MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

<b>Świńska górka - Jak Rosjanie wpływają na ceny żywności w Polsce</b>

Łukasz Pałka
Po wprowadzeniu blokady polskiego eksportu spadają ceny mięsa w kraju. Klienci nie mogą natomiast liczyć na tańsze warzywa i owoce Od kilkunastu dni polscy producenci i przetwórcy nie mogą wysyłać mięsa do ...

Po wprowadzeniu blokady polskiego eksportu spadają ceny mięsa w kraju. Klienci nie mogą natomiast liczyć na tańsze warzywa i owoce

Od kilkunastu dni polscy producenci i przetwórcy nie mogą wysyłać mięsa do Rosji. Zakaz dotyczy także produktów pochodzenia roślinnego, w tym masła czy oleju.
Parę dni temu szlaban został również zamknięty dla świń wywożonych na Ukrainę. To wszystko powoduje, że mięsa jest w Polsce znacznie więcej i przyciśnięci do ściany producenci zaczynają obniżać ceny, by znaleźć nabywcę.
– Rolnicy starają się sprzedać do ubojni wszystko, zupełnie nie patrząc na cenę. Byle szybko – mówi Witold Choiński, prezes Polskiego Związku Producentów, Eksporterów i Importerów Mięsa.
Podobnie zresztą reagują przetwórnie, szukające na gwałt kupców.
– Już obniżyliśmy ceny mięsa o 5-10 procent – mówi Maria Lorczyk, współwłaścicielka Zakładu Przetwórstwa Mięsa He-Ma w Ząbkowicach Śląskich. – Dla konsumentów to oczywiście bardzo pozytywne zjawisko. Ale z drugiej strony, gdy rosyjski rynek zostanie otwarty, to ceny mogą gwałtownie skoczyć.
– W pierwszym tygodniu po wprowadzeniu zakazu obserwowaliśmy załamanie – przyznaje przedstawiciel firmy Wędmas. – Teraz powoli wszystko wraca do normy. Obniżyliśmy ceny o kilkanaście procent – mówi. Jego zdaniem, taka sytuacja nie potrwa jednak długo i jeszcze przed świętami ceny pójdą w górę.
Inaczej wygląda sytuacja na rynku warzyw i owoców. Na Dolnym Śląsku nie ma dużych producentów, wiele sprowadzamy z innych regionów.
– Aż 80 procent mleka i połowę owoców – wylicza Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.
Dlatego obniżek cen raczej nie będzie. – Być może nieznacznie stanieją0 cebula i kapusta – zastanawia się Henryk Kowalik, rolnik spod Trzebnicy.
Gdyby blokada eksportu utrzymała się dłużej, to mniej będzie kosztować mąka. A to dlatego, że Dolny Śląsk słynie z produkcji zbóż, które trafiają także do hodowców z Wielkopolski. Jeśli spadnie pogłowie świń, to potrzeba będzie mniej zboża i jego cena zjedzie w dół. •

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: <b>Świńska górka - Jak Rosjanie wpływają na ceny żywności w Polsce</b> - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto