Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpiecznie na przejeździe. Policjanci przyglądali się poczynaniom kierowców [FOTO]

AKC
Każdego dnia policjanci z drogówki dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu. W dniu dzisiejszym stróże prawa szczególną uwagę zwracali na zachowania pieszych i kierujących w rejonach przejazdów kolejowych.

Przejazdy kolejowe to miejsca, w których wszyscy użytkownicy bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności. Przyczyną większości wypadków drogowych na przejazdach kolejowych jest właśnie nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone czy próby przejechania przed zamykającymi się zaporami, to główne grzechy kierowców samochodów.

W dniu dzisiejszym policjanci bacznie przyglądali się uczestnikom ruchu w rejonach przejazdów znajdujących się na terenie Lublińca i ujawnili jedno wykroczenie. Sprawczynią okazała się 32-letnia kobieta kierująca oplem, która na ulicy Częstochowskiej zlekceważyła znak STOP.

Należy pamiętać, że na drodze dojazdowej do przejazdu, ustawione są znaki drogowe, które zawczasu ostrzegają uczestników ruchu o przejeździe kolejowo-drogowym. Na samym przejeździe również znajdują się odpowiednie znaki ostrzegawcze lub znaki zakazu np. znak „stop”. Stosowanie się do tych zasad, to czasami kwestia życia lub śmierci.

DLATEGO WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE:
Kierujący pojazdem jest obowiązany:
- zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:
- objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto