Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biskupin się zaczerwieni i odzyska WUWĘ

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Wizualizacja WUWY według projektu pracowni architektonicznej BASIS
Wizualizacja WUWY według projektu pracowni architektonicznej BASIS pracownia projektowa BASIS
Odnowione osiedle WUWA ma przywrócić blask tej części Wrocławia.

Osiedle WUWA we Wrocławiu powstało w 1929 r. Ten modernistyczny zakątek miasta wybudowano w ramach wystawy "Mieszkanie i miejsce pracy" (niem. Wohnung und Werkraum Ausstellung - WUWA). Wystawa miała prezentować nowoczesne rozwiązania architektoniczne, technologie czy materiały budowlane.

Wzorcowe osiedle w rozsypce

WUWA została zlokalizowana na Biskupinie, a jej granice zamykały ulice Dembowskiego, Zielonego Dębu, Kopernika i Tramwajowa. Ten eksperyment budowlany przetrwał drugą wojnę światową i stoi do dziś, jednak jego stan jest bardzo zły.**

Miasto chce odnowić kompleks. Za 4,5 mln złotych odbudowane zostanie przedszkole, które zostało zniszczone w pożarze. Powstanie siedziba Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, odnowione zostaną również prywatne mieszkania czy przestrzeń miejska. Remont ma potrwać trzy lata.

- Mieszkańcy tego terenu otrzymają dofinansowanie w wysokości 70 proc., a w wyjątkowych przypadkach może to być nawet 100 proc. kosztów remontu - obiecuje Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Wiemy już, jak będzie wyglądało osiedle. Konkurs na najlepszą koncepcję urbanistyczno-architektoniczną wygrało wrocławskie biuro projektowe Basis Dariusza Sirojcia i Krzysztofa Szkółki.

Czerwone ławki opowiedzą historię WUWY

- Teren jest mocno zdegradowany. Przez osiedle WUWA bardziej się przemyka niż przechodzi - mówi Dariusz Sirojić z pracowni projektowej Basis. - Naszym projektem nie chcieliśmy robić konkurencji dla istniejącej tam architektury.

Motywem wiodącym zwycięskiej koncepcji zagospodarowania jest kolor czerwony. Jak przyznają autorzy, do wykorzystania tej barwy skłoniły ich archiwalne plakaty, które reklamowały WUWĘ. Na afiszach dominowała czerwień i taką barwę w projekcie pracowni architektonicznej Basis mają ławki.

- Chcemy, żeby czerwona ławka znajdowała się przy każdym budynku osiedla WUWA - mówi Dariusz Sirojić. - Znajdą się tam informacje na temat danego budynku czy historii modernizmu. Zaproponowaliśmy, żeby napisy były też w alfabecie Braille'a. Nasze ławy na WUWIE wydzielą część osiedla czy naprowadzą na historie tej części Wrocławia. Chcemy też, żeby był podświetlane w nocy.

WUWA w miniaturze i plac wystaw

Ławki mają zostać ustawione w widocznych miejscach i mają ułatwiać rozpoznawanie kolejnych obiektów wystawy. Na terenie odnowionego osiedla WUWA pojawi się też plac wystaw w pobliżu ulicy Wróblewskiego.

Na placu zlokalizowane zostaną usług i handel. Pojawi się też pawilon WUWY, w którym zgromadzone zostaną wszystkie informacje o wystawie. Wrocławianie będą też mogli zobaczyć makietę osiedla w skali 1:20. Mała WUWA będzie się znajdować w pobliżu dawnego przedszkola.

Co o nowym projekcie WUWY myślą wrocławianie? Monika Warczewska, studentka z Wrocławia, cieszy się, że okolica odzyska dawny blask.

- Dobrze, że ktoś zajął się tym miejscem - mówi Warczewska. - Wrocławianie nie wiedzą za dużo o tym osiedlu, bo i skąd mają czerpać wiedzę? Nie ma za dużo publikacji na ten temat, samo miejsce jest też w bardzo złym stanie. Żal na to patrzeć. Mam nadzieję, że wkrótce to się zmieni.




Wybory 2011 we Wrocławiu


One Love Festival 2011 [program]


Koncerty i festiwale w 2011 roku


ZOO Wrocław: cennik, dojazd

**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto