Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bo szef mnie poniża

Barbara Majewska
Księgowy w jednym z lubelskich przedsiębiorstw samodzielnie prowadzi rozliczenia dla firmy. Jak sam twierdzi, radzi sobie dobrze i dopełnia wszelkich obowiązków. Problem w tym, że jego przełożony wciąż go krytykuje i poniża w oczach całej załogi.

Co więcej, namawia pozostałych pracowników, by nie traktowali księgowego poważnie. Zła atmosfera w firmie utrzymuje się od dłuższego czasu. W konsekwencji poniżany pracownik popadł w depresję i ma kłopoty zdrowotne.

- W tym przypadku mamy do czynienia z typowym mobbingiem - zaznacza Cezary Czarnocki, rzecznik prasowy lubelskiego NSZZ Solidarność.

Skarg, które wpływają do tej organizacji, jest coraz więcej. Lubelska Inspekcja Pracy otrzymała w tym roku 31 donosów na pracodawców. Jednak nie wszystkie skargi mieszczą się w definicji mobbingu.

- Pracownicy nie zawsze wiedzą, na ile może pozwolić sobie szef - wyjaśnia Cezary Czarnocki z Solidarności. Nakładanie na załogę nowych obowiązków nie musi przecież oznaczać mobbingu. Nie może to być również jednorazowe działanie, ale uporczywe nękanie czy zastraszanie pracownika.

Kolejnym problemem jest udowodnienie, że przełożony zachowuje się niezgodnie z prawem.

Inspektorzy pracy kontrolujący firmę nie mają narzędzi do weryfikacji, czy pracodawca szanuje swoją załogę czy nie. - Większość skarg, które wpłynęły do nas w sprawie mobbingu, nie znalazły potwierdzenia w kontrolach przeprowadzonych przez inspektorów pracy. W wielu przypadkach mobbing jest trudny do udowodnienia, bo jest kwestią subiektywnego odczucia pracownika - podkreśla Katarzyna Wydra z Okręgowej Inspekcji Pracy w Lublinie.

Osoba mobbingowana w pracy w pierwszej kolejności powinna zwrócić się o pomoc do swojego przełożonego. Jeśli sprawa dotyczy nękania ze strony szefa, pomóc mogą związki zawodowe.

Ostatecznie sprawa powinna trafić do sądu.

Skargę można skierować także do lubelskiej inspekcji pracy. Porady prawne dotyczące mobbingu, dyskryminacji i molestowania seksualnego są udzielane pod numerem telefonu 81 537 11 47.

Co mówi prawo?

Definicja mobbingu określona jest w art. 943 kodeksu pracy.

Mobbingiem nazywamy działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

O molestowaniu seksualnym mówi art. 183a.

Jest to każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika.

Czego może domagać się mobbingowany pracownik?

Zadośćuczynienia pieniężnego może żądać każdy pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia.

Odszkodowania dochodzić może osoba, która wskutek mobbingu rozwiązała umowę o pracę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bo szef mnie poniża - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto