafii ewangelickiej. Ma ona na celu promocję kolonii robotniczej Ficinus przy ul. Kubiny oraz szeroko pojętych tradycji śląskich. „Ficinus” to historyczne osiedle robotnicze od 2006 roku wpisane na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Osiedle to powstało w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Właścicielami kopalni byli przemysłowcy z rodu Donnersmarcków, którzy byli również fundatorami osiedla.

Spotkanie odbędzie się w piątek, 28 października br., w salce kościoła ewangelickiego przy ul. Kubiny. Początek tradycyjnie o godz. 17:00.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto