18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brave Festival po raz siódmy we Wrocławiu

Małgorzata Matuszewska
Plemię Sahariya - ostatni pierwotny lud Radżastanu
Plemię Sahariya - ostatni pierwotny lud Radżastanu materiały prasowe
"Maska" - to przewodnie hasło tegorocznej edycji imprezy, która od lat prezentuje kultury zapomniane i ginące. Na Brave Festival do Wrocławia przyjeżdżają ludzie odważnie prezentujący własną tożsamość, tradycję i duchowość. W tym roku będziemy gościć 164 artystów z 16 krajów, m.in. z Bali, Sri Lanki, Burkina Faso, Sardynii.

Zobaczymy mężczyzn odzianych w duże kamizele z owczej skóry, z maskami na twarzach, idących w procesji czarnych masek - przedchrześcijańskim rytuale z Sardynii. Swoje rytuały zaprezentują członkowie rdzennego plemienia z Radżastanu w Indiach. Plemię Bwa z Burkina Faso pokaże rytuał "Afirmacja nocy". Usłyszymy także zakazane pieśni dawnej Persji w wykonaniu dbających o dawne tradycje Irańczyków.

Szósty raz w historii Brave Festival organizowany będzie przegląd filmowy. W programie, jak zwykle, filmy dokumetalne o tematyce kulturowo-antropologicznej oraz kilka fabuł.

Projekcje podzielone są na trzy cykle. "Brave Focus" poświęcony jest kulturze danego kraju - w tym roku Mongolii (przegląd filmów o Mongolii jest pierwszym w Polsce). "Brave People Doc" pokazuje historię i działania ludzi broniących ideałów, wartości i tradycji. "Brave Contexts" nawiązuje do maski. W programie filmowym znalazły się m.in.: "Marzenie dla Kabulu" - kanadyjski dokument poświęcony Haruhito Shiratoriemu, Japończykowi, którego syn zginął podczas ataku terrorystów na World Trade Center, a także "A czego tu się bać?" Małgorzaty Szumowskiej - opowieść o mazurskich rytuałach związanych ze śmiercią. Filmy pokazane zostaną we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu i Opolu.

Wrocławska impreza jest szczególna - nie tylko ze względu na artystów. Brave wspiera społeczności borykające się z problemem zachowania tradycji i tożsamości. Cały dochód ze sprzedaży biletów przekazywany jest co roku na programy edukacyjne i domy dziecka prowadzone w Tybecie przez ROKPA International - organizację charytatywną założoną w Zurychu w 1980 roku.

Brave w zeszłym roku wspomógł ich działania ponad 88 tysiącami złotych (to dochód z biletów). Pieniądze zostały przekazane na pomoc dla dzieci i mnichów z Yushu w tybetańskiej części Chin.

Bardzo ważną częścią festiwalu jest uczestnictwo dzieci z regionów dotkniętych tragicznymi doświadczeniami historyczno-społecznymi, klęskami żywiołowymi, konfliktami politycznymi.

W projekcie edukacyjnym "Brave Kids" biorą udział najmłodsi z Kaukazu, Rwandy, Ugandy, Palestyny, Romowie z Czech, dzieciaki z Norwegii i z Wrocławia, uchodźcy z Inguszetii i Czeczenii. Goście mieszkają u wrocławskich rodzin, uczestniczą w warsztatach w Centrum Kultury "Agora". Ucząc się wzajemnie w atmosferze tolerancji, przygotowują finalny spektakl, który zaprezentują 8 lipca.

- Przyjazd dzieci ze Strefy Gazy jest dla nich nadzieją, że kiedyś będą wieść bezpieczne życie w swoim kraju - tłumaczy Nadel Sha'at z Ashtar Theatre. Przywiózł "Monologi z Gazy", spisane przez dzieci na przełomie 2008 i 2009 roku. W "Brave Kids" bierze udział Mahmud (rocznik 1994), autor części "Monologów".

Bilety na festiwal kosztują od 10 zł (projekcje) do 55 zł. Na niektóre imprezy wstęp jest bezpłatny.

Serwis specjalny o festiwalu Brave - godziny spektakli i opisy wykonawców na stronie www.wroclaw.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto