Baseny nie zostaną otwarte. Nie zdążą do soboty [ZASADY]

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Basen przy Wejherowskiej niemal na pewno nie ruszy w tę sobotę
Basen przy Wejherowskiej niemal na pewno nie ruszy w tę sobotę Janusz WóJtowicz / Polska Press Grupa
To już pewne. Większość basenów nie będzie czynna od 6 czerwca, choć przed kilkoma dniami zgodził się na to rząd. Dlaczego? Bo do dziś nie pojawiły się oficjalne wytyczne mówiące o tym, jak ma zostać zapewnione bezpieczeństwo basenach. Jest wiele niejasności. "Dostaliśmy za mało czasu" - mówią zarządcy basenów. I zapowiadają, że na razie część z nich pozostanie zamknięta.

KORONAWIRUS WE WROCŁAWIU Bądź bieżąco. Dołącz do grupy na Facebooku - KLIK!

Rząd pozwolił na ponowne uruchomienie basenów od soboty, 6 czerwca. Decyzję ogłoszono podczas konferencji 27 maja. Prawdopodobnie jednak wszyscy, którzy myślą o spędzeniu najbliższej soboty w basenie będą rozczarowani. Wiele pływalni deklaruje, że nie zdąży przygotować się na otwarcie.

Chcemy otworzyć pływalnie jak najszybciej, ale prawdopodobnie na 6 czerwca nie zdążymy. Przygotowujemy wszystkie pływalnie pod względem technicznym, ale żeby je otworzy,ć musimy mieć wyniki badania wody – wyjaśnia Maciej Moczko ze Spartana. Spółka zarządza krytą pływalnią Orbita przy ul. Wejherowskiej oraz kilkoma odkrytymi – na Kłokoczycach i przy Wejherowskiej, Morskie Oko i Glinianki.

Przy ul. Wejherowskiej na pływalni krytej w wodzie będzie mogło przebywać jednocześnie 100 osób. Pięćdziesięciometrowy basen można podzielić na dwa 25-metrowe, z których każdy ma 10 torów. Zgodnie z decyzją rządu na każdym torze może być 4 pływaków. W Orbicie jest także mniejsza niecka treningowa, która na 5 torach pomieści 20 pływających.

Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym przebywania na pływalniach odkrytych, zarządzający takimi obiektami będą musieli zadbać, by jedna osoba przypadała na 4 metry kwadratowe powierzchni. Będą też limity osób jednocześnie mogących przebywać na ich terenie. Na kąpieliskach Spartana, jak informuje Moczko, prawdopodobnie szatnie pozostaną zamknięte, a do dyspozycji odwiedzających pozostanie otwarta plaża.

W rządowym rozporządzeniu nie ma słowa o tym, jak zapewnić bezpieczeństwo w szatniach, pod prysznicami czy w saunach. A to tam - zdaniem fachowców - najłatwiej zarazić się koronawirusem. Rozporządzenie rządu jest też sprzeczne z zaleceniami, jakie wcześniej przygotowali eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Podkreślali oni konieczność zachowania odstępu dwóch metrów między użytkownikami - także w samej niecce basenu. W praktyce oznaczało to możliwość korzystania z jednego toru tylko przez jedną osobę. Eksperci podkreślali też konieczność wprowadzenia ograniczeń w strefach przebieralni i pod prysznicami. Rząd te wskazówki zupełnie zbagatelizował w swoich przepisach. Oficjalne wytyczne GIS pojawiły się dopiero w poniedziałek.

Właśnie dlatego, że do końca nie było jasne, jakie zasady bezpieczeństwa mają obowiązywać na basenach, nie wiadomo jeszcze czy na 6 czerwca będzie gotowy kompleks Term Jakuba w Oławie. Jak nam powiedział Zbigniew Szwarc, prezes Term Jakuba, decyzja zostanie ogłoszona w środę.

Obiekt mamy przygotowany na najwyższym poziomie. Przerwę wykorzystaliśmy na odnowienie, jest bezpiecznie i czysto. Przed otwarciem oczywiście musieliśmy zlecić badania wody. Na wyniki trzeba czekać, w zależności od tego, co dokładnie jest sprawdzane, dwa dni, na inne cztery, ale badanie na obecność legionelli twa 10 dni. To jest przyczyną, że baseny 6 czerwca mogą nie być otwarte – informuje Tomasz Charowski, prezes Aquaparku Granit w Strzelinie. Na strzelińskiej pływalni od 11 czerwca będzie mogło przebywać jednocześnie 70 osób. Do ich dyspozycji będzie basen sportowy z sześcioma torami oraz basen rekreacyjny.

Oczekujemy na wyniki badań wody. Jeśli chodzi o zabezpieczenie ratownicze, obsługę itp. jesteśmy gotowi do otwarcia usługi – mówi prezes Atolu Adam Hrehorowicz zaznaczając, że chodzi o basen odkryty, ponieważ pływalnia kryta jest w remoncie, który potrwa do końca czerwca.

Zarząd kąpieliska także tutaj wątpi, czy uda się zdążyć z otwarciem na 6 czerwca.

6 czerwca ma być natomiast otwarty wrocławski aquapark. Centrum Ślęza w Bielanach Wrocławskich nie odpowiedziało nam, czy ruszy już w sobotę.

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY NA BASENACH - oficjalne wytyczne GIS

Bezpieczeństwo w obiekcie

W strefie wejścia/kasy rekomenduje się:

 • w przypadku nieautomatycznych drzwi wejściowych pozostawienie ich otwartych przez cały czas działania obiektu, co pozwoli unikać ich dotykania,
 • zaznaczenie 2-m odległości na podłodze przed kasą/szatnią lub wyraźnie oznaczone strefy czekania,
 • bezpośrednio przed kasą/szatnią może znajdować się jedna osoba. Niezbędną informację należy zamieścić na zewnątrz przed drzwiami wejściowymi lub/i obok okienka kasowego/szatni,
 • prowadzenie dezynfekcji bransoletek i/lub kluczy (do szafek) po każdym użytkowniku,
 • zamieszczenie czytelnej informacji przy wejściu do obiektu o zakazie korzystania z pływalni osób z objawami jakiejkolwiek ostrej infekcji, przede wszystkim dróg oddechowych,
 • usunięcie krzeseł i ławek w poczekalniach - nie zezwalanie i nie zachęcanie do odpoczynku i oczekiwania lub przedłużania pobytu w pomieszczeniach obiektu.

W przebieralni i w strefie z prysznicami, tam gdzie jest to możliwe rekomenduje się:

 • w przypadku przebieralni zbiorowych zapewnić tylko ograniczoną liczbę szafek, z możliwością zachowania dystansu osób korzystających z szatni,
 • określenie liczby osób korzystających jednocześnie z pryszniców, w zależności od wielkości i wyposażenia strefy,
 • prowadzenie dezynfekcji szafek po każdym użytkowniku.
 • w strefie basenów i saun rekomenduje się:
 • prowadzenie regularnej dezynfekcji powierzchni wspólnych takich jak klamki, drzwi, uchwyty szafek, półki, ławki, włączniki światła, kurki baterii, poręcze, schody, powierzchnie sanitarne i wokół basenów.

Bezpieczeństwo użytkowników
Należy zwrócić szczególną uwagę na:

 • ustalenie i kontrolę maksymalnej liczby użytkowników – biorąc pod uwagę zróżnicowanie wielkości obiektów, liczba osób przebywających w jednym czasie na ich terenie powinna być ustalona indywidualnie. Liczba osób jednoczasowo korzystających z obiektu nie może przekraczać 50% maksymalnego obciążenia, jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób
 • umieszczenie informacji o maksymalnej liczbie użytkowników przy wejściu do obiektu;
 • maksymalnie z jednego toru mogą korzystać 4 osoby jednocześnie
 • Zachowanie niezbędnego dystansu 2-metrowej odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce oraz w otoczeniu pływalni, tj.: szatni, przebieralni, toalet, natrysków, brodzika – poprzez zastosowanie widocznych wskazówek (np. naklejki na podłodze lub stojące znaki) i utrzymywanie minimalnej odległości od innych osób wynoszącej 2 m, także podczas pływania w basenie.
 • Wyposażenie obiektu w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk przy wejściu, w przebieralni, przy umywalce w toalecie oraz w pomieszczeniu z natryskami.
 • Obowiązkowa dezynfekcja rąk przez użytkowników przy wejściu na teren obiektu.
 • Przestrzeganie zasad higieny użytkowników na pływalniach - obowiązkowa i staranna kąpiel oraz umycie całego ciała pod natryskiem przed wejściem do hali basenowej. Przestrzeganie ścisłego rozdziału strefy obutej i bosej, przejście do hali basenowej przez brodzik do płukania stóp.
 • Równomierne rozmieszczenie osób kąpiących się lub pływających w niecce basenowej, ewentualne rozważenie podziału powierzchni basenu za pomocą lin/pływaków na mniejsze fragmenty w dużych obiektach.
 • W przypadku małych niecek i jacuzzi , gdy nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego zaleca się - korzystanie z nich pojedynczo lub w kilka osób pozostających we wspólnie zamieszkujących.
 • W przypadku małych niecek basenowych i jacuzzi, w których nie prowadzi się dezynfekcji związkami chloru, zaleca się jej wprowadzenie.
 • Obowiązkowe noszenie osłon ust i nosa przez użytkowników z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie – osłona ust i nosa powinna być zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni, z której należy bezpośrednio udać się pod natrysk i poprzez brodzik przejść do basenu. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć osłonę ust i nosa w pomieszczeniu przebieralni.
 • Ograniczenie pobytu w obiekcie do czasu kąpieli w basenie i przebrania się.
 • Obowiązkowe dezynfekowanie powierzchni wspólnych w strefie wejścia, szatni, przebieralni, z którymi stykają się użytkownicy (z wyłączeniem podłogi) – regularnie (kilka razy w ciągu dnia).
 • Nie prowadzenie dezynfekcji natryskowej większych powierzchni przy użyciu alkoholowych środków dezynfekcyjnych, ponieważ istnieje ryzyko podwyższenia stężenia par w powietrzu i przekroczenia granicy wybuchowości.

Zaleca się wywieszenie w toalecie instrukcji dotyczących:

 • mycia rąk
 • dezynfekcji rąk
 • zdejmowania i zakładania rękawiczek
 • zdejmowania i zakładania maseczki.
 • Nadzorowanie organizowanych zajęć grupowych, takich jak: aerobik lub nauka pływania. Istotne znaczenie ma ograniczenie liczebności osób w grupach, umożliwiające zachowanie wymaganych odległości między ćwiczącymi. Jeśli omówione wyżej warunki nie są możliwe do spełnienia, należy rozważyć rezygnację z organizacji tego rodzaju zajęć do czasu, kiedy będą one mogły być dotrzymane.
 • Ograniczenie działalności saun:
 • ograniczenie liczy osób korzystających w jednym czasie z saun do 2 osób jednocześnie,
 • rekomendacja zamknięcia saun, które nie zapewniają temperatury większej niż 60oC,
 • obowiązkowe korzystanie z saun boso, bez okrycia wierzchniego za wyjątkiem ręcznika (drzwi do sauny muszą pozostać zamknięte w celu utrzymania żądanej temperatury).

KORONAWIRUS WE WROCŁAWIU - najnowsze informacje na żywo znajdziesz TUTAJ - KLIK!

Wybory 2020: podsumowanie dnia (komentarze na żywo)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3