Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa ulicy Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu. Jak PRL zniszczył stare miasto. Galeria archiwalnych zdjęć i mapy

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Tak wygląda ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu dziś i zaraz po wybudowaniu. Na kolejny slajdzie obejrzyj zdjęcia jak wyglądała budowa trasy WZ ------------->
Tak wygląda ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu dziś i zaraz po wybudowaniu. Na kolejny slajdzie obejrzyj zdjęcia jak wyglądała budowa trasy WZ ------------->fot. fotopolska.eu
Dziś ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu to główna arteria miasta. Budowę wrocławskiej trasy W-Z rozpoczęto pod koniec 1973 roku, by po 7 miesiącach 22 lipca 1974 ku chwale ojczyzny ludowej móc przeciąć wstęgę. O tym, co zburzono pod budowę ulicy i jak zniszczono historyczne centrum Wrocławia przeczytasz poniżej.

Już na pierwszy rzut oka widać, że obecny przebieg ul. Kazimierza Wielkiego wygląda nienaturalnie. Szczególnie widać to na zdjęciach satelitarnych. Droga ma 25 metrów szerokości i po trzy pasy ruchu w każdą stronę, a to nietypowe dla staromiejskiej zabudowy.

Historia budowy ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu
Zdjęcie satelitarne centrum Wrocławia z lat. 20 XXI w. fot.Google Earth Pro

Teoretycznie z punktu widzenia historii tak właśnie powinno wyglądać miasto. Jest rynek z ratuszem, od którego promieniście rozchodzą się ulice. Tworzy to gęsto zabudowane, ścisłe centrum z wąskimi ulicami, które kończą się przy murach miejskich, albo tam, gdzie kiedyś były. Zwłaszcza, że obecnie z ul. Kazimierza Wielkiego do pozostałości po zewnętrznej fosie i dawnych murach obronnych jest do przejścia 300 metrów. To tylko potwierdza, że dla wrocławskiej wuzetki trzeba było zrobić miejsce.

Prezydent Wrocławia Czuliński ojciec projektu, za który stracił stanowisko

W latach 70. XX w. znacznie zwiększał się ruch w centrum miasta i należało coś z tym zrobić. Aby poprowadzić miejską obwodnicę, która w rzeczywistości wygląda jak autostrada w centrum miasta, ówczesne ludowe władze Wrocławia w osobie prezydenta Mariana Czulińskiego zdecydowały o wyburzeniu części zabudowań.

Historia budowy ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu
Przedwojenne zdjęcie lotnicze centrum Wrocławia. Wyszczególniony jest obecny przebieg ul. Kazimierza Wielkiego. fot. fotopolska.eu

Z tego powodu budowa była dość kontrowersyjna, ale typowa dla prezydenta Czulińskiego, który nakazał wysadzenie w powietrze zabytkowego młyna na wyspie Bielarskiej i Słodowej przez co zdjęto go z urzędu. Decyzja w sprawie budowy arterii zapadła, a prace ruszyły jeszcze w 1973 roku.

Przetrwały dwie wojny światowe, ale nie przetrwały myśli urbanistycznej PZPR-u

Idąc od pl. Domańskiego to wyburzono kamienice przy ul. Słodowej i Zaułku Pokutnicy. Przy ul. Świdnickiej wyburzono jedną z dwóch modernistycznych kamienic wybudowanych w latach 20. i 30. XX w. Druga przetrwała i dziś jest tam KFC. Tym zabiegiem przerwano też ciągłość historycznego traktu ul. Świdnickiej. Aby jednak zachować pieszy ciąg komunikacyjny, zbudowano podziemne przejście z nieergonomicznymi schodami. Chociaż ten element oddany do użytku mieszkańcom został dopiero w 1975 roku, a w trakcie budowy przejścia uszkodzono rurę z gazem.

Od skrzyżowania ul. Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego unicestwiono jeszcze Carlsplatz, czyli powojenny pl. Bohaterów Getta, gdzie po 1945 nie przetrwały żadne zabudowania. A na skutek budowy trasy W-Z jego teren został zredukowany praktycznie do niewielkiego skweru i deptaka pomiędzy dawnym budynkiem Biblioteki Uniwersyteckiej a kamienicami ulicy Psie Budy. Ponadto budowa wchłonęła też ul. Siedmiu Kół, ul. Zaułek Ruski, ul. Nowy Świat i ul. Złote Koło.

Historia budowy ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu
Mapa centrum Wrocławia z lat 60. XX w.fot. fotopolska.eu

Co ciekawe zrujnowana po wojnie ul. Złote Koło często służyła jako plenery polskich filmów wojennych i inscenizacji telewizyjnych. W roku 1971 posłużyła też jako plener fabularnego filmu kryminalnego pod zapożyczonym od jej nazwy tytułem Złote Koło.

Historia budowy ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu
Mapa centrum Wrocławia z lat 20. XX w.fot. fotopolska.eu

Ulica Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu dziś

Obecnie ul. Kazimierza Wielkiego jest jedną z głównych dróg miasta. Na skutek wyłączenia z ruchu kolejnych ulic wokół rynku, bierze na siebie większość ruchu w centrum miasta. W godzinach szczytu często bywa zakorkowana. Jest też dziwnym połączeniem architektonicznym. Są tam zarówno stare zabytkowe kamienice, które przetrwały budowę wuzetki, budynki mieszkalne z PRL-u i nowoczesne biurowce.

Tak wygląda ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu dziś i zaraz po wybudowaniu. Na kolejny slajdzie obejrzyj zdjęcia jak wyglądała budowa trasy WZ ------------->

Budowa ulicy Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu. Jak PRL znis...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto