Spis treści
- Azerbejdżan – mapa i pogoda
- Baku, czyli „miasto wiatrów”. Wielokulturowa metropolia rodem ze snów
- Co warto zobaczyć w Baku? Najważniejsze atrakcje stolicy Azerbejdżanu
- Ogniste Wieże symbolem Baku i kultu ognia
- Baku: Wewnętrzne Miasto – wiekowa perła nowoczesnej stolicy
- Muzeum Dywanów
- Polskie akcenty w Baku
- Atrakcje Azerbejdżanu: Świątynia Ognia, błotne wulkany i petroglify
- Co kupić w Azerbejdżanie? Pamiątki, które warto przywieźć z Krainy Ognia
- Azerbejdżan: religia
- Azerbejdżan: waluta i ceny
- Noclegi w Baku. Ceny zakwaterowania
- Azerbejdżan: przydatne informacje
- Loty do Azerbejdżanu – ile kosztują bilety?
- Azerbejdżan: wiza dla Polaków, dokumenty i zasady wjazdowe
Azerbejdżan, leżący niegdyś na trasie Jedwabnego Szlaku, ma bardzo długą historię – pierwsze ślady osadnictwa na tamtejszych terenach datuje się na ok. 400 tys. lat wstecz. Kraj ulegający w trakcie istnienia licznym wpływom (m.in. perskim czy rosyjskim) był eksploatowany ze względu na ogromne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Od 1991 roku cieszy się niepodległością i jest jednym z najlepszych, niestety wciąż nieoczywistych kierunków urlopowych, które nadal czekają na odkrycie i zaprezentowanie swojego potencjału zwiedzającym z całego świata.
Azerbejdżan – mapa i pogoda
Azerbejdżan to państwo położone na pograniczu Europy i Azji Zachodniej (na Kaukazie Południowym), co czyni ten wyjątkowy kraj miejscem wielokulturowych zderzeń. Graniczy z Rosją, Gruzją, Armenią, Turcją (przez Nachiczewańską Republikę Autonomiczną) i Iranem. Położenie nad Morzem Kaspijskim i wszechobecne elementy, charakteryzujące tereny raczej górzyste niż nizinne, tworzą ciekawą mieszankę, którą w takim samym stopniu docenią miłośnicy gór i amatorzy nadmorskich klimatów.
Klimat w Azerbejdżanie jest bardzo różnorodny, bowiem kraj ten leży aż w 9 (na 11!) strefach klimatycznych. Pogoda jest więc różna w odległych od siebie miejscach państwa – równiny, chronione przez Wielki Kaukaz zatrzymujący napływ zimnych mas powietrza, charakteryzują wysokie temperatury latem oraz łagodne jesienie i zimy. W grudniu termometry w Baku wskazują zazwyczaj od kilku do kilkunastu stopni Celsjusza.
Baku, czyli „miasto wiatrów”. Wielokulturowa metropolia rodem ze snów
Wielu z nas kojarzy stolicę Azerbejdżanu z ropą naftową, emocjonującym wyścigiem Formuły 1 i Konkursem Piosenki Eurowizji (który swoją drogą miał miejsce ponad dekadę temu). Wyobrażenia te są trafne tylko w niewielki stopniu, bowiem Baku ma do zaoferowania o wiele więcej. Ba, trzeba nawet przyznać, że ta metropolia jest w stanie zaskoczyć i zwalić z nóg niejednego sceptyka! Ultranowoczesne drapacze chmur przeplatają się tam z przepełnionymi historią murami starego Wewnętrznego Miasta, które w wąskich uliczkach skrywa prawdziwe skarby.

Na atrakcyjność Baku wpływa wiele czynników, ale jednym z najważniejszych jest uczucie, które towarzyszy jego zwiedzaniu. Azerska stolica – przez podobieństwo do najpiękniejszych europejskich metropolii – sprawia wrażenie znajomej, ale nie do końca. Co i rusz do waszych nozdrzy będą docierać zapachy potraw orientalnej kuchni (pełnej świeżych składników i przypraw, które są dumą wszystkich Azerów), a kolorowe dywany, czyli obowiązkowy element wystroju większości lokali, przypomną wam, że jesteście nie tylko w innej części świata, ale przede wszystkim w kraju o bogatej kulturze i tradycji – warto odkrywać i studiować ją powoli, niczym koneser, kawałek po kawałku, by delektować się jej złożonym i oryginalnym smakiem.