Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja Owce na Wypasie w Karkonoskim Parku Narodowym

MAK
archiwum nasze miasta
Na łąkach Karkonoskiego Parku Narodowego będzie wypasane stado kilkudziesięciu owiec. Ekolodzy nie mają jednak żadnych powodów do niepokoju. Apetyt zwierząt nie zagrozi rosnącym w parku cennym roślinom. Owce w roli "żywych kosiarek" będą pomagać w ochronie półnaturalnych łąk chronionych także w ramach europejskiej sieci ekologicznej NATURA 2000.

TERMIN 27 lipca 2017 r. (czwartek), godz. 10.00

MIEJSCE SPOTKANIA: siedziba KPN, ul. Chałubińskiego 23, Jeleniej Górze (stamtąd udajemy się na górę Chojnik, w odległości około 0,5 km od siedziby Dyrekcji KPN)

Akcję wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Gdyby nie interwencja człowieka i wypasy owiec, łąki zarosłyby krzewami i drzewami. Te zagłuszyłyby i skazały na wyginięcie takie rośliny jak m.in.: krokus wiosenny, dziewięćsił bezłodygowy, arnika górska, pierwiosnek wyniosły, podkolan zielonawy, kukułka szerokolistna, kukułka Fuchsa czy ciemiężyca zielona. Łąki KPN powstały jeszcze w XVIII i XIX wieku, gdy miejscowa ludność prowadziła tam uprawy i wypasała zwierzęta. Rośnie tutaj ok. 300 gatunków roślin naczyniowych, czyli ok. 1/3 wszystkich gatunków stwierdzonych na terenie Parku. Aż 31 gatunków roślin naczyniowych i mszaków występujących w karkonoskich ekosystemach łąkowych objętych jest ochroną prawną. Wypasane będzie stado owiec rasy wrzosówka, które jest własnością miejscowego hodowcy. To jedne z najwytrzymalszych ras owiec, doskonale przystosowanych do polskich warunków klimatycznych. Dzięki runu z dużą ilością włosów puchowych, wrzosówki tolerują niskie temperatury i mogą przebywać na pastwisku przez cały rok. Na górze Chojnik powstała całoroczna owczarnia z przyłączem wody, paśnikami i poidłami. Całkowity koszt zadania "Owce na wypasie, czyli ochrona najcenniejszych ekosystemów łąkowych" wynosi około 260 tys. złotych, w tym dotacja z Funduszu to 50 tys. złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto