Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Banki windują się na piętro

Marcin Torz
Paweł Relikowski
Urząd chce, aby we Wrocławiu na parterach wzdłuż najważniejszych ulic były restauracje i sklepy.

Przy ul. Skargi i Kołłątaja nowy oddział któregokolwiek z banków nie będzie mógł otworzyć się na parterze budynku. Wrocławscy urzędnicy pracują nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego. Z czasem będzie on obejmował kolejne ulice na Starym Mieście.
- Chcielibyśmy, aby banki trafiły na piętra. A na parterach powinny działać sklepy i restauracje - opowiada Tomasz Ossowicz, dyrektor biura rozwoju Wrocławia.

Ossowicz tłumaczy, że przez banki na parterach wyludniają się ulice. Na chodniku pojawiają się jedynie osoby, które mają do załatwienia kredyt, pożyczkę lub chcą założyć lokatę. A banków jest coraz więcej. Tylko na Rynku, pl. Solnym i ulicach odchodzących od Rynku naliczyliśmy aż 50 banków, kantorów czy innych placówek finansowych. Na całym Starym Mieście jest ich ok. 100.

Rekordzistką jest ul. Ruska, gdzie swoje siedziby ma aż 11 banków. Zaraz za nią jest Świdnicka - 10.
Urzędnicy tłumaczą, że przez przesyt banków ulice mogą stać się martwe.
- Jeśli nie będzie sklepów czy pubów, a same placówki finansowe, to w końcu taka ulica straci na atrakcyjności. Odczują to też banki, które będą odwiedzane rzadziej - wyjaśnia Ossowicz.

Pomysł urzędników odpowiada Przemysławowi Filarowi, prezesowi Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.
- W Dreźnie zastosowano już taki manewr. Tam na Starym Mieście wszystkie banki znajdują się na piętrach, a niżej restauracje i sklepy. Świetnie się to sprawdza - twierdzi Filar. Bankom nie w smak nowa polityka miasta.
- Szkoda. Lokalizacja jest tak samo ważna, jak rozmieszczenie towarów na półkach w sklepach - opowiada Grzegorz Adamski z biura prasowego BZ WBK. - Dla nas na pewno większe korzyści przynosi parter, bo jesteśmy lepiej widoczni.

Ossowicz ripostuje, że banki mogą świetnie się zareklamować na piętrach i w ten sposób przyciągać klientów. A do tego zwrócą na nie uwagę klienci sklepów czy restauracji.
Jednak gdy plan wejdzie w życie, to banki, które obecnie mają swoje siedziby na parterach, nie będą musiały likwidować placówek. Prawo nie działa wstecz i przepis będzie dotyczył tylko banków, które będą chciały otworzyć nową placówkę na parterze.

Pod koniec roku nowe przepisy wejdą w życie na Nowym Targu. Potem - na reszcie ulic na Starym Mieście, z Dzielnicą Czterech Świątyń włącznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto