MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bogactwa starej twierdzy

Krzysztof Mateusiak
Piękne otoczenie, jak i sam zamek Czocha „zagrały” w „Wiedźminie” i „Gdzie jest generał”.
FOT. MARCIN OLIVA SOTO
Piękne otoczenie, jak i sam zamek Czocha „zagrały” w „Wiedźminie” i „Gdzie jest generał”. FOT. MARCIN OLIVA SOTO
Zamek Czocha jest jedną z najciekawszych atrakcji na Dolnym Śląsku. Bractwo rycerskie, letnia szkoła magii i legenda o studni niewiernych żon. To wszystko można zobaczyć i usłyszeć, odwiedzając średniowieczny gród ...

Zamek Czocha jest jedną z najciekawszych atrakcji na Dolnym Śląsku.
Bractwo rycerskie, letnia szkoła magii i legenda o studni niewiernych żon.
To wszystko można zobaczyć i usłyszeć, odwiedzając średniowieczny gród koło Leśnej.

Zamek powstał w połowie XIII wieku jako twierdza obronna. Zbudował go król czeski Wacław II. Gród miał bronić północnej granicy Czech. W 1315 roku Henryk Jaworski, książę piastowski, ożenił się z córką Wacława, Agnieszką. W ten sposób otrzymał zamek wraz z przyległymi terenami jako wiano. Z czasem gród tracił znaczenie strategiczne i stał się siedzibą rodów rycerskich.
W XVI wieku twierdza została gruntownie przebudowana w stylu renesansowym. Była wyposażona w dzieła sztuki, ponadto właściciele przystosowali mury do używania broni palnej.
Dziś zamek jest ośrodkiem wypoczynkowo-szkoleniowym. Dostępne jest ponad 150 miejsc noclegowych. Koneserzy jadła znajdą także coś dla siebie. Na wyrafinowanych smakoszy czekają m.in. przysmak Nostitza z dziczyzny w sosie myśliwskim lub polędwiczka wieprzowa po husycku z zasmażonymi borowikami.
Pobyt w twierdzy mogą uatrakcyjnić pokazy walk rycerskich Bractwa Czocha. Teraźniejsi rycerze walczą różnymi rodzajami broni. Biją się na miecze, obuchy, kiścienie, młoty rycerskie. W szeregach bractwa są też znakomici łucznicy.
Najmłodsi miłośnicy magii i fantastyki mogą zapisać się do letniej szkoły magii. Została ona wymyślona dla fanów Harry’ego Pottera i „Władcy pierścieni”. Dzieci uczą się być czarodziejami. Nauka obejmuje pisanie gęsim piórem, poznanie szyfrowania technikami egipskimi oraz wykonywanie własnych mieszanek ziołowych i leczniczych.
Przewodnicy oprowadzający turystów po zamku opowiedzą wiele interesujących legend. Jedną z nich jest legenda o studni niewiernych żon. Na początku XVI wieku panował książę Kaspar von Nostitz. Znany był z chciwości. Dla pieniędzy ożenił się z krewną cesarską Walpurgią. Był tak zaślepiony żądzą majątku, że było mu obojętne, iż żeni się z kobietą starą, brzydką i głupią. Po ślubie okazało się, że majątku Walpurgia nie ma żadnego. Podróżował zatem często, żeby z nią nie obcować. Po powrocie z długiej wyprawy zobaczył żonę w błogosławionym stanie. Nie namyślając się zbytnio, kazał wrzucić ją do studni. Ta jednak zdążyła rzucić klątwę na przyszłe pokolenia. Jej skutkiem była niewierność żon później panujących na zamku władców. Je także wrzucano do owej studni.
Klimat warowni zachęca też filmowców do realizacji swoich projektów. Między murami Czochy zrealizowano filmy „Wiedźmin” i „Gdzie jest generał”. Ostatnio gościł tam zespół kręcący „Tajemnicę twierdzy szyfrów”, według scenariusza Bogusława Wołoszańskiego. Filmowcy wrócą do zamku za kilka miesięcy, gdy spadnie śnieg. Mają tam nakręcić kilka ujęć w scenerii zimowej. •

Jak dojechać
Zamek Czocha znajduje się obok miejscowości Leśna, kilkanaście km od granicy czeskiej. Jadąc w kierunku Zgorzelca, turyści powinni dojechać do Gryfowa lub Lubania. Tam należy kierować się drogowskazami i skręcić do Leśnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto