Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amazońska groza we wrocławskim zoo (ZDJĘCIA)

Jakub Kordas - opiekun zwierząt w akwarium w zoo
Czy na pewno piranie zasługują na miano krwiożerczych bestii? Oto garść faktów i mitów na temat tych niezwykłych zwierząt.

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

W naszym zoo pod opieką akwarystów są trzy najniebezpieczniejsze gatunki: diamentowa, czerwonooka i piraja. Dorastają do 50 cm długości. Ich uzębienie robi naprawdę duże wrażenie. Ponad 60 w szczęce górnej i ponad 70 w szczęce dolnej ostrych jak brzytwa trójkątnych zębów stanowi idealną maszynę do oddzielania tkanek miękkich od kości.

Do podrodziny, do której należą nasze piranie, zalicza się sporo gatunków roślinożernych i jeden, odżywiający się łuskami innych ryb. Nie wszystkie są więc mięsożerne.

Zobacz też: Wskrzeszony jeleń z Filipin we wrocławskim zoo

Wypadki pogryzienia przez piranie, oczywiście, zdarzają się. Statystyki pokazują jednak, że większość ugryzień to efekt nieostrożnego obchodzeniu się z rybą podczas wędkowania. Tak więc piranie częściej kąsają nieostrożnych wędkarzy na lądzie lub w łodzi niż kapiące się w wodzie osoby.

Kolejnym mitem jest liczba doniesień o przypadkach śmiertelnych, w których bezpośrednią przyczyną śmierci był atak stada piranii. Zazwyczaj ryby po prostu obgryzały ciała topielców, a powstałe ślady ugryzień niesłusznie wskazywały piranie jako winowajczynie.

Zobacz: Oryksy szablorogie wyjechały z wrocławskiego zoo (ZDJĘCIA)

Faktem jest, że gdy znajdziemy się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie, możemy być pogryzieni przez te drapieżniki. W porze suchej skupiają się one w kurczących się sadzawkach i drobnych stawach. Głodne, zamknięte w małych sadzawkach ryby stają się bardziej pobudzone i agresywne. Istnieje całkiem sporo doniesień o podgryzaniu przez piranie pięt, stóp i palców u nóg. Na przestrzeni lat zdarzały się nawet przypadki odgryzień palców.

Piranie, nie biorąc pod uwagę nielicznych wyjątków, żyją w stadach. Pojedyncze osobniki odłączają się od nich tylko w czasie rozrodu albo gdy są chore. Te ryby należą do nielicznych z rodziny kąsaczowatych, wykazujących instynkt rodzicielski. Strzegąc gniazda z ikrą, rodzice są w stanie zaatakować każdego intruza, nie wyłączając osobników własnego gatunku.

Wszelkie rany goją się na piraniach w mgnieniu oka. Zdarzają się między nimi drobne sprzeczki na tle hierarchii czy też nieco agresywne zaloty. Mają doskonały węch i są wrażliwe na drgania wody. Często zjadają chore ryby, ale nie pogardzą np. kajmanem.

Adoptuj z nami zebrę z wrocławskiego zoo!

Zobacz też:
Wiosenny baby-boom we wrocławskim zoo (ZDJĘCIA)
Modliszki z wrocławskiego zoo - uduchowieni posłańcy śmierci (ZDJĘCIA)
W zoo ruszyła budowa Oceanarium. Zobacz zmiany w organizacji zwiedzania (MAPKA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto