MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Biznesmen z listy najbogatszych Polaków rozkręca interes z biopaliwem

Łukasz Pałka
Ponad sto milionów złotych ma kosztować uruchomienie produkcji dodatków do oleju napędowego we wrocławskim Polmosie Kompania Spirytusowa Wratislavia Polmos podpisała właśnie umowę z włoską firmą Desmet Ballestra ...

Ponad sto milionów złotych ma kosztować uruchomienie produkcji dodatków do oleju napędowego
we wrocławskim Polmosie

Kompania Spirytusowa Wratislavia Polmos podpisała właśnie umowę z włoską firmą Desmet Ballestra Oleo na dostawę instalacji do produkcji biopaliwa z rzepaku. Chodzi o inwestycję, o której pisaliśmy na początku listopada. Kontrolowany przez Aleksandra Gudzowatego Polmos będzie produkować rocznie 150 tysięcy ton biodiesla.
Produkcja estrów oleju rzepakowego, którymi napędza się silniki Diesla, ruszy pod koniec 2006 roku. W samej rafinerii będzie pracować ok. 40 osób. Jak zaznacza inwestor, zdecydowanie więcej miejsc pracy powstanie przy uprawie rzepaku na potrzeby Polmosu.
Nowa instalacja będzie bowiem w stanie przetworzyć ponad 400 tysięcy ton rzepaku, czyli tyle, ile dzisiaj rodzi się na dolnośląskich polach. Tymczasem już w tej chwili jest on wykorzystywany w celach spożywczych. Trafia bowiem do zakładów tłuszczowych.
– Plan produkcyjny przewiduje kontraktację upraw na wiele lat – zaznacza Bogumiła Woźniak z Polmosu.
Według niej dzięki nowej inwestycji Dolny Śląsk ma szansę stać się bardzo ważnym regionem produkcji biopaliw w Europie. Tym bardziej że do nowych inwestycji pod Wrocławiem przymierza się Elstar Oils, który chce skupować od dolnośląskich rolników 50 tysięcy ton rzepaku rocznie. Kilka dni temu nową inwestycję w Brzegu na Opolszczyźnie ogłosiła także firma J&S.
Kompania Spirytusowa Wratislavia Polmos wchodzi w skład grupy kapitałowej należącej do Aleksandra Gudzowatego, jednego z najbogatszych Polaków. Wielkiego majątku dorobił się na początku lat 90., gdy był pośrednikiem przy sprowadzaniu gazu z Rosji do Polski.
Najpierw był spirytus
Wrocławski Polmos jako pierwszy w Polsce już 10 lat temu rozpoczął produkcję bioetanolu, czyli spirytusu bezwodnego, który jest dodawany do benzyny. Taki spirytus wytwarzany jest ponadto w leszczyńskim Akwawicie, także należącym do Aleksandra Gudzowatego. Z jego firmami współpracuje amerykański Cargill, który ma gorzelnię pod Wrocławiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto