Bez pieczęci mistrza

(ZP)
Automobilizm 31. Rajd Warszawski Pechowy Tomasz Kuchar stracił miejsce na podium, ale wygrał pokazówkę Mistrzem Polski w rajdach samochodowych jest Leszek Kuzaj z pilotem Maćkiem Szczepaniakiem.

Automobilizm
31. Rajd Warszawski
Pechowy Tomasz Kuchar stracił miejsce na podium, ale wygrał pokazówkę

Mistrzem Polski w rajdach samochodowych jest Leszek Kuzaj z pilotem Maćkiem Szczepaniakiem. Swój tytuł, zdobyty już wcześniej, mieli przypieczętować na Rajdzie Warszawskim. Tymczasem po przygodach zajęli tam trzecie miejsce. Po raz pierwszy w karierze zwyciężył kielczanin Michał Sołowow z krakowianinem w fotelu pilota Maciejem Baranem. W końcowej klasyfikacji sezonu zajęli trzecie miejsce.
Drugie miejsce w rajdzie ze stratą 30,8 sekundy zajęli Michał i Grzegorz Bębenkowie i dzięki temu zdobyli tytuł pierwszych wicemistrzów Polski.
Mistrz Polski Leszek Kuzaj prowadził po pierwszym dniu, ale miał problemy techniczne z samochodem i spóźnił się na jeden z punktów kontroli czasu, co kosztowało go 40 sekund kary. Awarii nie udało się usunąć i w drugim dniu Kuzaj tracił po kilka sekund na każdym odcinku specjalnym.
Wrocławianin, Tomasz Kuchar także miał pecha. Po awarii turbiny stracił blisko dwie minuty i spadł z trzeciego na piąte miejsce. Na dwóch ostatnich oesach pierwszego etapu wiele razy był poza drogą. Na piątej próbie stracił 12 sekund do Bębenków i spadł za nich w klasyfikacji. Wrocławianin powetował sobie te starty wygrywając pokazowy odcinek na warszawskim Bemowie. Najlepszy czas przejazdu uzyskał Maciej Lubiak, ale wygrał Tomasz Kuchar dzięki wyższej ocenie za "styl" pokonywania trasy. Punktowało jury złożone z byłych znakomitych kierowców (odejmowano od czasu przejazdu).
Rozgrywany na szutrowych trasach w okolicach Płońska rajd był ciężką próbą dla kierowców i samochodów. Spośród 50 startujących załóg do mety dojechało 29.

Formuła 1
Michael Schumacher z teamu Ferrari wygrał wyścig o Grand Prix Japonii na torze Suzuka. Niemiec, który już wcześniej zapewnił sobie tytuł mistrza świata, odniósł 13. zwycięstwo w tym sezonie w Formule 1.
Niemiec triumfował po raz 83. w karierze i po raz szósty w GP Japonii. Na torze Suzuka wygrywał bowiem w 1995 i 1997 roku oraz w latach 2000-2002. Startujący z pole position Niemiec wyprzedził młodszego brata Ralfa Schumachera z teamu Williams-BMW oraz Brytyjczyka Jensona Buttona (BAR-Honda). Button po raz dziesiąty w tym sezonie znalazł się na podium, a dla jego teamu był to 100 start w mistrzostwach świata. Powodów do radości dostarczył też zespołowi Japończyk Takuma Sato, który przed własną publicznością zajął czwarte miejsce.
Niedzielny wyścig nie rozstrzygnął jednak kwestii tytułu wicemistrzowskiego, o który walczą ekipy BAR-Honda - 116 pkt. i Renault - 100. Ostatni, 18 wyścig sezonu 2004 - Grand Prix Brazylii na torze Interlagos w Sao Paulo odbędzie się 24 października.

Grand Prix Japonii (53 okrążenia, 307,573 km)
1. Michael Schumacher (Niemcy/Ferrari) 1:24.26,985