MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Głogowa na rok 2021 przyjęty. Ile miasto wyda na inwestycje?

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
W środę, 30 grudnia, odbyła się ostatnia w tym roku sesja Rady Miejskiej w Głogowie. Najważniejszym jej punktem było zatwierdzenia budżetu na rok 2021.

Za budżetem zagłosowało 12 radnych. Wstrzymało się 8, natomiast 2 nie oddało głosu.

W nadchodzącym roku miasto ma wydać w sumie 395 milionów złotych, przy dochodach rzędu 370 mln. Brakujące 25 milionów pokryte zostanie z kredytów (16 mln) oraz 9 mln nadwyżki z lat poprzednich. Na co pójdzie najwięcej pieniędzy? Niemal 1/3 budżetu pochłonie oświata. To kwota około 126 mln złotych, plus kolejne 6 mln na świetlice oraz edukacyjną opiekę wychowawczą. Transport, czyli m.in. bieżące i zimowe utrzymanie dróg oraz komunikacja miejska to 32 mln. Gospodarka mieszkaniowa 14 mln, ochrona zdrowia – 11 mln.

– Ochrona zdrowia to przede wszystkim programy zdrowotne, ale także spore pieniądze na rozwój szpitala i związane z objęciem połowy udziałów przez miasto. Pomoc społeczna to 18 mln, czyli wszystkie jednostki realizujące te zadania. Dział Rodzina to 93 mln i tu zawarte są te wszystkie świadczenia jak 500+, 300+, alimenty i inne programy socjalne zlecone przez rząd – wyjaśnia prezydent Rafael Rokaszewicz.

Gospodarka komunalna i ochrona środowiska (m.in. utrzymanie zieleni w mieście, gospodarka odpadami) to blisko 30 mln złotych. Kultura – ponad 11 mln, sport – 14,5 mln złotych (kluby zawodowe, młodzieżowe i dziecięce). Wyższa kwota na sport związana jest z dotacją na podgrzewaną murawę dla Chrobrego.

50 milionów na inwestycje

Taka kwota zostanie przeznaczona na prowadzenie inwestycji w roku 2021.

– Bardzo mi zależy na tym, by inwestycje i remontu w mieście utrzymać na odpowiednim poziomie, bo to źródło utrzymania dla głogowskich firm i miejsca pracy dla mieszkańców – mówi Rafael Rokaszewicz.

Najważniejsze inwestycje zawarte w projekcie budżetu na 2021 rok:

  • budowa kolejnego (czwartego) budynku mieszkalnego dla głogowian – TBS nr 18 na terenie pokoszarowym
  • modernizacja oddziału wewnętrznego w głogowskim szpitalu
  • podgrzewana murawa dla Chrobrego Głogów
  • modernizacja ul. Kazimierza Sprawiedliwego
  • remont ul. Daszyńskiego (II etap)
  • ul. Sowińskiego
  • uzbrojenia i budowa dróg na os. Piastów Śląskich (Nowy Piastów)
  • budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Wojska Polskiego (5 mln)
  • budowa przejścia podziemnego przy Zamku
  • zakończymy budowę budynku komunalno-socjalnego na os. Piastów
  • modernizacja kuchni w SP 12 i 14, budowa kotłowni w SP 2,
  • zakończenie i oddanie do użytku Przedszkola Publicznego nr 7

To nie wszystko.

– Chciałbym w przyszłym roku rozpocząć budowę hospicjum. Na ten cel zapisałem w 2021 roku 2 mln złotych. Jeżeli uzyskamy wsparcie w postaci środków zewnętrznych zrobimy całość, jeśli nie – będziemy etapować budowę z własnych środków – mówi prezydent.

W przyszłym roku staną w Głogowie także dwie kolejne tężnie solankowe – na os. Piastów Śląskich i na terenie zielonym przy ul. Głowackiego. Prezydent planuje kolejne w następnych latach.

– To będzie ciężki rok, związany z epidemią. Musimy także oszczędzać, a zaczynamy od siebie, na wydatkach administracyjnych. Te będą niższe o kilka milionów złotych – mówi Rafael Rokaszewicz.

Opozycja - Nie będziemy przeciwni temu budżetowi

– Projekt zawiera w sobie dużo rzeczy pozytywnych, ale też niepokojących. Dużo rzeczy można było zastąpić rzeczami pilniejszymi. Wśród pozytywów mogę budowę hospicjum, zakończenie budowy bloku mieszkalnego oraz budowę kolejnych tężni solankowych, o których mówiliśmy już podczas kampanii wyborczej – mówił radny Krzysztof Sarzyński z klubu radnych PiS.

Radny Sarzyński zaznaczył jednak, że bardzo niepokojące jest duże zadłużenie miasta. W roku 2021 deficyt wyniesie prawie 25 mln. Całe zadłużenie sięgnie już 194 miliony. Radni wymienili, że miasto za dużo wydaje na promocję i organizację wielu imprez. Bardziej potrzebne byłyby też inwestycje rozwojowe, zamiast tylko upiększających miasto.

– Głogów musi zacząć myśleć o swojej gospodarce, a nie tylko o swoim wyglądzie. Plan budowy instalacji fotowoltaicznych na budynkach należących do GMG, który zaproponowaliśmy w 2018 roku byłby doskonałym zaczątkiem do szukania oszczędności, których potrzebujemy. Podjęta dzisiaj uchwała odnośnie stworzenia klastra energii stanowi solidny filar tego planu, jednak naszym zdaniem wprowadzana jest zbyt późno – dodał radny Sarzyński.

Ostatecznie radny Sarzyński przyznał, że klub nie będzie przeciwny uchwale budżetowej - jednak w ten sposób daje prezydentowi kredyt zaufania.

Prezydent Rokaszewicz zaznaczył w odpowiedzi, że zadłużenie jest większe, jednak i budżet miasta jest większy i stosunek zadłużenia do samego budżetu utrzymuje się na podobnym poziomie co kilka lat temu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto