MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Artyści będą szczęśliwi

rozmawiał Cezary Kaszewski
Z prof. Piotrem Palecznym, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju - Motto festiwalu to: „Konkursowe laury – chwila szczęścia czy początek wielkiej ...

Z prof. Piotrem Palecznym, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju

- Motto festiwalu to: „Konkursowe laury – chwila szczęścia czy początek wielkiej kariery”.

- Będziemy gościli najświeższych laureatów najważniejszych konkursów pianistycznych w świecie. To zwycięzcy ostatnich edycji konkursów w: Cleveland, Dublinie, Leeds, Brukseli, Kitzingen, Kijowie, Szanghaju, Monachium, Hamamatsu, Casablance. Ponadto wystąpią na festiwalu wybitni artyści, którzy od dawna cieszą się prestiżem w świecie muzycznym.

- Jednym z zaproszonych laureatów jest Polak Rafał Blechacz, 18-latek. W jakim wieku są pozostali laureaci?

- To są młodzi pianiści, Rafał jest wśród nich najmłodszy. Najstarszy nie ma jeszcze lat trzydziestu. Tak liczna grupa laureatów to prawdziwy ewenement, bo poza Dusznikami takiego spotkania nigdy jeszcze w Polsce nie było. Świetnie zapowiadający się Rafał Blechacz, zwycięzca wielkiego konkursu w Japonii jest nadzieją polskiej pianistyki. Panujące krytyczne opinie o młodej polskiej pianistyce powinny się zmieniać. Mówiło się, że w ostatnich latach są dobrzy młodzi pianiści, ale ... nie w Polsce. To nieprawda, dowodem na to jest Blechacz. Od wielu lat nikt z polskich młodych pianistów nie odniósł takiego sukcesu. W tym roku, w marcu, Rafał wygrał kolejny konkurs, w Casablance. Ta rywalizacja była bardzo trudna i specyficzna, bo zaproszono do niej tylko ośmiu pianistów, laureatów innych konkursów.

- Atrakcją dusznickiego festiwalu są także wybitni pedagodzy, prowadzący klasy mistrzowskie w czasie trwania imprezy. Kogo zaproszono w tym roku?

- Dwóch profesorów - Johna O'Connora z Dublina i Vladimira Kreineva z Hanoweru. Są znani na świecie, wychowali rzesze świetnych pianistów, laureatów wielu konkursów. Dopiero ich połączenie z młodymi laureatami stworzy pełniejszy obraz festiwalu.

- A czy Pan uczy się od swoich uczniów?

- Zdecydowanie tak. Może nie wprost i bezpośrednio. Proces nauczania powoduje, że uwidaczniają się własne błędy. Uczenie innych pozwala na dochodzenie do perfekcji. To jest ten proces, który mnie jako pedagoga wzbogaca.

- Czy Duszniki uskrzydlają?

- Dworek, w którym koncertował Chopin w sierpniu 1826 roku, wytwarza niezwykłą aurę. Takimi znanymi mi miejscami jest także Żelazowa Wola czy w Londynie Lancaster House, gdzie również występował. Ma się tu świadomość wyjątkowości chwili, ważności miejsca, w którym się gra i odpowiedzialności za to miejsce. Spotykałem wykonawców, którzy po koncertach czuli się z tego powodu niezwykle szczęśliwi. Myślę, że dla Dusznik jest to dość mocny argument marketingowy.


Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju jest najstarszym festiwalem pianistycznym na świecie. W tegorocznej 59. edycji, trwającej od 6 do 14 sierpnia, wystąpią laureaci: Kotaro Fukuma (I nagroda – Cleveland 2003), Antti Siirala (I nagrody w Dublinie i Leeds 2003 r.), Severin von Eckardstein (I nagroda – Bruksela 2003), Colleen Lee (I nagroda – Kitzingen 2003 r.), Alexander Kobrin (II nagroda – Hamamatsu 2003), Rachel Wai Cheung (I nagroda – Kijów 2003), Adam Golka (I nagroda – Szanghaj 2003), Denis Proshaev (I nagroda – Monachium), Rafał Blechacz laureat z Hamamatsu 2003 i Casablanki 2004. Z recitalem skrzypcowym wystąpi także Mariusz Patyra, laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu im. Paganiniego w Genui, w 2001 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto