Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bookcrossing we Wrocławiu: Wciąż za mało wolnych książek?

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
bookcrossing
bookcrossing Materiały prasowe
We Wrocławiu pojawiła się nowa skrzynka bookcrossingowa.

Bookcrossing to uwalnianie książek. Polega na przynoszeniu i zostawianiu swoich lektur w miejscach publicznych, np. w parku czy w pociągu, ale także w miejscach specjalnie w tym celu przygotowanych - skrzynkach, stolikach, półkach. Wszystko po to, by znalazca mógł je przeczytać.

We Wrocławiu znajdziemy już sześć bookcrossingowych skrzynek: na Rynku, przy Pergoli, przy Dworcu Głównym PKP, Ogrodzie Botanicznym, w Pasażu Grunwaldzkim i w Teatrze Lalek. Ta ostatnia pojawiła się dopiero 21 marca. W planach jest też postawienie bookcrossingowych skrzynek m.in. na Świdnickiej, w Sukiennicach i na Ostrowie Tumskim.

Książki są drogie, a biblioteki w dobie e-booków zdają się powoli odchodzić do lamusa. Dlatego ten bookcrossingowy trend zaczyna coraz bardziej zyskiwać na popularności, choć nie ulega wątpliwości, że nie wszyscy są jego zwolennikami.

Według statystyk w obieg w Polsce poszło ponad 160 tys. książek. Na stronie promującej akcję zarejestrowało się prawie 21 tys. użytkowników. W Polsce działa w sumie więcej niż 20 tys. półek bookcrossingowych. Funkcjonują one w bibliotekach, instytucjach kulturalnych, centrach handlowych, restauracjach, na szlakach turystycznych czy w przestrzeniach miejskich.

Świętujemy w czerwcu

Raz w roku, w czerwcu, przypada święto bookcrossingu. W ubiegłym roku do obchodów przystąpiło 40 miast. Uwolnione książki trafiały do szpitali i domów dziecka, a także przekazywano je mieszkańcom. Akcję wspierały szkoły, biblioteki publiczne, wyższe uczelnie, organizacje społeczne, kulturalne, media ogólnopolskie i lokalne. W tym roku święto ma być obchodzone 20 czerwca.

- Planujemy,  przykładem minionych lat, przeprowadzenie ogólnopolskiej akcji uwalniania książek, połączonej z happeningami i przemarszami młodzieży - mówi Jolanta Niwińska, ogólnopolska koordynatorka bookcrossingu. - Akcję urozmaicać będą spotkania autorskie z  twórcami, wydawcami, konkursy, wystawy. Walka o podniesienie czytelnictwa, walka o spopularyzowanie samego faktu czytania i walka o książki, skarbnice wiedzy, mądrości i zdrowego rozsądku jest potrzebna i musimy ją wspólnie wygrać, dla dobra przyszłych pokoleń.

Nowa skrzynka bookcrossingowa znajduje się w Teatrze Lalek

Za mało książek na Dworcu Głównym?

Nie wszyscy wrocławianie chętnie korzystają ze skrzynek bookcrossingowych. Nie wszystkie skrzynki są dobrze wyposażone. W niektórych możemy znaleźć zbędne poradniki, książki specjalistyczne, podczas gdy brakuje chętnie czytywanych powieści, zbiorów opowiadań czy choćby ambitnych biografii.

- Zdecydowanie jestem za korzystaniem z bookcrosingu. Obecnie książki są bardzo drogie i nie zawsze są warte kupienia, co okazuje się dopiero po przejrzeniu kilku stron - mówi Natalia Baran z Wrocławia. - Sama nie miałam okazji jeszcze skorzystać z bookcrossingu we Wrocławiu. Jeśli chodzi o różne tego typu akcje, zdarzyło mi się uczestniczyć w projekcie żywej biblioteki CIRS-u. Sama zresztą też "wymieniłam" kilka książek.

Raczej sceptyczne podejście do akcji wyraża nasza czytelniczka, Małgorzata.

- Wiem o dwóch takich skrzynkach we Wrocławiu: na Rynku i na Dworcu Głównym, przy czym ta druga jest pusta. Sama nie korzystałam z bookcrossingowych skrzynek. W Rynku udaję się raczej do bibliotek, a jeśli jestem na dworcu, wyjeżdżam gdzieś, to staram się mieć albo kompana do rozmowy, albo własną książkę do poczytania. - twierdzi Małgorzata Kozłowska. - Moim zdaniem takie akcje się nie sprawdzają. Chyba bardziej sprawdziłyby się w pociągach dalekobieżnych, gdyż tam ludzie mają więcej czasu na czytanie i nawet jeśli pożyczą sobie taką rozpoczętą książkę, to w drodze powrotnej pewnie ją dokończą i zostawią dla innych. Chyba jeszcze nie jest u nas czas na taką darmową kulturę.

A jakie Wy macie zdanie na ten temat? Korzystacie z bookcrossingowych skrzynek?

Zobacz inne materiały na MMWroclaw.pl





Woodstock 2013
Prawo jazdy 2013
Koncerty we Wrocławiu
Asymmetry 2013
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto