Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aleksandra Drzewowska z PSP 7 w Radomsku na gali konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej..." [ZDJĘCIA]

nm
4 kwietnia odbyła się Gala Finałowa V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. W wydarzeniu wzięło udział 29 finalistów, także uczennica PSP 7 w Radomsku Aleksandra Drzewowska.

4 kwietnia w Rudzie Śląskiej odbyła się Gala Finałowa V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. W wydarzeniu wzięło udział 29 finalistów wyłonionych spośród 350 uczestników z całej Polski, także uczennica PSP 7 w Radomsku Aleksandra Drzewowska. Główną nagrodą dla każdego finalisty oraz jego opiekuna będzie wyjazd do Ravensbrück (Niemcy) w dniach 14-17 czerwca.

W uroczystości brały udział byłe więźniarki, w tym autorka wielu prezentowanych tekstów - Wanda Półtawska, która swoim wykładem zakończyła galę. Na uczestników czekała jeszcze jedna atrakcja, wizyta w kopalni Guido.
- Te trzy dni były dla mnie żywą lekcją historii i życia. Samo zmierzenie się z twórczością lagrową i wrażliwym tematem, jakiego dotyczy jest nie lada wyzwaniem. Teksty, jakie wybieraliśmy, są napiętnowane bólem i tęsknotą, dotykają problemu człowieczeństwa. Byłam jedną z najmłodszych uczestniczek, najczęściej byli to bowiem uczniowie klas maturalnych, zarówno liceum jak i technikum - mówi Aleksandra Drzewowska, uczennica PSP 7. - Podczas wojewódzkich eliminacji przedstawiałam fragment książki dr Półtawskiej „I boję się snów…” opowiadający o życiu kulturalnym prowadzonym przez więźniarki, dla których każdy dzień był walką. Walczyły o to, by nie zatracić swojego człowieczeństwa, nie zapomnieć kim są. Drugi tekst został napisany przez Grażynę Chrostowską, na której w obozie koncentracyjnym wykonano wyrok śmierci. Wiersz pod tytułem „Irce” opowiada o nagłym odejściu niewinnej dziewczyny.

Podczas swoich przygotowań do eliminacji uczennica "siódemki" zaczęła tworzyć scenariusz filmu, który oparty będzie na tym utworze. - Uważam, że jest to tekst uniwersalny, pokazujący jak ciężko jest mówić o śmierci, a w szczególności tej niepotrzebnej, przedwczesnej - mówi.

(…) trzeba dać dowód człowiekowi, że jest on czymś więcej niż mu się wydaje i żeby rozpoznać wymiar człowieczeństwa” - dr Wanda Półtawska 4.IV.2019 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto