Bolesna porażka

Dariusz Szarmach
ANTALYA Polskie siatkarki uległy Włoszkom 1:3 w mistrzostwach Europy w Antalyi i teraz - by awansować do strefy medalowej - muszą nie tylko wygrać dziś z Czeszkami, ale doczekać się także potknięć Włoch i ...

ANTALYA

Polskie siatkarki uległy Włoszkom 1:3 w mistrzostwach Europy w Antalyi i teraz - by awansować do strefy medalowej - muszą nie tylko wygrać dziś z Czeszkami, ale doczekać się także potknięć Włoch i Holandii.

Po wczorajszych meczach sytuacja w grupie 2. ułożyła się bardzo niekorzystnie dla Polek. Przed ostatnimi pojedynkami pierwszej fazy rozgrywek nasze zawodniczki mają na koncie tyle samo punktów co Włoszki i Holenderki, ale znacznie gorszy bilans setów. Niestety odbijają się czkawką minimalne zwycięstwa nad Holandią i Bułgarią po 3:2. Przypomnijmy, że w tych meczach mieliśmy wielkie szanse, aby wygrać 3:0. Jeśli więc dziś Holenderki pokonają Ukrainki, a Włoszki ograją Bułgarki, zajmiemy zaledwie 3. miejsce w grupie 2. i będziemy grali tylko o miejsca 5-8 ME. Niestety takie rozwiązanie jest obecnie bardzo prawdopodobne.
Bardzo szkoda by było, gdyby nasze panie przegrywając tylko 1 mecz zajęły zaledwie 5. miejsce w turnieju. Tym bardziej, że Polki niewiele ustępowały wczoraj mistrzyniom świata. I set był wręcz koncertowy w wykonaniu podopiecznych trenera Andrzeja Niemczyka.
W drugiej partii włoski trener wprowadził na boisko Gioli i Rinieri, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Początek II seta należał jednak do Polek, prowadzących kolejno 6:3, 8:5 i 13:7. Niestety od tego momentu inicjatywę przejęły Włoszki, które były bardzo skuteczne w ataku ze skrzydeł i ostatecznie wygrały partię do 22. W trzecim secie nasz zespół prowadził m.in. 4:1 i 11:8. Włoszki jednak nie traciły pewności w grze. Po drugiej przerwie technicznej (14:16) powiększyły jeszcze przewagę i odniosły pewne zwycięstwo do 20. W IV secie Włoszki prowadziły od początku. Polki wyrównywały, ale po chwili znowu traciły dystans. W drugiej części tego seta nie ukończyły kilku kontrataków mając piłkę w górze. Dzisiaj biało-czerwone grają ostatni mecz w grupie z Czechami (Eurosport, godz. 18.00).

* Polska - Włochy 1:3 (20,-22,-20,-22). Polska: Śliwa, Glinka, Mróz, Skowrońska, Niemczyk-Wolska, Świeniewicz, Leśniewicz (l) oraz Podolec, Bełcik, Przybysz.

Grupa 2: Holandia - Bułgaria3:1 (-22,23,18,24), Ukraina - Czechy 3:2 (21,14,-22,-22,7).

1. Włochy 4 7 9:4
2. Holandia 4 7 11:6
3. Polska 4 7 10:8
4. Ukraina 4 6 7:9
5. Bułgaria 4 5 7:9
6. Czechy 4 4 4:12

Derby Trójmiasta: oprawa meczu Lechia Gdańsk - Arka Gdynia