MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bezwzględny zakaz posiadania broni palnej w Polsce coraz bardziej realny? Kolejny policjant został postrzelony

Szymon Korta / Polska Press
W Polsce nasila się dyskusja na temat regulacji dotyczących posiadania broni czarnoprochowej. Po niedawnych incydentach, w których ofiarami padli policjanci, rozgorzała debata na temat potrzeby wprowadzenia nowych przepisów, które ograniczyłyby lub całkowicie zakazałyby dostępu do tego rodzaju broni. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Tomasz Siemoniak, zasugerował, że nadszedł czas na poważne rozważenie tej kwestii, co wywołało szerokie echo w społeczeństwie i wśród ekspertów.

Potrzeba nowych regulacji?

Postrzelony policjant z Bolesławca i zastrzeleni funkcjonariusze we Wrocławiu stali się kolejnymi ofiarami użycia broni czarnoprochowej – rodzaju broni, którą legalnie może nabyć praktycznie każdy obywatel Polski. Te dramatyczne wydarzenia skłoniły ministra Tomasz Siemoniaka do refleksji nad obecnym stanem prawnym.

"Rozmawialiśmy z komendantem głównym Policji, insp. Markiem Boroniem, że najwyższy czas tym tematem się zająć. Bo to nie jest pierwszy przypadek postrzelenia policjantów z broni czarnoprochowej i być może tutaj trzeba będzie jakichś nowych regulacji ograniczających czy zakazujących" - powiedział Tomasz Siemoniak.

Obecnie, w Polsce, by nabyć broń czarnoprochową, wystarczy być pełnoletnim. Nie wymaga się ani pozwolenia, ani rejestracji takiej broni, co budzi obawy o łatwość dostępu dla osób, które mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia.

Dostępność broni czarnoprochowej w Polsce

Broń czarnoprochowa, mimo swych historycznych korzeni, wciąż jest łatwo dostępna w Polsce. Legalnie można nabyć rewolwery, pistolety czy karabiny, które zostały wyprodukowane przed rokiem 1885, jak również ich współczesne repliki. Ta sytuacja wywołuje zaniepokojenie, zwłaszcza w kontekście możliwości zakupu takiej broni przez osoby leczące się psychiatrycznie, jak miało to miejsce w przypadku sprawcy strzelaniny we Wrocławiu.

Minister Siemoniak podkreślił, że choć na razie nie deklaruje ostrych działań, to jednak konieczne jest zasadnicze uporządkowanie obecnych przepisów.

"Jestem przekonany, że te kwestie trzeba zasadniczo uporządkować. Bo nie może być tak, że policjanci są narażeni na tego rodzaju sytuacje" - podkreślił.

W Bolesławcu doszło do tragicznego incydentu, który ponownie rzucił światło na problematykę broni czarnoprochowej. Policjanci zostali wezwani do interwencji, podczas której jeden z funkcjonariuszy został postrzelony. Sytuacja ta pokazuje, jak nieprzewidywalne i niebezpieczne mogą być interwencje, zwłaszcza gdy w grę wchodzi broń palna.

Szef MSWiA zwrócił uwagę na trudności, z jakimi muszą mierzyć się policjanci, podkreślając, że "Matka wzywa do awanturującego się syna, syn zamknięty w łazience. Naprawdę trudno, żeby funkcjonariusz przewidywał, że przez drzwi może być użyta broń czarnoprochowa".

Te wydarzenia skłaniają do głębszej refleksji nad systemem regulacji broni w Polsce. Rozmowy na temat ewentualnych zmian w prawie są kontynuowane, a społeczeństwo z niepokojem obserwuje rozwój sytuacji, mając nadzieję na wprowadzenie skutecznych rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo publiczne.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto