Błędy młodości

Michał Lizak
Kevin Fletcher w sobotę dominował pod koszami i przyćmił środkowego Czarnych Alexa Dunna, ale fatalnie pudłował z linii rzutów osobistych. FOT. PAWE£ RELIKOWSKI
KOSZYKÓWKA Wrocławianie prowadzili w drugiej połowie różnicą blisko 20 punktów, a jednak zafundowali sobie nerwową końcówkę, w której nawet na 3 sekundy przed końcem Czarni mogli doprowadzić do dogrywki.

KOSZYKÓWKA
Wrocławianie prowadzili w drugiej połowie różnicą blisko 20 punktów, a jednak zafundowali sobie nerwową końcówkę, w której nawet na 3 sekundy przed końcem Czarni mogli doprowadzić do dogrywki. Ostatecznie Śląsk wygrał jednak 82:79, przerywając serię 4 porażek z rzędu

Koszykarze ze Słupska przez 30 minut w niczym nie przypominali zespołu, który tydzień temu rozbił w pył Anwil Włocławek. Grali bardzo indywidualnie, słabo pod tablicami, schematycznie w ataku. – To nasz najsłabszy mecz w tym sezonie – otwarcie przyznał po spotkaniu rozgrywający Czarnych Miah Davis.
Śląsk zdołał to świetnie wykorzystać – wystarczyło opanowanie rywalizacji pod koszami (zdecydowana wygrana w zbiórkach) i kilka szybkich kontrataków, by zbudować wyraźną przewagę. Przez 30 minut gospodarze całkowicie kontrolowali wydarzenia na parkiecie i wydawało się, że nie ma żadnych szans na emocje w końcówce. Tymczasem wystarczył uraz Macieja Zielińskiego, piąte przewinienie Kelly'ego (choć wypadł na tyle słabo, że trudno mówić, iż było to wielkie osłabienie) i podkręcona kostka Dominika Tomczyka (gdy upadł na parkiet i przez długą chwilę wił się z bólu, chyba cała hala Orbita zamarła z przerażenia, obawiając się o jego kolana), by zrobiło się bardzo nerwowo. Robert Skibniewski był już mocno zmęczony prawie 40-minutowym występem w roli prowadzącego grę, Kamila Chanasa poniosła nieco młodzieńcza fantazja, a Ante Kapov – który powinien być w tym towarzystwie ostoją doświadczenia i spokoju – dwa razy popełnił błąd kroków oraz wyrzucił piłkę w aut.
Przewaga topniała w oczach i goście uwierzyli nawet, że są w stanie wygrać mecz, który od dawna wydawał się już przegrany. W samej końcówce zdołali nawet zmniejszyć straty do 3 punktów (Kevin Fletcher notorycznie pudłował rzuty osobiste – w sumie zaliczył zaledwie 6 celnych na 14 prób, czyli ledwie 43 procent), ale na więcej nie starczyło im już czasu. Na szczęście. Czwarta kwarta znowu dla Śląska była prawdziwym koszmarem. Z Dexią przegrali ją 7:30, teraz 15:28 – to musi dawać do myślenia. Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby wcześniej wywalczona przewaga nie sięgała 20, a zaledwie 10 oczek...
– Walczyliśmy do końca, odrobiliśmy sporą stratę i to cieszy. Nie zmienia to faktu, że po takiej grze, jaką zaprezentowaliśmy przez 30 minut, jestem po prostu wściekły – podsumował pojedynek trener gości Igor Griszczuk. – Dla nas to ważne zwycięstwo z trudnym rywalem. Niepotrzebne były te nerwy w końcówce, ale też najważniejszy jest sam wynik – ocenił trener Ery Śląska Tomasz Jankowski. W szatni po spotkaniu nie szczędził podopiecznym ostrych słów i więcej było rozliczania zespołu z błędów niż radości z wygranej.
Wczoraj wieczorem wrocławianie wyjechali już w daleką drogę do Rostowa nad Donem. Z zespołem pojechali Tomczyk i Zieliński, ale najprawdopodobniej żaden z nich nie zagra w jutrzejszym pojedynku z Lokomotivem. •

Liczba meczu
8

– tyle strat zanotowali wrocławianie w ostatniej kwarcie meczu z Czarnymi. W całym spotkaniu