Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynki z zabytkową ścianą dawnej szkoły oraz z pochyłą elewacją prawie gotowe przy ul. Drobnera we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Błażej Organisty
Błażej Organisty
W tym roku powinna zakończyć się realizacja kontrowersyjnej inwestycji mieszkaniowej koło Wysypy Słodowej. Głośno we Wrocławiu zrobiło się o niej dwa lata temu, kiedy wyburzono prawie całą dziewiętnastowieczną kamienicę, aby zrobić miejsce architekturze nowoczesnej.

Niektóre budynki rozgłos zyskują po śmierci, inne - jeszcze zanim powstaną. Zdarza się też tak, że dzieje się to jednocześnie. Przykładem jest inwestycja mieszkaniowa realizowana przy ulicy Drobnera we Wrocławiu, zaraz za kładką prowadzącą na Wyspę Słodową obok hotelu Park Plaza, której częścią jest kawałek zabytku.

Pierwszy z pochyloną elewacją

Po dwóch latach budowy efekt jest dobrze widoczny. Można doliczyć się wszystkich pięter wyższego budynku, którego znakiem rozpoznawczym jest ściana opadająca w kierunku Odry.

"Charakterystyczne pochylenie elewacji od strony rzeki jest wynikiem potrzeby nadania mocnym bryłom lżejszego charakteru, nawiązującego do bardziej rekreacyjnego kontekstu. Podobne zadanie spełniają powycinane z bryły obszerne loggie i większe przeszklenia" - piszą projektanci z wrocławskiego biura Major Architekci.

Ten budynek został on wzniesiony w miejscu wyburzonej kilkanaście lat temu poniemieckiej kamienicy. Zaprojektowano w nim zarówno duże mieszkanie, jak i mniejsze – inwestycyjne.

Drugi z zabytkową fasadą

To jednak nie dzięki pochylonej elewacji o inwestycji zrobiło się we Wrocławiu głośno. Większą uwagę przyciągnął drugi, niższy budynek, którego częścią jest ceglana fasada teraz obstawiona rusztowaniami. To pozostałość po zabytkowej kamienicy, w której od końca XIX wieku do wieku XXI działały różne szkoły, w tym elementarna, podstawowa i fotograficzna.

Miasto, sprzedawszy kamienicę w 2019 roku, zgodziło się na wyburzenie jego większej części. Budynek był wprawdzie na w gminnej ewidencji zabytków, ale okazało się, że większą moc miały zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Mimo teoretycznej ochrony, po szkole została jedynie fasada i kawałek elewacji bocznej. Pozostałości te zostały wpisane w projekt nowego budynku mieszkalnego.

Ochrona zabytków tylko pozorna?

Gdy inwestor rozpoczął rozbiórkę, a projektanci pokazali wizualizacje, wybuchły kontrowersję. Zdaniem przeciwników, szkoła jest dowodem na to, że we Wrocławiu ochrona zabytków jest tylko pozorna. Inne wskazane obiekty to: młyny Różanka i Maria, budowle na terenie portu miejskiego, kamienice pod adresami Wyspa Słodowa 7 i Jagiełły 6 i obiekty dawnego urzędu celnego przy ul. Księcia Witolda.

Krytycznie o nowej inwestycji przy Słodowej wypowiadała się ówczesna wojewódzka konserwator zabytków, Barbara Nowak-Obelinda, mimo że to jej urząd opiniował wcześniej plan zagospodarowania tego terenu. Twierdziła, że konserwator miejski nie powinien był wydawać zgody na rozbiórkę i przebudowę ceglanego budynku w takim zakresie.

Negatywne opinie, zarówno niektórych architektów, jak i wrocławian, wywołał także pomysł nadbudowania piętra nad zachowaną fasadą dawnej szkoły. Uznano, że kontrast pomiędzy starym a nowym jest zbyt wyraźny.

Lofty w byłych salach lekcyjnych

W dyskusyjnym budynku zaprojektowano od strony rzeki większe mieszkania z obszernymi loggiami i widokiem na pobliskie wyspy i Ostrów Tumski, zaś od strony ulicy, wewnątrz starej kamienicy, znajdują się lofty. Ostatnia kondygnacja została podzielona na dwa duże mieszkania, mające bezpośrednie wyjścia na tarasy na dachu.

Budowa przy ul Drobnera 5-7 i Drobnera 9 powinna zakończyć się w tym roku. Inwestorem są spółki Talgo i Tal&Co z Warszawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto