Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Berlin widoczny z... Wrocławia. Stolicę Niemiec będzie można obejrzeć przez lunetę

AIP/pw
Berlin widoczny z... Wrocławiu. Stolicę Niemiec będzie można obejrzeć przez lunetę
Berlin widoczny z... Wrocławiu. Stolicę Niemiec będzie można obejrzeć przez lunetę mat.pras.
Na początku maja Wrocław i Berlin zostaną połączone lunetami. Nie będzie to jednak tradycyjny teleskop, a wirtualna instalacja. W obu miastach będzie można podejrzeć co dzieje się w partnerskiej miejscowości.

Luneta 2016 będzie instalacją multimedialną, do której wejdziemy i na własne oczy zobaczymy, co się dzieje w tym samym momencie na berlińskim dworcu Friedrichstraße. Instalacja to niebieska kopuła o wysokości 6m i średnicy 12m. Wchodząc do środka, wkraczamy do równoległej rzeczywistości partnerskiego miasta. Uformowane na kształt tunelu ściany po lewej i prawej stronie będą składać się z ekranów, które w czasie rzeczywistym pokażą widok otaczający bliźniaczą instalację w drugim mieście.

W ten sposób z instalacji przed Dworcem Głównym we Wrocławiu przekazywany będzie widok na ekrany instalacji przy Dorothea-Schlegel-Platz w Berlinie i na odwrót. Dzięki temu powstanie wrażenie przebywania w przeźroczystym pomieszczeniu w drugim mieście. Będąc w "lunecie" można będzie nie tylko zobaczyć osobę z drugiego miasta, ale także porozmawiać czy wysłać krótkie wiadomości tekstowe. Instalacje mają być forum dla artystów, którzy zaskoczą odwiedzających niezwykłymi perspektywami, widokami i refleksami. - Na pomysł wpadł jeden z berlińskich artystów, który często odwiedza stolicę Dolnego Śląska. Można powiedzieć, że chodzi o połączenie Wrocław-Berlin bez granic. Instalacja będzie takim "dużym Skypem" bez szumów komunikacyjnych - mówi Katarzyna Młyńczak-Sachs z Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

W instalacji zostaną wykorzystane bardzo wydajne procesory do wirtualizacji oraz wiele kart graficznych o wysokiej wydajności, co zapewnia szczególnie szybkie przetwarzanie sygnału wideo. Za projekt techniczny odpowiedzialne jest wrocławskie biuro Hewlett Packard Enterprise. Projekt Luneta 2016 potrwa od 9 maja do 3 lipca. W tym czasie odbędzie się szereg spotkań i wydarzeń artystycznych m.in. jam session po dwóch stronach obiektywu, prezentacje literackie i dyskusje.

Już teraz Klub Polskich Nieudaczników zapowiada, że przez tydzień będzie tłumaczyć polską rzeczywistość. Z Lunety będzie można korzystać w godz. 10 - 22. Jednocześnie w błękitnym namiocie może przebywać do 40 osób. Koszt projektu wyniesie ok. 500 tys. euro (2,1 mln zł). Finansowany jest przez Urząd Miejski Wrocławia oraz niemiecką Fundację Lotto.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto