Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zjazd absolwentów i zwiedzanie Politechniki Wrocławskiej

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Światowy zjazd absolwentów, gadające roboty, meble z papieru i 30 pracowni naukowo-badawczych otwartych dla wszystkich.

Dzisiaj (26 listopada) świętują absolwenci PWr, którzy przyjechali do stolicy Dolnego Śląska na światowy zjazd. Oficjalna część uroczystości już się zakończyła, teraz trwają spotkania w ramach poszczególnych wydziałów. Do Wrocławia przyjechało ok. tysiąca absolwentów, zarówno z Polski, jak i zagranicy.

- Najwięcej mamy na zjeździe absolwentów z Wydziału Elektroniki, mało np. z Wydziału Chemicznego - mówi Agnieszka Niczewska, rzeczniczka Politechniki Wrocławskiej. - Przypuszczalnie wynika to stąd, że niektóre wydziały organizują swoje wydziałowe zjazdy już w czerwcu.

Leszek Czarnecki z medalem

Zjazd zakończy uroczysta gala w Operze Wrocławskiej, podczas której znani absolwenci PWr. - biznesmen Leszek Czarnecki i himalaista Krzysztof Wielicki - otrzymają okolicznościowe medale.

Pierwszy z nich skończył Wydział Inżynierii Sanitarnej na PWr. Dlaczego zdecydował się akurat na ten kierunek?

- To kwestia wyboru, rodzinne tradycje - odpowiada Leszek Czarnecki, dziś jeden z najbogatszych Polaków. - Znaczna część mojej rodziny związana jest z budownictwem, więc od zawsze było wiadomo, że będę studiował jakiś kierunek z tym związany.

Twórca Getin Holding dobrze wspomina czasy studenckie, chociaż z ocenami różnie bywało.
- Na pierwszym roku byłem bardzo dobrym studentem i zależało mi na średniej, więc gdy u prof. Szpilowej dostałem 3.5 z mikrobiologii, zgłosiłem się na drugi termin w celu poprawy oceny. Ten egzamin oblałem i ostatecznie na trzecim terminie, będąc już zagrożony skreśleniem z listy studentów, z trudem uzyskałem ocenę 3. Nigdy więcej później nie próbowałem poprawiać ocen.

Roboty, kosmetyki i meble z papieru

Jutro natomiast (27 listopada) rusza Dzień Otwarty Politechniki Wrocławskiej, na który mogą wybrać się wszyscy, nie tylko studenci tej uczelni. Zwiedzającym zostanie udostępnionych 30 pracowni. Można będzie odwiedzić m.in. wydziały: Mechaniczny, Elektryczny i Elektroniki. Na Wydziale Chemicznym dr Marcin Drąg zaprezentuje efekty swojej dotychczasowej pracy nad markerami rakowymi. Mają one służyć do oznaczania liczby komórek rakowych we krwi, co w przyszłości może pomóc w szybkim zdiagnozowaniu raka.

politechnika wrocławskapolitechnika wrocławska

Z kolei na Wydziale Budownictwa będziemy podziwiać robota, którym jest mały TIR, mogący poruszać się po rurach - bardzo przydatne urządzenie przy robotach budowlanych.

Swoje dzieła w budynku C-13 zaprezentują też studenci z Koła Naukowego Robotyków.
- Zrobili już robota, który gada, można z nim porozmawiać. Nawet zmienia mimikę twarzy. Jest też taki, który ze wszystkimi chce się witać - opowiada Agnieszka Niczewska. - Panie powinny natomiast udać się na stoisko Biotop, gdzie pokażemy proces produkcji kosmetyków.

Z kolei koło Humanizacja Miejskiego Środowiska promuje ekologiczny styl życia i zaprezentuje meble wykonane z... papieru. Wbrew pozorom, mogą być one bardzo stabilne i praktyczne.

- Nie chodzi nam o to, żeby pokazywać fizykę czy chemię, ale o to, żeby ludzie zobaczyli, jakie zastosowanie mają te naukowe osiągnięcia w praktyce, np. we współczesnej gospodarce - wyjaśnia Niczewska.

Dzień Otwarty rozpocznie się o godz. 10. i potrwa do 15. W budynku C-13 przy Wybrzeżu Wyspieńskiego 23-25 (tzw. serowiec) znajdować się będzie punkt informacyjny, w którym zwiedzający otrzymają szczegółową rozpiskę z godzinami zwiedzania laboratoriów oraz mapę kampusu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto